Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od bloga…

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od bloga... Bloga możesz założyć nawet w 5 minut. Wybierasz tylko platformę, np. blogger.com lub wordpress.com i możesz zacząć pisać o tym czym się zajmujesz lub od razu promować swoje kursy.

Nie będę ukrywać, że WordPress to moja ulubiona platforma dla blogowania i  tą platformę również Tobie polecam. Jednak, aby skorzystać z pełni możliwości tego systemu najlepiej jest mieć ją na własnym serwerze. Masz do dyspozycji przeszło 10tys. wtyczek, dzięki którym możesz zbudować praktycznie każdy typ strony: blog, stronę firmową, sklep internetowy, platformę do sprzedaży szkoleń i kursów itp. Przykład: jeżeli jesteś miłośników tulipanów i chcesz prowadzić bloga oraz udostępniać kursy w temacie pielęgnacji i hodowli tulipanów wykonaj następujące czynności:

  1. Załóż domenę, np. mojetulipany.pl i wykup hosting pod tą domenę. W sieci znajdziesz wiele ofert, możesz ją założyć np. tutaj. W podstawowej wersji za hosting i domenę zapłacisz ok. 60zł za pierwszy rok, w kolejnych latach ok 125zł. W skali roku nie jest to duży wydatek, a możliwości z posiadania własnej domeny są nieograniczone.
  2. Pobierz najnowszą wersję oprogramowania,  na bazie którego założysz własnego bloga. WordPress nie ma jakichś szczególnych wymagań – wystarczy serwer WWW z obsługą PHP i serwer MySQL.
    Niezależnie od tego gdzie kupisz hosting, praktycznie każdy serwer spełnia te wymagania. Polską wersję językową możesz pobrać ze strony http://pl.wordpress.org/
  3. Załóż bazę danych oraz użytkownika z uprawnieniami dostępu do bazy. Jeżeli korzystasz z usług linuxpl.com możesz to zrobić z poziomu graficznego Panelu Administracyjnego. Zapamiętaj ustawienia ponieważ będą Ci one potrzebne w trakcie instalacji oprogramowania.
  4. Rozpakuj paczkę z WordPressem. Wyedytuj plik wp-config-sample.php, wpisz swoje ustawienia i zapisz go pod nazwą wp-config.php. Jeżeli wolisz uzupełnić dane w trybie instalacji WordPress-a pamiętaj, aby nadać uprawnienia zapisu do pliku wp-config.php. Cała instalacja to jakieś 2 minuty klikania. Pod koniec ustawiasz tylko konto administratora i już możesz się zalogować do systemu.
  5. W sekcji Panel Administracyjny -> Wygląd -> Motywy dobierasz szablon, który Ci pasuje i już możesz zacząć blogowanie

Jest to naturalnie bardzo skrócony opis działań, które powinieneś wykonać. Nie chcę powielać setek artykułów i tutoriali, których znajduje się mnóstwo w sieci i pokazują krok po kroku jakie czynności należy wykonać w trakcie instalacji WordPress’a.

Jeżeli nie czujesz się mocny(a) w sprawach technicznych skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci – oczywiście za darmo – uruchomić pierwszą platformę blogową.

Może Ci się również spodoba