Camtasia Studio – więcej niż tylko screencast

Camtasia StudioCamtasia Studio to całkiem sprytne narzędzie do tworzenia kursów wideo. Nie jest to już tylko zwykle nagrywanie czynności wykonywanych na pulpicie komputera. Program posiada szereg rozbudowanych funkcji, które pozwolą nam lepiej “opisać” wideo. Nie tylko istnieje możliwość wybrania obszaru nagrywania, ale też specjalna funkcja SmartFocus podąża za naszym klikaniem i w razie konieczności powiększa wybrany obszar.

Masz pełną kontrolę nad ścieżkami audio – jeśli np. nie podoba Ci się głos w obecnym nagraniu możesz usunąć ścieżkę dźwiękową z głosem i dołączyć nową (nagraną np. w innym programie, na lepszym sprzęcie itp.), możesz podłożyć motyw muzyczny, wstawić intro do materiału wideo.

Dlaczego Camtasia przydaje się w e-learningu?

Camtasia Studio PiPPiP – nie, nie ma to nic wspólnego z Państwową Inspekcją Pracy.. Funkcja PiP czyli Picture in Picture (obraz w obrazie) w Camtasia Studio pozwala nałożyć na wideo obraz z innego źródła np. z kamery internetowej.

Można też nałożyć dowolny plik w formacie *.wmv, *avi bądź plik graficzne. Dzięki temu możesz nagrywać to co w danej chwili wykonujesz na komputerze, nałożyć na wideo (lub obok wideo) obraz bezpośrednio z kamery. Odbiorca nie dość, że odtwarza wideo ze szkoleniem, to jednocześnie widzi i słyszy trenera.

Wyszukiwanie treści w wideoMożliwość wyszukiwania treści w wideo – to bardzo ciekawa  i przydatna funkcjonalność dostępna w programie. Jeżeli wcześniej dodaliśmy np. napisy do filmu, to będziemy mieć możliwość wyszukania danej frazy, która w powiązaniu z określoną klatką wideo przeniesie nas do właściwego fragmentu filmu.

Wiąże się to naturalnie z odpowiednimi ustawieniami w trakcie produkcji końcowego materiału – jest to jednak bardzo proste w realizacji.

Camtasia Studio CalloutsCallouts – to kolejna fantastyczna sprawa w Camtasia Studio. Ważne, z punktu widzenia szkolenia, fragmenty wideo można odpowiednio oznaczyć i wyróżnić tak, aby podkreślić ich szczególne znaczenie.

Zaznaczasz (podobnie jak markerem po papierze) ważniejsze elementy widoczne na wideo. Strzałki, chmurki z podpowiedziami, boksy z dodatkową informacją to dodatkowe “wspomaganie” materiału szkoleniowego – warto jest więc korzystać z tej funkcjonalności.

Co jeszcze może nam dać Camtasia Studio?

PowerPoint plug-in – jeśli jesteś użytkownikiem oprogramowania Microsoft PowerPoint możesz z poziomu tego programu nagrać całą prezentację. Camtasia posiada specjalną wtyczkę dla tego programu – po uruchomieniu PowerPointa powinieneś zauważyć dodatkowy pasek narzędzi przeznaczonych do nagrania prezentacji.

Podświetlenie kursora – łatwiejsze śledzenie operacji wykonywanych na komputerze.

Biblioteka ścieżek wideo oraz audio, dzięki którym można dołączyć ciekawe intro do szkolenia.

Ankiety – możesz zapytać odbiorców co sądzą o Twoim nagraniu dzięki możliwości dołączenia ankiety we Flashu.

No i naturalnie masz duży wybór formatów wyjściowych:

MP4/FLV/SWF (Flash)
M4V (iPad/iPod/iPhone/iTunes)
AVI (CD/DVD)
Silverlight-compatible WMV
MOV (QuickTime)
RM (RealMedia)
Animowany GIF
MP3 (oczywiście tylko audio)

Rozwiązanie nie należy do najtańszych patrząc z punktu widzenia indywidualnego użytkownika. Koszt oprogramowania to ok. 299$. Jeśli jednak istnieje perspektywa dłuższego użytkowania jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna i w dość szybkim czasie powinna się zwrócić.

Wiadomo, jeśli screencasting ma być jednorazową przygodą – to wystarczy w zupełności CamStudio.

Może Ci się również spodoba