Kilka sposobów na tworzenie ankiet, quizów i testów online

tworzenie ankietNie trzeba nikogo przekonywać do przewagi jaką mają quizy i testy internetowe nad tradycyjną formą papierową. Obecnie jest dość dużo serwisów internetowych, które pozwalają na tworzenie ankiet i różnego rodzaju quizów/testów, a jednocześnie pozwalają uzyskać bezpośrednią informację zwrotną od ankietowanych.

Część z tych serwisów pozwala dodatkowo dołączyć grafiki oraz pliki multimedialne i naturalnie – co nie jest bez znaczenia – oszczędzamy czas i papier na drukowanie formularzy. Poniżej podaję parę sposobów na tworzenie quizów i testów online.

Tworzenie ankiet z Google Forms

Weźmy na początek Google Forms. Jeśli posiadasz konto na Google możesz błyskawicznie stworzyć nową ankietę modyfikując wcześniej wybrany szablon. Nie musisz tworzyć całej struktury od nowa. Wybierasz szablon najbliższy twoim preferencjom, a następnie modyfikujesz/dodajesz/usuwasz określone pola.

Z pomocą Google Forms możesz tworzyć pytania z możliwością wyboru kilku odpowiedzi, prawda/fałsz, możesz też wzbogacić formularz o wideo lub grafiki. Wyniki przeprowadzonej ankiety są automatycznie importowane do arkusza kalkulacyjnego Google, w którym można dodatkowo wykorzystać ciekawe narzędzie klasyfikacji i oceniania z pomocą darmowej wtyczki Flubaroo.

google quiz

Interankiety i ankietka

Z rodzimych projektów można tutaj wymienić Interankiety oraz Ankietka. Interankiety pozwolą szybko stworzyć ankietę, a jej wyniki wyeksportować do pliku CSV i PDF. Z kolei Ankietka to jest już duży projekt, który dedykowany jest nie tylko użytkownikom indywidualnym, ale także dużym firmom i korporacjom.

Z pomocą Ankietki przeprowadzisz zaawansowaną analizę wyników, masz do wyboru 15 rodzajów pytań, z których każde dysponuje własnymi ustawieniami, dostosujesz kolorystykę i wygląd ankiety do własnych preferencji i wiele innych. Ze względu na rozbudowane możliwości systemu i w zależności od własnych potrzeb można wybrać jeden z planów użytkowania: Standard, Premium, Biznes bądź Enterprise.

Blubbr

Z pomocą serwisu Blubbr możemy stworzyć przyzwoicie wyglądający quiz z wykorzystaniem materiałów wideo. Blubbr pozwoli stworzyć interaktywny quiz w oparciu o klipy z Youtube.

Struktura tego quizu wygląda następująco: użytkownikowi prezentowany jest krótki film z YouTube, po jego odtworzeniu mamy kilka wariantów odpowiedzi. Jeżeli użytkownik udzieli prawidłowej odpowiedzi do puli jego odpowiedzi dopisywana jest odpowiednia liczba punktów. W przypadku złej odpowiedzi użytkownik nie otrzymuje punktów, a właściwa odpowiedź automatycznie zostaje zaznaczona.

Aby dodać nowy quiz wystarczy wprowadzić temat naszego quiz, Blubbr automatycznie wygeneruje nam listę filmów tematycznie powiązanych z naszym quizem. Wybieramy odpowiedni klip, przycinamy jego długość jeżeli zachodzi taka potrzeba, a następnie tworzymy pytanie i odpowiadające mu warianty odpowiedzi. Ten sam proces powtarzamy tyle razy ile zamierzamy mieć pytań w naszym quizie.

blubbr

Quizdini

Quizdini to darmowe narzędzie do tworzenia quizów online. Ciekawą opcją tego narzędzia jest możliwość tworzenia objaśnień dla prawidłowych odpowiedzi, dzięki czemu student może uzyskać rozszerzone objaśnienie automatycznie po udzieleniu odpowiedzi na pytanie.

W takim opisie można umieszczać tekst, linki prowadzące do zewnętrznych zasobów z grafiką czy plikami wideo. Quizy mogą być generowane w tradycyjny liniowy sposób lub w postaci bloków – par, które należy przypasować do siebie.

quizdini

Zoho Survey

Zoho Survey to rozbudowane narzędzie do tworzenia różnego rodzaju quizów i ankiet. Z powodzeniem można tworzyć zarówno ankiety zadowolenia klienta, badania marketingowe jak i testy dla sektora edukacyjnego.

Zoho Survey pozwala nam wybierać spośród kilkudziesięciu różnych formatów opowiedzi, a także precyzować je określając np. maksymalną liczbę wprowadzanych znaków. Możemy także przy projektowaniu quizu wykorzystywać logikę warunku “if – then”, co oznacza, że na podstawie wcześniej udzielonej przez użytkownika odpowiedzi na pytanie zostanie on przeniesiony do określonej puli pytań. Jeżeli np. zadamy pytanie “Ile masz lat?” to na podstawie odpowiedzi udzielonej przez użytkownika zostanie on przeniesiony do zestawu pytań przeznaczonych dla określonej grupy wiekowej.

Gotowy quiz można wkleić na własną stronę lub bloga za pomocą odpowiednio wygenerowanego kodu lub udostępnić link prowadzący do naszego quizu. Ciekawą opcją jaką możemy również wykorzystywać przy własnych ankietach jest możliwość określenia daty, po której nie można udzielać odpowiedzi oraz możliwość ograniczenia odpowiedzi per komputer, np. z określonego komputera można udzielić tylko jednej odpowiedzi.

Należy jednak pamiętać o ograniczeniach jakie narzuca nam wersja darmowa. W wersji bezpłatnej jesteśmy zlimitowani do 15 pytań per quiz/ankietę oraz do 150 odpowiedzi per pojedynczy quiz/ankietę.

zoho survey

 

ImageQuiz

ImageQuiz to kolejne darmowe narzędzie, które pozwala tworzyć quizy w oparciu o własne wgrane na serwer grafiki bądź pobrane z linku. Rozwiązanie quizu polega na wyborze odpowiedniego fragmentu obrazka, będącego odpowiedzią na dane pytanie.

Narzędzie idealnie nadaje się do tworzenia quizów geograficznych, np. można wgrać mapę Polski z pytaniem o położenia miasta, jeziora czy szczytu górskiego. Tworzenie quizu polega na wprowadzeniu tytułu, wgraniu grafiki bądź podania adresu URL prowadzącego do grafiki. Następnie przy pomocy ołówka rysujemy zaznaczamy obszar będący prawidłową odpowiedzią na zadane pytanie. W kolejnym kroku wprowadzamy pytanie i możemy już przystąpić do testowania naszego quizu.

Nie sposób jest w jednym artykule opisać wszystkie ciekawe aplikacje do tworzenia ankiet. Sporo narzędzi jest wbudowanych w programy do tworzenia materiałów szkoleniowych, bądź dostępne w postaci wtyczek na platformach e-learningowych. Jeżeli znasz inne ciekawe narzędzia do tworzenia ankiet/quizów/testów, zamieść je w komentarzu poniżej.

Może Ci się również spodoba