6 zasad jak efektywnie uczyć się angielskiego wg. Preply

6 zasad jak efektywnie uczyć się angielskiego wg. Preply
6 zasad jak efektywnie uczyć się angielskiego wg. Preply

Nauka języka obcego to złożony i zorganizowany proces który wymaga zaangażowania, zaplanowania i systematyczności. Aby nauka była skuteczna a co za tym idzie efektywna warto zastosować się do kilku ważnych zasad, jakie usprawniają naukę i wpływają na jej usystematyzowanie. Dzięki tym zasadom nauczysz się angielskiego szybciej, a nauka będzie przyjemnością zamiast obowiązkiem wynikającym z okoliczności. Nie jest to wszystko tak proste jakby się wydawało, niemniej warto jest spróbować, a jeśli samodzielnie nie damy rady zorganizować sobie nauki można w każdej chwili sięgnąć po pomoc fachową ze strony korepetytorów, native speakerów dostępnych także online za pośrednictwem platformy edukacyjnej Preply.

Blended learning

Poznajcie 6 zasad jak efektywnie uczyć się angielskiego

  1. Po pierwsze nauka angielskiego winna być zorganizowana a  zatem posiadać plan, wyznaczone cele w czasie i podział materiału, wybór zagadnień, którymi mamy zamiar się zająć. Wyjątkiem jest immersja, która rządzi się zupełnie innymi prawami i opiera się na doświadczaniu języka i jego przejmowaniu w wyniku obcowania z językiem w życiu codziennym. Jeśli jednak pragniemy zastosować wyłącznie elementy otoczenia się jeżykiem poprzez internet i możliwości nam dostępne warto jest usystematyzować wiedzę i sporządzić plan działania. Ułatwia on bowiem orientacje w naszych postępach jak i zwraca uwagę na to, co jeszcze mamy nieopanowane, wymaga powtórzenia i uzupełnienia. Porządek w jakim poznawane są kolejno zagadnienia nie jest bez znaczenia, gdyż wiele konstrukcji gramatycznych nie można poznać i zrozumieć bez uprzedniego poznania innych elementów gramatyki. Również poznawanie słownictwa winno wychodzić od ogółu do szczegółu, nie zaś przeciwnie. Harmonogram nauki nie musi być napięty ani sztywny, nie powinien nas krępować a być dostosowany do własnych potrzeb i możliwości. To kolejna z zasad jakie gwarantują skuteczność w nauce. Każdy z nas ma inne predyspozycje do nauki języków, jednym przychodzi ona z łatwością innym z trudem. Dostosowanie nauki pod kątem osobistych możliwości, również dyspozycyjności jest bardzo ważne. Jeżeli jakaś metoda nauki nam nie odpowiada, nie osiągamy poprzez nią efektów i nas nudzi lub drażni, jest zbyt prosta lub trudna warto ja zmienić.
  2. Indywidualizacja nauki jest kluczem do sukcesu w efektywnej nauce angielskiego, pozwala przyspieszyć proces przyswajania wiedzy i sprawić, iż nasz mózg uczy się więcej dzięki dostrzeganiu celu i atrakcyjnej formy nauki. Jeżeli postawimy na naukę w przyjemnej formie, atrakcyjnymi sposobami, często poprzez zajęcia w formie rozrywki, możemy uczyć się nie tylko z przyjemnością ale przede wszystkim nie czując wysiłku, niepostrzeżenie i podświadomie. Zwykle gdy oddajemy się rozrywce w postaci gry komputerowej czy quizu również się uczymy, jednak nie traktujemy czasu spędzonego na grze jako czasu przeznaczonego na naukę. Jeżeli dopasujemy gry, zabawy i formy rozrywki tak aby niosły ze sobą wartość edukacyjną możemy nauczyć się o wiele więcej nie odczuwając wysiłku. Przykładem na zdobywanie wiedzy w ten sposób może być oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki w języku angielskim, a także zgłębianie swego hobby poprzez lektury czy to drukowane czy w sieci w języku angielskim. Urozmaicenie i różnorodność materiałów jak media audio, video, źródła pisane pozwalają rozwijać szereg umiejętności językowych kompleksowo.
  3. Trzecią z zasad efektywnej nauki jest ugruntowanie wiedzy. Pośpiech nie służy nauce, szybkie zakuwanie słówek na czas, pod presji i w pełni stresu przed maturą z pewnością nie sprawi, że nauczymy się angielskiego, mimo zdania egzaminu na piątkę. Brak ugruntowania wiedzy w formie ćwiczeń praktycznych, powtórek i trwałego zapamiętania, pełnego zrozumienia wiedzy z angielskiego prowadzi do jeszcze szybszego zapomnienia. Jest to typowe dla dzieci i młodzieży, stad też w latach szkolnych materiał z języka angielskiego jest wielokrotnie powtarzany, wręcz do znudzenia. Wolniej a solidniej jest rozwiązaniem o wiele lepszym niżeli szybko i po łebkach, zważywszy iż do realnej komunikacji w jeżyku angielski nie trzeba osiągać poziomu masters a wystarczy jak sama nazwa wskazuje poziom komunikatywny. Intensywna nauka nie zawsze przynosi zamierzony efekt.
  4. Czwartą zasadą uzyskania efektywności w nauce jest pozytywne nastawienie oraz odpowiednia motywacja do nauki. Wierząc, iż damy radę zdecydowanie łatwiej jest podejmować wyzwania stojące przed każdym uczniem. Mając wyznaczone cele, które nas mobilizują łatwiej jest do nich dążyć będąc zmotywowanym. Czasem w motywacji pomagają obserwowane postępy w nauce. Dostrzeganie pozytywnych zmian w umiejętnościach sprzyja podejmowaniu nauki w intensywniejszym wymiarze. Jeśli samodzielnie nie potrafimy się zmobilizować mamy do wyboru dwa rozwiązania poprzez pomoc autorytetu, często nauczyciela, korepetytora, który wpłynie na nas na tyle byśmy uwierzyli w siebie i podołali trudnościom, bądź grupową naukę opartą w dużej mierze na porównywaniu się wzajemnym i współzawodnictwie. Nie zawsze to drugie rozwiązanie pomaga, bowiem może nas utwierdzić jeszcze bardziej w poczuciu porażki i beznadziejności, jednak dla wielu osób jest mobilizujące – podaje Preply, gdzie nauka języka angielskiego online z lektorem jest ciekawą formą podszkolenia angielskiego.
  5. Piątą zasadą efektywnej nauki jest maksymalne wykorzystanie wolnego czasu na naukę języka. Nauka nie musi wiązać się z siedzeniem przy biurku z książką czy słownikiem, warto jest uczyć się w każdej chwili i przy okazji różnych czynności. Wbrew pozorom możliwości jest wiele poza mile spędzanym czasie w formie rozrywki możemy tez korzystać z języka będąc za granicą, przeglądając wiadomości ze świata, obsługując komputer, bankomat itd. Efektywne zagospodarowanie czasu pozwala uczyć się więcej w mniejszych dawkach ale za to skuteczniejszych. Ucząc się stojąc w kolejce na zakupach czy czekając na wizytę u dentysty uczymy się tak samo o ile nie lepiej niżeli w pełnym skupieniu. Jak to działa? Otóż kojarząc sytuację, okoliczności mamy szansę lepiej zapamiętywać. Idealnym narzędziem do tego typu nauki są aplikacje mobilne  z jakich można skorzystać wszędzie tam gdzie mamy dostęp do telefonu, tableta czy komputera z internetem. Krótkie lekcje i jeszcze krótsze zadania mogą być idealną powtórką.
  6. Szóstą ale nie ostatnią zasada efektywnej nauki jest zapewnienie sobie jak największego kontaktu z językiem obcym. Im więcej okazji do używania języka w jego naturalnym środowisku tym lepiej. Nawet kiedy nie mamy możliwości wyjazdy z Polski możemy zadbać o kontakt z angielskim poprzez media anglojęzyczne, fora i portale społecznościowe z udziałem Brytyjczyków i nie tylko. Prócz biernego osłuchania i oczytania istotna jest aktywność. Pewnym rozwiązaniem są też konwersacje z native speakerami. Jest ich na świecie bardzo wielu poza Brytyjczykami. W Preply dostępni są zarówno Hindusi jak i Kanadyjczycy. Chcąc oszczędzić na kosztach możemy pokonwersować z Filipińczykami poznając przy okazji nieco inny angielski niżeli firmowany przez British Council. Kontakty z żywym językiem pozwalają zdobyć wiedzę poza książkową o języku o jego kulturze, jak i wiele wyrażeń i słówek pochodzących z języka potocznego, lokalnej gwary i dialektu.
Preply.org Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in: hiszpański przez skype, angielski, niemiecki, włoski i inne. Zapraszamy do Preply!

Może Ci się również spodoba