4 sposoby konwersji prezentacji PowerPoint na plik wideo

Prezentacja w PowerPoint (czy też OpenOffice Impress) to prawdopodobnie najszybszy i najlepiej wszystkim znany sposób na tworzenie treści e-learningowych. Nie jest to jednak uniwersalny format, który daje się łatwo przenosić pomiędzy różnymi platformami, systemami operacyjnymi czy też serwisami internetowymi. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zamiana prezentacji na postać wideo.

Kurs PowerPoint 2013 od podstaw Po pierwsze: wygoda dystrybucji materiału – wideo można umieścić na Facebook’u, w serwisie YouTube, na własnej stronie. Po drugie: ktoś kto chce obejrzeć Twoją prezentację, nie musi mieć programu PowerPoint lecz może w tym celu wykorzystać dowolne urządzenie obsługujące formaty wideo. Wideo można odtwarzać na komputerze, telefonie komórkowym, palmtopie itp. Pliki wideo dają się łatwo przenosić pomiędzy różnymi serwisami, platformami sprzętowymi i systemami operacyjnymi.

Jest wiele sposobów na zamianę plików prezentacji do formatu wideo. Poniżej znajdziesz cztery, najbardziej popularne sposoby konwersji gotowej prezentacji na format wideo:

  1. Najtańszy i najprostszy sposób to wykorzystanie już istniejących zasobów systemu operacyjnego MS Windows. Windows Movie Maker pozwoli stworzyć wideo na podstawie sekwencji obrazów wykonanych ze slajdów prezentacji. Istnieje możliwość podłożenia dźwięku czy też efektów przejścia slajdów. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ograniczenie – prezentacja oprócz tekstu i grafiki nie powinna zawierać żadnych elementów dynamicznych.
  2. Drugi sposób to wykorzystanie aplikacji desktopowej, np. Free PowerPoint Video Converter. W wersji bezpłatnej masz możliwość eksportu do takich formatów jak: WMV, Ms Mpeg4 AVI, MPEG, mp3, BMP. Pozostałe formaty są również dostępne, ale do wideo doklejany jest znak wodny. Masz też możliwość jednoczesnego nagrywania głosu, bądź wgrania gotowego podkładu dźwiękowego. Istnieje również wiele, podobnych komercyjnych rozwiązań typu PPT2Video Pro bądź AVS Video Converter
  3. PowerPoint video online w serwisie slideshare.net – wymagane będzie założenie konta. Wgrywasz plik na serwer, uruchamiasz proces konwersji, a następnie gotowy materiał możesz zapisać na dysku swojego komputera bądź załączyć na własnej stronie. Prezentacja nie może jednak zawierać żadnych animacji oraz dźwięku.
  4. Z pomocą oprogramowania do screencastów, np. Camtasia. Jest to chyba najciekawsze rozwiązanie ponieważ nie ogranicza w żaden sposób wykorzystania elementów dynamicznych w prezentacji. Program posiada również duże możliwości edycyjne, jak: zoom, dodawanie napisów, chmurek z z adnotacją, scieżek audio i wiele innych, ciekawych efektów.

Wszystkie wymienione wyżej sposoby będą pojawiać się w kolejnych artukułach.

Może Ci się również spodoba