Jak dobrać sposób przekazu do uczestników szkolenia?

Jak dobrać sposób przekazu do uczestników szkolenia?

Szkolenia mają na celu poszerzenie wiedzy, a także zdobycie nowych umiejętności przez uczestników. Aby było to możliwe, wykładowca powinien znać metody szkoleń, a także dopasować je do grupy, która będzie szkolić. Jak dobrać sposób przekazu do uczestników szkolenia?

Ogólne zasady jasnego przekazu treści podczas szkoleń

Istnieją również ogólne zasady, których celem jest skuteczna komunikacja i eliminacja ewentualnych zakłóceń podczas prowadzenia wykładów. Prowadząc szkolenie:

  1. Mów dokładnie oraz wyraźnie, aby przekazywana treść była zarówno odpowiednio słyszalna, jak i zrozumiała.
  2. Nadaj odpowiednie tempo wypowiedzi, dostosowując je do uczestników. Za szybkie mówienie może sprawić, że niektórzy Cię nie zrozumieją i nie zdążą zanotować najważniejszych informacji. Z kolei zbyt wolne wypowiadanie słów spowoduje uczucie znudzenia, a uczestnicy przestaną Cię słuchać.
  3. Eliminuj niepotrzebne wtrącenia, które mogą dekoncentrować oraz irytować.
  4. Kontroluj wszystkie elementy, które są związane z głosem: siła, natężenie, barwa głosu, intonacja oraz tempo mówienia. Najważniejsze, aby głos był przyjemny dla słuchaczy. Jeżeli jest on zbyt niski, popracuj, aby był on nieco wyższy. Trenuj głos, ponieważ sposób, w jaki mówisz, ma ogromny wpływ na to, jak odbiorą Cię słuchacze. Odpowiedni ton, wyraźne wypowiedzi, prawidłowa tonacja sprawią, że w oczach uczestników zaprezentujesz się jako przyjazna osoba, która ma ogromną wiedzę i jest profesjonalistą w swojej dziedzinie.

Dobór przekazu do uczestników szkolenia

Istnieje duża różnorodność technik i metod szkoleniowych, które stosuje się podczas szkoleń. Ich wybór jest dość spory, co umożliwia dostosowanie ich do tematu, do poziomu wiedzy uczestników, a także do celu szkolenia. Najpopularniejsze, a zarazem najskuteczniejsze metody szkoleniowe to:

Wykład

Wykład doskonale nadaje się do przekazania wiedzy, które uczestnicy nie mają i nie potrafią jej samodzielnie zdobyć. Wykład polega na prowadzeniu zajęć przez wykładowcę. Wykładowca przekazuje wiedze w postaci jednostronnego i ciągłego wywodu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto stosować kilka narzędzi przekazu treści. Warto użyć rzutnika, na którym wyświetli się prezentację albo zapisywać na tablicy kluczowe informacje.

Szkolenie z podejściem aktywizującym

Ten typ szkolenia polega nie tylko na przekazaniu wiedzy, ale również zaangażowaniu osób biorących udział w szkoleniu. Przykładowo, podczas szkolenia z makijażu, uczestniczki najpierw mają teorię, poznają m.in. techniki i rodzaje makijażu. Z kolei druga część jest praktyczna, a uczestnicy wcielają się w role makijażystki. Ich zadaniem jest zrobienie makijażu. Drugi przykład to szkolenie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które prowadzi Szkoła Męskiego Stylu. Najpierw uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia, związane z asertywnością, wizerunkiem osobistym i komunikacją, a w drugiej części przechodzą do zadań m.in. napisania CV. Ten typ szkolenia spotkasz między innymi na https://szkolameskiegostylu.pl/offer

Trening

Składa się z ćwiczeń, które mają na celu nabycie, a następnie kształtowanie pewnych umiejętności m.in. odporność na stres. Trening wykorzystywany jest m.in. w szkoleniach z asertywności oraz autoprezentacji.

Możesz również polubić…