Prezi.com – inny wymiar prezentacji multimedialnych

prezi.comPrezi.com to nowa koncepcja budowania prezentacji multimedialnych. Nie ma tutaj zwykłych slajdów jak w programie PowerPoint, cała treść zawarta jest w  formie “pływających” bloków na wielkiej interaktywnej mapie. Zdefiniowane punkty na mapie przybliżamy, oddalamy w zależności od wcześniej ustalonego schematu. Tym punktem na mapie może  być tekst, grafika, wideo, schemat – przeskakujemy pomiędzy tymi elementami wg ustalonej kolejności. Prezi to przede wszystkim aplikacja internetowa, ale ma również swoje odpowiedniki na iPad’a czy też dla użytkowników działających offline’owo.

Odpowiednikiem wersji internetowej jest aplikacja Prezi Desktop instalowana na dowolnym komputerze PC (min. Microsoft Windows XP), Mac (min. OSX 10.5) oraz Linux. Oprogramowanie pozwala tworzyć prezentacje offline, bez potrzeby posiadania połączenia z Internetem.  W programie możesz edytować zapisane wcześniej prezentacje (w formacie *.pez) lub ściągnięte bezpośrednio ze strony http://prezi.com. Gotową prezentację zachowujesz na dysku, ale możesz też wysłać ją na serwer Prezi.com.

Do uruchomienia programu wymagane jest środowisko Adobe AIR (Adobe Integrated Runtime, w skrócie AIR (nazwa kodowa Apollo) – wieloplatformowe środowisko wykonawcze dla aplikacji RIA (ang. Rich Internet Application) zbudowanych za pomocą Flash, Flex, lub HTML i AJAX – źródło: wikipedia.org), które jest automatycznie zainstalowane – o ile nie występuje na komputerze.

Aby korzystać z oprogramowania musisz najpierw założyć konto na prezi.com. Przez pierwsze 30 dni możesz testować program, po upływie tego okresu należy wykupić licencję PRO. W wersji bezpłatnej można jedynie korzystać z aplikacji internetowej, a wszystkie tworzone prezentacje są dostępne publicznie. Ale już np. w wersji Edu PRO (dla środowisk akademickich) za $59/rok (zwykła PRO jest za $159) są już dostępne wszystkie funkcjonalności typu: zmiana sposobu dostępu do zasobów (z publicznego na prywatne), możliwość dołączenia własnego logo, czy też (wspomniana już wcześniej) praca z aplikacją Prezi Desktop.

httpv://youtu.be/wmBYelDPzNM

Oprogramowanie dostępne jest na stronie http://prezi.com/desktop/.

Instalacja Prezi Desktop

Wybierasz Install Now – pojawi się instalator środowiska Adobe AIR, które zostanie pobrane i zainstalowane na komputerze.

Instalacja Adobe AIR - Prezi Desktop

Instalacja aplikacji Adobe AIR

Instalacja aplikacji Adobe AIR

Teraz czas na instalację aplikacji Prezi Desktop:

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Przy pierwszym uruchomieniu Prezi Desktop należy zalogować się na swoje konto na prezi.com, aby aktywować swoją aplikację. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta, możesz się zarejestrować klikając na link Sign up at Prezi.com now! Aktywacja może chwilę potrwać ponieważ pobierane są różnego rodzaju elementy niezbędne do uruchomienia aplikacji.

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Aktywacja aplikacji - Prezi Desktop

Po uruchomieniu programu, pojawi się edytor z pustą prezentacją:

Edytor Prezi Desktop

Sposób przygotowywania prezentacji za pomocą prezi.com nie jest jakoś szczególnie skomplikowany, zainteresowanym polecam na początek zapoznanie się z przewodnikiem po prezi.com na stronie Prezentacja bez PowerPointa- Prezi.com. A tymczasem krótka prezentacja możliwości prezi.com:

httpv://youtu.be/MAloWJiCQ-o

Może Ci się również spodoba