Wskazówki dla twórców screencast’ów i tutoriali wideo

Jak zrobić wideo - wskazówki dla twórców screencast’ów i tutoriali wideoTutorial w postaci wideo to dość często pojawiająca się na blogach forma poradnika i jednocześnie doskonały sposób na to, żeby zainteresować użytkowników danym tematem. Istnieje całkiem pokaźna grupa video blogerów, oferujących tego typu materiały, więc dobrze jest się zapoznać również z tą formą przekazywania treści. Jedni lepiej czują się w piśmie, innym łatwiej jest się wypowiadać przed kamerą. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, może przyszedł czas żeby spróbować nagrywać screencast’y? Screencast’y (pełniące rolę samouczków wideo) to doskonały sposób na to, żeby szybko przyswoić wiedzę, ponieważ można krok po kroku śledzić cały proces przechodzenia przez poszczególne etapy danego zagadnienia. I w dodatku nie jest to takie trudne jeżeli zastosujemy się do kilku poniższych wskazówek.

01. Mikrofon

Niektórym może wystarczać mikrofon wbudowany w laptopa. Do rozmów skype czy webcastu prawdopodobnie nie jest potrzebny lepszy sprzęt.  Jeśli jednak chcesz nagrać screencast najlepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy i wyposażyć się w zewnętrzny mikrofon USB.  Różnica w nagranym dźwięku będzie od razu odczuwalna.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszej jakości dźwięki to możesz także zastosować pop filtr, taką specjalną osłonę na mikrofon, która wyeliminuje wszelkiego rodzaju zniekształcenia czy dmuchnięcia powstające w trakcie nagrywania głosu ludzkiego. Tego typu osłony można często znaleźć w studiach nagraniowych.  Jeśli masz dobry sprzęt to nie będziesz później spędzać tak dużo czasu na obróbce dźwięku.

02. Zainstaluj oprogramowanie do zgrywania pulpitu

O programach do zgrywania pulpitu była mowa w artykule [intlink id=”2068″ type=”post”]10 darmowych narzędzi do tworzenia screencastów[/intlink]. Jeśli myślisz o profesjonalnym nagrywaniu screencastów polecam Ci narzędzie [intlink id=”1211″ type=”post”]Camtasia[/intlink] ponieważ zawiera sporo narzędzi edycyjnych i ciekawą bibliotekę gotowych multimediów do wykorzystania. Dla platformy Mac OS X można tworzyć nagrania z pomocą oprogramowania Screenflow. Z darmowych narzędzi ciekawą opcją na platformę Windows jest CamStudio, na platformie Mac możesz korzystać z QuickTime.

03. Zaplanuj nagranie

Pamiętaj o tym, żeby na wstępie od razu zaznaczyć czego będzie dotyczyć nagranie. Użytkownik musi wiedzieć czego się spodziewać i raczej nie będzie mieć ochoty przewijać wideo do końca, żeby się zorientować w temacie. Nawet jeśli będziesz wiedzieć jak krok po kroku należy wyjaśniać poszczególne zagadnienia, najlepiej jest stworzyć szczegółowy scenariusz takiego nagrania. Jeśli o czymś zapomnisz nie będziesz miał możliwości powrotu i wtrącenia danej treści tak jak można to zrobić np. w przypadku slajdów PowerPoint. Pisząc scenariusz nagrania możemy uwzględnić wszystkie szczegóły, ciekawe porady które w rezultacie przełożą się na wartościowy screencast.

04. Wybieraj odpowiednie materiały

Edycja wideo to nie tylko obróbka nagranego wideo, ale też tworzenie specjalnych przejść pomiędzy poszczególnymi rozdziałami nagrania, wstawianie plansz z tekstem, dodatkowej grafiki itp. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby wszystkie te elementy były czytelne i nie wprowadzały dodatkowego chaosu do nagrania. Jeśli tworzysz screencast dotyczący obsługi jakiegoś oprogramowania np. graficznego zadbaj o to, żeby pracować nad dobrym jakościowo materiałem. Zdjęcie poddawane obróbce powinno być w dobrej jakości i rozdzielczości. Screencast’y prezentujące dobrą jakość są też potwierdzeniem twoich umiejętności, o których opowiadasz.

05. Ćwicz zanim zaczniesz nagrywać

Zanim rozpoczniesz nagrywanie przećwicz wszystkie czynności, które będziesz wykonywać na ekranie. Może się zdarzyć, że nagle pojawi się na ekranie jakieś nieoczekiwane okno z ostrzeżeniem, błąd który wytrąci cię z potoku wypowiedzi. Musisz się na takie sytuacje odpowiednio przygotować, aby móc wyjaśnić powstały problem. Tak więc ćwicz i rób notatki, aby wiedzieć jak reagować w trakcie wystąpienia nieoczekiwanego problemu.

06. Posprzątaj pulpit

Uporządkuj lub usuń niepotrzebne ikony z pulpitu, wybierz neutralne tło, pozamykaj wszystkie inne programy działające w tle które mogłyby się nieoczekiwanie uruchomić. Wyłącz wszelkie powiadomienia z paska stanu, nie potrzebujemy nagrywać okien z informacją o nadejściu nowej poczty, wiadomości skype . Najlepiej jest po prostu stworzyć nowy profil, który będzie przeznaczony wyłącznie do nagrań i który nie będzie zaśmiecany innymi programami i dokumentami.

07. Założenia i efekt końcowy

Bez względu na to, czy tworzysz tutorial w postaci artykułu, czy w postaci wideo, dobrze zawsze jest pokazać efekt końcowy, pokazać jaki jest cel obecnego poradnika zaraz na wstępie. Pomoże to użytkownikom zrozumieć to, o czym będziesz mówić i utrzymać ich koncentrację do końca. Tak samo trzeba też postąpić na końcu wideo: pokazać, że uzyskaliśmy taki efekt jaki sobie założyliśmy na początku.

08. Wyjaśnij ewentualne błędy

W czasie tworzenia nagrania mogą się zdarzyć różne błędy i pomyłki. Ktoś kto korzysta z Twojego poradnika wideo może również natknąć się na podobne problemy. Dlatego warto jest poświęcić trochę czasu na to, żeby przeanalizować ewentualne błędy i wyjaśnić w jaki sposób należy sobie z nimi radzić. Pokazujesz w ten sposób, że masz już doświadczenie w danym temacie i wiesz jak należy postępować w przypadku nieoczekiwanych problemów.

09. Staraj się być naturalny

Ciężko skoncentrować uwagę na nagraniu gdy narracja jest monotonna. Wideo zostanie lepiej odebrane i zapamiętane przez użytkownika gdy dodasz od siebie więcej ekspresji. Musisz być naturalny, ale jednocześnie panować nad głosem. Duże przerwy, wahania w głosie są od razu wychwytywane przez widza i mogą sprawić, że staniesz się mniej wiarygodny w tym co mówisz.

10. Edycja wideo

W trakcie edycji nagrania staraj się nie dodawać zbędnych elementów do nagrania. Unikaj niepotrzebnych dźwięków, chmurek z przypisami w miejscach gdzie nie jest to konieczne, napisów zakrywających kluczową treść wideo -wszelkich elementów, które mogłyby rozpraszać potencjalnego widza.

Zadbaj również o właściwą jakość nagrania. Bez względu na to czy wideo będzie umieszczone na YouTube, Vimeo czy innej platformie – każda z nich jest w stanie wyświetlić materiał w wysokiej rozdzielczości.

Dobrze przygotowane wideo to potwierdzenie Twoich umiejętności i znajomości tematu.

Może Ci się również spodoba