Warto dzielić się wiedzą

Warto dzielić się wiedzą
Warto dzielić się wiedzą

Prowadzenie bloga eksperckiego na stronie firmowej to szansa na liczne korzyści dla firmy. Z jednej strony jest to sposób na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Z drugiej, przyszłym, potencjalnym klientom pozwala zapoznać się z „próbkami” działalności i zweryfikować ich jakość. To trochę jak możliwość obejrzenia towaru przed jego kupieniem. Firma buduje swoją pozycję na rynku, a klient buduje i gruntuje swoje zaufanie i przekonanie do zakupu.

Budowanie pozycji

Prowadzenie działalności w branży edukacyjnej wymaga uwiarygodnienia siebie jako podmiotu oraz swojej wiedzy, umiejętności i swoich kompetencji. Nikt przecież nie kupi kursu u edukatora bez wiedzy. Właśnie dlatego budowanie pozycji jest tak istotne. Można to robić na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest przekonanie klientów, że jest się dobrym w kilku tematach z danej branży. Można poruszyć różne zagadnienia ogólnie, lecz nie na tyle ogólnie by wydawało się to banalne. Każdy odwiedzający stronę, musi ją opuścić z przekonaniem, że coś zyskał, coś z niej wyniósł. To jedyny sposób na to, żeby wrócił. Jeżeli przekazane treści będą zbyt oczywiste, klient może mieć poczucie straty czasu.

Drugim sposobem jest wyspecjalizowanie się w jednym, wąskim temacie i wprowadzanie do niego na blogu. Decydując się na ten kierunek, należy pamiętać, że specjalizacja wymaga znacznie bardziej pogłębionej wiedzy. Tu czytelnik nie może wyjść z poczuciem, że coś dla siebie wyniósł. W tym wypadku musi się czuć nauczony. Musi czuć, że zdobył konkretną wiedzę, która mu była potrzebna. Będzie się czuł usatysfakcjonowany. Strona, która dostarczy mu upragnioną wiedzę, zyska uznanie i wdzięczność, a w oczach klienta stanie się ekspertem.

Dowód zaufania

W ten sposób można przejść do kolejnego aspektu prowadzenia bloga firmowego, czyli właśnie dostarczanie dowodu zaufania. Klienci bardzo często zadają sobie pytanie, dlaczego mam skorzystać z usług tej właśnie firmy, a nie innej? Dlaczego to właśnie oni? Nikt już nie reaguje na hasło, „bo jesteśmy najlepsi”. Trzeba o tym przekonać za pomocą konkretu, udzielenia odpowiedzi na trudne dla klienta pytanie, rozwiązanie jego ważnego problemu lub wskazanie mu sposobów jego rozwiązania. Zaoferowanie części swoich usług, niejako do sprawdzenia to właśnie ten dowód zaufania. Klient sprawdza i wie, że właśnie tutaj warto kupić np. szkolenie. Widzi wiedzę, może ją zweryfikować i ocenić jej poziom. Wie, czy jest to coś, czego oczekuje i czym nie będzie potem rozczarowany.

Zaproszenie do skorzystania z oferty

Każdy artykuł na blogu powinien być bardzo precyzyjny i dokładny. Tak jak wspomniano, powinien dawać konkretną wiedzę i stanowić bardzo jasny i czytelny zysk dla klienta. Powinien jednak wskazywać również na dalsze perspektywy rozwinięcia tematu. Pokazywać, że to, co jest tutaj zawarte to dopiero przedsionek. Trzeba od tego zacząć, bo to jest niezbędne, ale trzeba też pójść dalej. Warto zasugerować w tekście, że dalsze działanie wymaga profesjonalnego wsparcia, przygotowania lub mentora, który poprowadzi przez zakamarki tajemnej wiedzy. Jeżeli tekst będzie dobrze napisany, a sugestia będzie delikatna, czytelnik sam powiąże fakty i uzna, że warto się skontaktować, by wiedzę pogłębić. Fakt, że to klient zdecyduje o nawiązaniu kontaktu, powoduje że rosną szanse dokonania przez niego zakupu. Gdy dostaje taką sugestię wprost (zadzwoń, skontaktuj się), czuje się oszukany, bo czytał artykuł, który okazał się wyłącznie ofertą reklamową.

Podsumowując, prowadzenie bloga firmowego jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Pomaga w kreowaniu marki, tworzeniu odpowiedniego wizerunku i zjednywaniu klientów. To sposób na przekonanie do siebie bez przekonywania i zachęcanie do skorzystania z oferty, bez reklamowania.

Hauer Mateusz

Autor: Hauer Mateusz

Na co dzień pracuje w studio Hauerpower z Krakowa gdzie odpowiedzialny jest za projektowanie najwyższej klasy stron internetowych. Pasjonat tworzenia stron www o wysokim UX/UI oraz doborem rozwiązań na stronie do konkretnej grupy docelowej / odbiorców strony w swoich projektach dba o ich wysoką użyteczność i funkcjonalność by były czytelne, przejrzyste i łatwe w odbiorze. Projektuje strony typu minimalizmu graficznego który idealnie łączy się z tą filozofią projektowania stron www. Posiada również bogate doświadczenie w optymalizacji stron dla wyszukiwarki google (SEO) którym dzieli się na swoim blogu.

Może Ci się również spodoba