Witaj w szkole! Materiały dydaktyczne dla nauczycieli klas 1-3

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli klas 1-3
Materiały dydaktyczne dla nauczycieli klas 1-3

Nauczyciel klas 1-3 ma przed sobą szczególną rolę i bardzo odpowiedzialne zadanie. Przekazuje uczniom nie tylko podstawowe informacje o świecie, ale także wprowadza pierwszoklasistów w szkolną rzeczywistość. Uczy pisania i czytania, omawia treść pierwszych lektur. W ogromnej mierze to właśnie od niego zależy, jakie skojarzenia w umyśle 7-latka będą wywoływać słowa “szkoła” i “nauka”. Ten ogromny pedagogiczny trud można oswoić, sięgając po materiały dydaktyczne, przygotowane dla nauczycieli klas 1-3 szkoły podstawowej.

Kompendium wiedzy nowoczesnego nauczyciela

Nowoczesna platforma ucze.pl powstała po to, aby usprawnić pracę nauczyciela. Dzięki niej, pedagog może uzyskać dostęp do wysokiej jakości materiałów dydaktycznych, przydatnych w codziennej pracy.

Pomoce naukowe, dostępne na stronie, zostały uporządkowane w 5 działów. Oto one:

1) Dokumentacja – program nauczania pt. “Ćwiczenia z pomysłem. Program edukacji wczesnoszkolnej” dostarcza informacji na temat treści kształcenia, form kontroli i oceny osiągnięć uczniów – elementów podstawy programowej. W zakładce tej nauczyciel znajdzie także dokument zawierający opinię odnośnie programu nauczania. Niezwykle przydatną pomocą dydaktyczną jest “Rozkład materiału nauczania i wychowania” z podziałem na poszczególne miesiące nauki w klasach 1-3. Dużym ułatwieniem dla nauczyciela jest również opis umiejętności podstawowych i ponadpodstawowych, które uczeń powinien opanować w trakcje zajęć.

Pomoc, w zależności od wersji, dotyczy nauczania przedmiotów takich jak podstawy języka polskiego, matematyki, przyrody, muzyki i plastyki, ale również zajęć z wychowania fizycznego.

Z myślą o trudnych początkach, zespół autorów WSiP opracował “Poradnik nauczyciela na pierwszy miesiąc nauki“. Stanowi on kompletny zestaw materiałów metodycznych w postaci elektronicznej, gotowych do wykorzystania podczas zajęć. Poradnik można nabyć za pośrednictwem strony internetowej http://ucze.pl/.

Kolejną nieocenioną pomocą dla wychowawcy wczesnoszkolnego jest “Plan wynikowy”, zawierający kryteria szczegółowe i wskazówki dotyczące oceny pracy ucznia. Dokument ułatwia nauczycielowi wystawienie sprawiedliwej i adekwatnej do umiejętności ucznia oceny.

2) Lekcje – niezwykle ważny dział serwisu. Eksperci WSiP zamieścili w nim praktyczne scenariusze lekcji, dostarczające gotowych planów zajęć, a także metody i techniki pracy z najmłodszymi uczniami. W zależności od omawianego przedmiotu, pedagog ma do dyspozycji scenariusze zajęć poruszających kwestię rodziny, sztuki rozmawiania, marzeń i wynalazków ludzi, magii teatru, upływu czasu, zagadnień przyrodniczych, świata roślin i zwierząt, życia na wsi, ruchu drogowego i wielu innych.

Interesującą pomocą dydaktyczną są również scenariusze zajęć okolicznościowych, takich jak “Wigilia klasowa”, czy “inscenizacje Bożego Narodzenia”. Dostarczają porad, jak w kreatywny sposób wypełnić przedświąteczny czas w szkole, prowadząc np. zajęcia z plastyki i ucząc dzieci przygotowania własnych kartek świątecznych.

W powyższym dziale nauczyciel znajdzie również karty pracy i e-scenariusze.

3) Diagnostyka – składa się z materiałów do tworzenia ocen opisowych, diagnozy gotowości szkolnej uczniów, jak też kart badania umiejętności. Te ostatnie ułatwiają sprawdzenie, w jakim stopniu uczeń opanował dane zagadnienie. Dział zawiera również karty wyników i schemat oceniania.

4) Multimedia – prezentacje, filmy i animacje, nagrania, zdjęcia i ilustracje.

Tworzenie interesujących i działających na wyobraźnię uczniów zajęć ułatwiają materiały pomocnicze dla wychowawcy. Pozwalają one na urozmaicenie lekcji o efekty audiowizualne. Rozbudzają ciekawość dzieci, angażując je do zabawy i nauki. Eksperci WSiP przygotowali szereg efektów dźwiękowych, m.in:

 • brzęczenie pszczół, wróbel, jaskółka;
 • przejeżdżające czołgi, przeloty samolotów, świst spadających bomb, wybuchy pocisków;
 • dźwięk na flecie, dzwonkach, keyboardzie;
 • kapiąca woda, górski potok, szum fal, deszcz, zmywanie naczyń, spuszczanie wody w toalecie, prysznic;
 • harfa i gitara;
 • dzwonki wzywające na przedstawienie, wprawki orkiestry, wrzawa z foyer, gong;
 • rower, motocykl, samochód, autobus, tramwaj, ulica, parowóz, pociąg.

5) Pomoce – dyplomy, świadectwa, projekty, materiały metodyczne.

Niezwykle użyteczne narzędzie, zwane generatorem dyplomów umożliwia sprawne stworzenie atrakcyjnego pod względem graficznym wyróżnienia dla pracowitego ucznia. Sprawdzi się podczas organizowanych przez szkołę konkursów ortograficznych czy recytatorskich.

Platforma ucze.pl udostępnia poszczególne cykle wydawnicze, przygotowane z myślą o nauczaniu klas 1-3.

Do dyspozycji wychowawców pozostają materiały z serii:

Ćwiczenia z pomysłem;
Nasze “Razem w szkole”;
Tropiciele. Edukacja wczesnoszkolna;
Wesoła szkoła i przyjaciele;
Galeria możliwości.

Aby dostarczyć nauczycielom jak największego wsparcia merytorycznego w ich codziennej pracy, eksperci WSiP powołali Klub Nauczyciela. Ta szczególna przestrzeń obfituje w znakomite pomysły, z których rodzą się potem inspirujące zajęcia dla najmłodszych.

Zalety uczestnictwa w Klubie Nauczyciela:

 • nieograniczony dostęp do materiałów – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak platforma internetowa, można z nich korzystać w dowolnym czasie;
 • kompletny i starannie przygotowany zestaw – materiały z różnych przedmiotów zgromadzone w jednym miejscu;
 • wysoka jakość gwarantowana przez wieloletnich i doświadczonych pedagogów WSiP;
 • prostota i przejrzystość – przyjazna struktura serwisu.

Może Ci się również spodoba