Czy warto uczyć się niemieckiego?

Czy warto uczyć się niemieckiego?
Czy warto uczyć się niemieckiego?

Znajomość języków znacząco wpływa na nasz rozwój osobisty i zawodowy. Niemiecki pomóc nam może w doborze przyjaciół, zdobywaniu kontaktów biznesowych jak również w poczuciu bezpieczeństwa w podróży zagranicznej, czy na wypadek emigracji. W Polsce silna pozycja niemieckiego wynika przede wszystkim z położenia kraju. Popularność niemieckiego konkuruje z angielskim, który sięgnął po miano uniwersalnego języka światowego, zwłaszcza w internecie. Angielskiego uczą się już dzieci w przedszkolu, co nie oznacza że niemieckiego nie, bo w wielu regionach, na dawnych ziemiach należących do zaboru pruskiego, austriackiego tradycje niemieckie są na tyle zakorzenione iż maluchy jako pierwszego jeżyka obcego uczą się niemieckiego. Sprzyja temu gwara i zapożyczenia regionalne z języka niemieckiego. Zauważyć to można na gwarze śląskiej jak i po części poznańskiej, gdzie wiele słów pochodzi z niemieckiego.

Na polskim rynku pracy język niemiecki jest bardzo popularny

…tak jako umiejętność kandydatów jak i wymóg w rekrutacji. Od dziesięcioleci Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec za pracą, początkowo do RFN. Niemcy były jednym z pierwszych krajów, które otwarły rynek pracy dla Polaków. Emigracja zarobkowa do Niemiec cieszy się zainteresowaniem głównie za sprawą odległości jaka dzieli miejsce zamieszkania od miejsca pracy. W mniejszej mierze chodzi o zarobki, bowiem na niższych stanowiskach pracy niemieckie firmy oferują niewiele wyższy zarobki co w Polsce. Dla wielu osób wyjazd do pracy jest traktowany jako nowe doświadczenie, przygoda bądź okazja do nauki języka. Niskie koszty dojazdów do pracy są zachęcające, również bliskość rodziny.

Powodów tego zjawiska jest wiele, jednakże zasadniczym jest współpraca gospodarcza polsko-niemiecka. Nie tylko w miejscowościach przygranicznych występuje wiele firm polskich oferujących produkty i usługi u zachodniego sąsiada ale i przeciwnie. Tym samym potrzebni są zarówno handlowcy jak i pracownicy obsługi klienta znający niemiecki. Rosnąca sprzedaż internetowa to również szansa na zacieśnienie współpracy transgranicznej z Niemcami. Firm z kapitałem i zarządem niemieckim w Polsce jest wyjątkowo dużo. Sąsiedztwo geograficzne sprzyja wyjazdom do pracy do Niemiec, a tym samym również skłania do nauki niemieckiego. Nie można też zapominać o historii. Historycznie spora część Polski była pod zaborem pruskim, a następnie okupacją niemiecką, w czasie drugiej wojny światowej miały miejsca liczne przesiedlenia, których ślad do dziś jest widoczny w mniejszości niemieckiej na Śląsku, zwłaszcza opolskim. Język niemiecki popularny jest w szczególności na zachodzie kraju, na Górnym i Dolnym Śląsku wiele osób uczy się niemieckiego jako języka ojczystego. Nauka ta wspierana jest finansowo i organizacyjnie przez rząd niemiecki. W rejonach przygranicznych również język niemiecki wiedzie prym i jest mocno promowany przez niemiecki rząd. Czy warto uczyć się niemieckiego?

Językiem niemieckim na świecie mówi około stu trzynastu milionów osób, są to głównie Niemcy. Niemiecki nie jest liderem na tle angielskiego czy hiszpańskiego, chińskiego, mimo to jest zaliczany do jeżyków potęg światowych, głównie gospodarczych. Niemcy są krajem kojarzonym przede wszystkim z techniką i przemysłem, mają swoje sukcesy w nauce, jak również w sztuce. Ekspansywna gospodarka Niemiec widoczna jest zwłaszcza na polskim rynku, gdzie co druga firma w Polsce jest niemiecka lub też z kapitałem niemieckim i to nie tylko na ziemiach zachodnich,a le również na wchodzie i północy kraju. W języku niemieckim co roku wydawanych jest najwięcej w skali świata publikacji naukowych. To zasadnicze powody dla których warto podjąć trud nauki tegoż języka. Z bardziej praktycznych i przyziemnych powodów warto nadmienić, iż język niemiecki uznany został za jeden z podstawowych na które tłumaczone są rozmaite komunikaty, informacje turystyczne, logistyczne. Zwłaszcza w Europie niemiecki obok angielskiego i francuskiego należy do najpopularniejszych języków, o czym przekonać się można czy to na lotnisku, dworcu czy stacji benzynowej. Przydaje się zatem w podróży, zwiedzaniu atrakcji turystycznych całego świata, jak i do porozumienia się czy to w hotelu, czy barze, bądź muzeum. Niemal na całym świecie ludzie uczą się niemieckiego stosunkowo chętnie i licznie – podaje Preply, e-platfforma oferująca m.in. korepetycje z niemieckiego w skype gdzie można wybrać nauczyciela wg. wielu kryteriów.

Korepetycje z niemieckiego w skype

Korepetycje z niemieckiego w skype

W kontekście Polski niemiecki ma szczególną wartość, bowiem znacznie łatwiej jest odnaleźć się na rynku pracy znając ten język co najmniej w stopniu komunikatywnym. Chcąc wejść na rynek niemiecki ze swoją ofertą firmy bądź też podjąć pracę w Niemczech niemiecki jest niezbędny. Negocjacje handlowe, badania rynku najlepiej realizować w języku niemieckim, stąd też znajomość jego może być niezwykle pożyteczna. Czasy, gdy Niemcy przyjmowali Polaków bez języka mijają. Obecnie stawiane są warunki, poza tym chcąc zarabiać na niemieckich warunkach warto jest wykazać się znajomością języka. Znajomość niemieckiego to również furtka do świata nauki. Podejmując edukacje na uczelni wyższej w Niemczech niezbędny jest niemiecki. Wiele renomowanych uczelni wymaga aby poza znajomością angielskiego mówić również w języku niemieckim. Także dołączając do zespołów badawczych z Niemiec należy liczyć się z koniecznością komunikacji w tym właśnie języku.

Szkoły językowe w Polsce w standardowej ofercie zajęć posiadają nie tylko kursy angielskiego ale również niemieckiego, tak dla początkujących jak i zaawansowanych. Dostępne są konwersacje z native speakerami jak również wyjazdowe kursy zagraniczne w Berlinie i nie tylko. Idealna formą doskonalenia językowego jest właśnie wyjazd. Może być to wymiana studencka, czy też praca sezonowa, jeśli kurs językowe w Niemczech przerasta nas finansowo.  Iż znajomość niemieckiego pozwala podwyższyć swoją lokatę na rynku pracy jak również oczekiwania płacowe o co najmniej piętnaście procent. Jeśli dodatkowo znamy angielski i lub inny język obcy automatycznie możemy liczyć na lepszą pracę bez względu na branżę w jakiej pracujemy. Polecamy też artykuł Nauka niemieckiego online? Poznaj Preply

Im więcej języków znamy tym możemy czuć się pewniej obcując z cudzoziemcami

Znajomość języków obcych

Znajomość języków obcych

Dzięki mobilności ludzi, tak w celach turystycznych, jak i zarobkowych, biznesowych nie sposób na polskich ulicach nie spotkać obcokrajowców, wówczas przydaje się znajomość co najmniej niemieckiego. Bez względu na to jaką planujemy przyszłość warto jest uczyć się niemieckiego, czy to jako języka pierwszego z obcych czy też jako kolejnego. Nie musimy znać niemieckiego w stopniu biegłym, wystarczy komunikatywna znajomość, by czerpać korzyści z tejże umiejętności. By nie zapomnieć języka należy zapewnić sobie odpowiednio częsty kontakt z niemieckim, co nie jest stosunkowo trudne, zwłaszcza w sieci. Korzystając z wielojęzycznych źródeł wiadomości politycznych, gospodarczych, codziennych można wyrobić sobie własne obiektywne zdanie zapoznając się z przekazem mediów niemieckich, polskich, angielskich jednocześnie. To wartość dodana znajomości jeżyków, podobnie jak bycie na bieżąco z nowinkami, które na język polski zostaną przetłumaczone dopiero za jakiś czas, czy też w zakresie korzystania z programów, narzędzi niemieckojęzycznych niedostępnych w polskiej wersji językowej.

Preply.org Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in: hiszpański przez skype,angielski, niemiecki, włoski i inne. Zapraszamy do Preply!

Może Ci się również spodoba