Trendy w nauce języków obcych w 2016 wg Preply

Trendy w nauce języków obcych w 2016 wg Preply
Trendy w nauce języków obcych w 2016 wg Preply

Edukacja językowa ewoluuje na przestrzeni upływającego czasu. Zmienne trendy potrafią jednego roku wynieść na szczyt popularności dany język, by w kolejnym roku zapomnieć o jego istnieniu. Nie ma się co oszukiwać, trendy kreowane są przez potrzeby. Nagły popyt na pracowników mówiących po francusku w związku z ekspansją rynków francuskojęzycznych przez największe koncerny i korporacje pociągają za sobą trend do nauki francuskiego. Poza jednorocznymi skokami w popularności wymienić należy tak zwane mody, które powstają po części przypadkowo, po części odpowiadają za nie podmioty rynku edukacji językowej promujące naukę wybranego języka. Prócz mody i potrzeby warto zwrócić uwagę na trendy długofalowe. Do tych ostatnich należy trend do nauki języka angielskiego oraz niemieckiego, czy francuskiego. Bez względu na wydarzenia na rynku te trzy języki zawsze cieszą się uznaniem i być może zmieniają miejsce w rankingu to nieznacznie utrzymując się w pierwszej dziesiątce.

Nauka każdego języka obcego jest doskonałą inwestycją, jednakże zanim przystąpimy do nauki warto wiedzieć, które języki są w szczególności na topie w bieżącym roku. Nie wszystkie języki obce są równie poszukiwane. Największy popyt na znajomość angielskiego nie słabnie, chociaż zaznaczają się coraz wyraźniejsze potrzeby pracowników ze znajomością chińskiego oraz licznych języków narodowych. Z dnia na dzień przybywa firm, które swoje biznesy prowadzą w językach krajów swoich partnerów, wychodząc na przeciw swoim odbiorcom, klientom. Zauważyć można to zjawisko na stronach internetowych, które tłumaczone są nie tylko na angielski, czy niemiecki ale również na przykład na portugalski, czy estoński. Dotyczy to branż turystycznej, hotelarskiej, sportowej, wypoczynkowej, rozrywkowej i wielu innych.

Rok 2016 nie zaskoczył zmianami w czołówce języków, będących trendy. Mimo potrzeb rynku w wielu branżach, zwłaszcza handlu i przemysłu to angielski jest najpopularniejszym językiem, jakiego naukę podejmujemy i nie zanosi się w tym zakresie na zmiany. Angielski stał się językiem dominującym i wytycza standardy komunikacji. Zarówno w biznesie jak i nauce, towarzystwie niezbędny wydaje się być angielski. Jeśli nie władamy językiem swego rozmówcy, zawsze możemy spróbować porozmawiać po angielsku, aczkolwiek współczesne trendy optują za językami narodowymi. Znajomość angielskiego umożliwia nie tylko podróżowanie po świecie, naukę na zagranicznych uczelniach,a le również swobodną pracę niezależnie od miejsca, również zdalnie. Biorąc pod uwagę tak szeroki wachlarz zalet znajomości angielskiego nie sposób by nie zajmował on pierwszego miejsca w rankingu najlepszych języków do nauki. W wielkim biznesie poza angielskim bardzo wartościową umiejętnością jest władanie chińskim. Pracownicy z ta umiejętnością są suto wynagradzani i poszukiwani. Wiele osób porywa się na naukę chińskiego nie do końca zdając sobie sprawę na czym ona polega. Stacjonarnie wciąż niewiele jest szkół językowych oferujących naukę języków azjatyckich, a jeśli już to oferta dotyczy języka japońskiego, rzadziej chińskiego. Patrząc na trudność nauczania można powiedzieć, iż są to języki dla pasjonatów. Język chiński jest językiem trudnym do opanowania przez Polaków. Co więcej nadmienić należy, iż fizjologicznie ukształtowani w kręgu języków europejskich nigdy nie jesteśmy w stanie nauczyć się poprawnej wymowy w języku chińskim i nie chodzi bynajmniej o akcent, ale niuanse dźwięków, jakich nasza krtań nie jest w stanie wydobyć i rozróżnić. Być może to z tego powodu nie chiński, a wciąż angielski jest językiem trendy do nauki. Ilość pomocy dydaktycznych i możliwości nauczania również wpływa na popularność angielskiego i przeciwnie. Duże zainteresowanie językiem skłania do tworzenia i publikowania pomocy oraz organizacji zajęć.

O trendach przeczytasz też na http://studia.dlastudenta.pl/artykul/Trendy_w_nauce_jezykow_obcych

Kolejne miejsce wśród języków będących trendy w 2016 roku zajmuje język niemiecki. Językiem niemieckim w Europie i na świecie posługuje się zaledwie 113 milionów osób, niemniej język ten został na tyle upowszechniony, że wciąż zajmuje miejsce w czołówce języków świata. W Polsce trend ten jest szczególnie wyraźny z uzasadnionych powodów, do których zaliczyć należy bezpośrednie sąsiedztwo Polski i Niemiec, a także ścisłą współpracę gospodarczą w wielu obszarach. Przyczyniają się do tego dodatkowo uwarunkowania historyczne i postępująca germanizacja społeczeństwa. Nauka niemieckiego najczęściej ma wymiar biznesowy, rzadziej sięgamy po kurs niemieckiego z uwagi na dźwięczność języka, czego nie można powiedzieć o francuskim. Nauka języka francuskiego uchodzi za snobizm ale i element dobrego wykształcenia. Mimo upływu wielu lat znajomość francuskiego jest typowa dla osób wykształconych, obytych, arystokracji w nowym wydaniu. Na tle Europy niemiecki jest równie popularny co nauka francuskiego, czy hiszpańskiego. Ten ostatni w szczególności na przestrzeni ostatnich lat przeżywa renesans. Duże zainteresowanie hiszpańskim narzuca moda na kulturę hiszpańską, pasje taneczne oraz temperament hiszpański. Prócz pozytywnego marketingu jakim owiana jest Hiszpania język hiszpański to język znacznej ilości ludzi na świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej i Środkowej, które są niemałym rynkiem zbytu dla europejskich firm handlowych i produkcyjnych.

Efektywny angielski przez Skype

Potrzeby biznesowe, jak i towarzyskie wyzwalają chęci do nauki języków, jednakże poza nimi istotna jest również potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Między innymi to właśnie z powodu sięgamy po naukę angielskiego, dzięki któremu czuć możemy się pewniej na obcej ziemi umiejąc się porozumieć w sytuacjach zagrożenia itd. Z potrzeby poczucia bezpieczeństwa coraz więcej osób sięga po język arabski. Europę zalewają fale imigrantów arabskojęzycznych, co za tym idzie zaczyna się tworzyć trend do nauki arabskiego, z jednej strony ze strachu i niepewności, z drugiej strony z  ciekawości. Jego znajomość zapewnić ma nam możliwość swobodnej komunikacji z nowymi mieszkańcami Europy, jak i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu posługującym się językiem arabskim. Również będąc przyszłym pracodawcą dla imigrantów warto jest poznać arabski, co ułatwić może wspólna komunikację, niemniej wiele osób wybiera się na kurs arabskiego wyłącznie z ciekawości.

Prócz trendów w zakresie nauki danego języka warto zwrócić uwagę na trendy w edukacji językowej dotyczące metod i sposobu nauki. Jednym z najpopularniejszych trendów jest nauka poprzez zanurzenie uzyskiwana również bez wyjazdy za granicę. Obcowanie z językiem, częsty kontakt z żywym językiem, konwersacje, korzystanie  obcojęzycznych mediów i wykorzystywanie każdej okazji do nauki daje niesamowite efekty. Konkurencyjnym trendem w edukacji jest e-edukacja. Nauka przez internet zapewnia wysoki stopień indywidualizacji nauki, a zatem i jej skuteczność. W trend do wykorzystywania innowacyjnych sposobów komunikacji wpisują się korepetycje przez Skype, dzięki którym możemy uczyć się z osobistym nauczycielem języka. Trend do indywidualizacji nauki i zwrócenia uwagi na potrzeby ucznia w procesie nauczania wzmaga zainteresowanie edukacją językową czyniąc ją przyjemnością o spektakularnych efektach, bez stresu i wysiłku. Doskonalenie języka obcego bez względu na wiek, poziom zaawansowania jest trendy, warto jest to wykorzystać z korzyścią dla swej przyszłości, pozycji zawodowej i statusu społecznego, finansowego.

Korepetycje i zajęcia w zasięgu ręki

Korepetycje i zajęcia w zasięgu ręki

Preply.org Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in: hiszpański przez skype, angielski, niemiecki, włoski i inne. Zapraszamy do Preply!

Może Ci się również spodoba