Jak przeprowadzić ciekawy wywiad?

Jak przeprowadzić ciekawy wywiad?
Jak przeprowadzić ciekawy wywiad?

Jak przeprowadzić ciekawy wywiad? Najlepiej porozmawiać z osobą, którą ma wyjątkowo interesujący zawód lub pasję. Sęk jednak w tym, żeby zrobić to w taki sposób, by całkowity laik w temacie mógł łatwo przyswoić wszystkie treści. Zdarza się jednak, że zrobienie takiego wywiadu leży w gestii osoby, która nie kształciła się w kierunku dziennikarskim i może nie znać kilku podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, aby ostateczny produkt był ciekawy i przystępny dla odbiorcy. Dlatego postanowiliśmy zdradzić kilka wskazówek, które każdemu pomogą przeprowadzić dobry wywiad. Przy ich tworzeniu poprosiliśmy o opinię i wkład merytoryczny specjalistów z serwisu Edutorial, czyli portalu edukacyjnego, który pokazuje jak popatrzeć na naukę z innej strony – również w kwestii przeprowadzania wywiadów.

1. Przygotuj się do wywiadu

Niby rzecz oczywista, a jednak wciąż wiele osób podchodzi do wywiadów na zbyt dużym luzie. Nie znają oni swojego rozmówcy, jego osiągnięć i niestety podczas rozmowy często ta niewiedza wychodzi na niekorzyść pytającego. Jeżeli nie przygotujesz się rzetelnie do rozmowy i nie zrobisz odpowiedniego researchu, to na pewno osoba pytana to zauważy. Wtedy jest bardzo prawdopodobne, że nie otworzy się przed Tobą w odpowiednim stopniu, a jej odpowiedzi będą banalne, zdawkowe lub podszyte irytacją z powodu nieznajomości tematu. Przygotuj sobie wcześniej pytania – bardziej doświadczone osoby prowadzą rozmowę zazwyczaj bez podkładki, ale te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dziennikarstwem, mogą się nią posiłkować.

2. Zadawaj interesujące pytania

Nie ma nic gorszego niż tendencyjne pytania zadawane po raz wtóry. Postaraj się podejść do tematu indywidualnie, aby Twoja rozmowa nie była powieleniem innych, które już można przeczytać w Sieci. Większość rozmówców jest znudzonych kolejnymi odpowiedziami na pytania jak doszli do miejsca, w którym się teraz znajdują albo co czują po ostatnim sukcesie. Staraj się więc podchodzić do tematu nietypowo, uzyskując jednocześnie informacje, których potrzebujesz. Próbuj prowadzić rozmowę naturalnie, żeby wywiad nie polegał na mechanicznym zadawaniu pytań i otrzymywaniu odpowiedzi. Można dopytywać czy prosić o powtórne wytłumaczenie jeżeli czegoś nie zrozumieliśmy – rozmówca zapewne doceni zaangażowanie i chęć dowiedzenia się czegoś więcej na konkretny temat.

3. Szanuj rozmówcę

Wiele osób zaczynających dopiero swoją przygodę z dziennikarstwem, podczas rozmowy ma problem z tzw. słowotokiem. Nie dają się swobodnie wypowiedzieć rozmówcy, przerywają mu, bądź sami mówią więcej niż zaproszony gość. Staraj się wyważać pytania i jeżeli rozmówca nie chce mówić na pewien temat (np. osobisty), to nie nakłaniaj go do tego.

4. Dobry sprzęt

Dawniej wywiady przeprowadzano za pomocą kartki papieru i długopisu. Teraz należy mieć przy sobie nowoczesny sprzęt – najlepiej dyktafon z mikrofonem bądź porządny smartfon, który dobrze zbiera dźwięki. Dzięki temu będziemy mogli później na spokojnie przesłuchać wywiad i napisać na jego podstawie interesujący artykuł. Wiele osób wymaga jego autoryzacji przed opublikowaniem, więc bierzmy pod uwagę czas, jaki musimy dać pytanemu na sprawdzenie treści.

Przeprowadzanie wywiadów to sztuka i sama komunikatywność nie daje nam gwarancji, że będzie on zrobiony ciekawie. Niezwykle ważna jest empatia oraz szacunek do rozmówcy. Te dwie cechy połączone z dobrym przygotowaniem spowodują, że wyjdziemy zadowoleni z rozmowy z interesującą osobistością. Nawet jeśli na co dzień zajmuje się ona bardzo trudnym, bądź skomplikowanym zagadnieniem.

Artykuł powstał we współpracy z Edutorial.

Może Ci się również spodoba