Rynek korepetycji w Polsce – raport

Rynek korepetycji w Polsce
Rynek korepetycji w Polsce

Największy na rynku serwis z ogłoszeniami korepetycji, czyli e-korepetycje.net, przeprowadził badanie, mające na celu stwierdzenie, jak przedstawia się obecny rynek korepetycji w Polsce i jak ten rynek zmieniał się wraz z czasem. Wyniki są jednoznaczne – korepetycje są coraz bardziej popularne i korzysta z nich coraz większa ilość osób.

Myli się jednak ten, kto twierdzi, że dodatkowe lekcje w większości przyciągają dzieci ze znacznymi problemami w nauce. Okazuje się, że coraz częściej na korepetycje wysyłane są ci uczniowie, którzy mają ambicję rozszerzyć swoją wiedzę ponad to, czego nauczą się na standardowych, codziennych zajęciach. Co więcej, korzystają z nich nie tylko uczniowie w wieku szkolnym, ale i ludzie dorośli, którzy chcieliby znaleźć nową pracę lub uzyskać awans w obecnej – mówiąc krótko – którzy pragną się rozwijać.

Badanie potwierdza, że prawie połowa ogłoszeń wystawianych przez korepetytorów dotyczy języka angielskiego i matematyki. Nie powinno to dziwić, gdyż przedmioty te od zawsze miały status wyjątkowo ważnych i potrzebnych w kwestii edukacji. Uczniowie z kolei najczęściej wyszukują ofert zajęć dodatkowych ze wspomnianego angielskiego i matematyki, ale także języka niemieckiego i chemii. Spada popularność języka polskiego, a wzrasta za to fizyki, i co ciekawe – muzyki – co tylko potwierdza, że w korepetycjach chodzi także o rozszerzenie szkolnego poziomu i zadbanie o swoją dalszą przyszłość, poprzez przygotowanie do edukacji kierunkowej.

Rynek korepetycji jest mocno sezonowy. Znaczny wzrost zarówno ilości dodanych ogłoszeń jak i ich wyszukiwania przypada na początki semestrów szkolnych, czyli zaraz po wakacjach i feriach zimowych. Kolejnym okresem jest także czas przedmaturalny, czyli okolice kwietnia i maja. Najwięcej ogłoszeń pochodzi z województw mazowieckiego i śląskiego (odpowiednio prawie 25% i 20% – co nie powinno raczej dziwić ze względu na największe zaludnienie), na drugim końcu stawki znajdują się lubuskie i warmińsko-mazurskie (niewiele ponad 1%).

Korepetycje trwają najczęściej okrągłą godzinę zegarową, rzadziej godzinę lekcyjną lub dwie. Większość zajęć przeprowadzanych jest w tygodniu. Zmienia się za to preferowane miejsce tychże lekcji. Kiedyś był to głównie dom nauczyciela, dziś coraz częściej to nauczyciele oferują dojazd do domu ucznia, bądź też nawet zajęcia prowadzone są online, poprzez Internet.

Pełny raport można znaleźć na stronie: http://www.e-korepetycje.net/artykuly/rynek-korepetycji-rosnacy-potencjal

Może Ci się również spodoba