Niezawodne i sprawdzone sposoby na naukę języka obcego

Niezawodne i sprawdzone sposoby na naukę języka obcegoPrzed tym problemem staje dziś prawie każdy,  niezależnie od wieku, statusu społecznego, branży czy wykształcenia. Znajomość języków obcych w obecnych czasach jest wręcz niezbędna, niezależnie od tego czy zajmujemy  kierownicze stanowisko w korporacji, przygotowujemy się do matury, planujemy wyjazd za granicę czy zajmujemy się prowadzeniem taksówki. Żyjemy w globalnej wiosce, w której umiejętności lingwistyczne przydają się prawie na każdym kroku, każdego dnia. W cenie są właściwie wszystkie języki obce, na czele z wciąż najpopularniejszym  na całym świecie angielskim.  Obecnie mówi nim ponad 17 mln ludzi.

Któż nie podchodził chociaż raz do tego trudnego, bądź co bądź, tematu? Wielu podchodziło niejednokrotnie i każda z tych prób kończyła się fiaskiem.  Poniżej kilka niezawodnych, sprawdzonych sposobów na skuteczną naukę języka obcego.  Przydadzą się one każdemu, kto pragnie w ten sposób zadbać o swój rozwój osobisty.

  1. Wytrwałość. Niestety tak. To absolutnie wymagane kryterium. Nawet najzdolniejsza osoba nie jest w stanie osiągnąć zadowalających wyników w krótkim czasie. Z drugiej strony często pojawiająca się wymówka o rzekomym braku talentów lingwistycznych jako usprawiedliwienie to spore nadużycie, bowiem każdy brak predyspozycji językowych można nadrobić systematyczną pracą i wytrwałością. Nie należy więc się zrażać, tylko powoli i nieustannie dążyć do celu.
  2. Znalezienie swojego sposobu na naukę. Możliwości w dzisiejszych czasach jest mnóstwo. Niezliczone zorganizowane kursy, na których stosowane są różne metody, jak np. ‘metoda Callana’, która opiera się głównie na mówieniu, prowadzone zarówno przez rodzimych lektorów jak native-speakerów, czyli obcokrajowców. Można spróbować uczyć się indywidualnie, na prywatnych zajęciach w cztery oczy lub samodzielnie próbować przebrnąć przez gramatyczne zagadnienia. W księgarniach lingwistycznych i nie tylko, dostępny jest ogromny wybór zarówno książek jak i programów do takiej nauki. Można korzystać ze specjalnych fiszek, czyli karteczek z których każda zawiera jedno obcojęzyczne słowo lub wyrażenie oraz jego tłumaczenie na odwrocie. Skuteczne bywa również czytanie książek w oryginale. Na rynku dostępne są pozycje na bardzo różnym poziomie, w związku z czym nawet początkujący uczeń  znajdzie coś dla siebie.  Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady, podobnie jak każdy uczący się jest trochę inny, ma inne preferencje, inne możliwości i potrzeby. Rzecz w tym, by dobrać taką metodę, lub ich połączenie, które najbardziej będzie nam odpowiadało oraz przyniesie najlepsze rezultaty a przy tym zmotywuje do pracy i sprawi, że nauka będzie przyjemnością.
  3. Praktyka. Kolejny absolutnie niezbędny punkt. Nie wystarczy wyuczyć się na pamięć nieskończonej ilości słówek aby bez problemu porozumieć się z obcokrajowcem. Potrzebna jest jeszcze płynność mówienia i łatwość wyrażania myśli a tę można zdobyć jedynie przez praktykę i ćwiczenia. Braki w słownictwie nie przeszkodzą w rozmowie jeśli potrzebne słówka zastąpi się innymi. Im więcej czasu poświęcamy na ćwiczenie konwersacji tym swobodniej możemy porozumieć się i tym pewniej czujemy  się rozmawiając w obcym języku. By nabrać ogłady i pewności siebie, trzeba więc ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
  4. Podróże oraz znajomi za granicą. Nic tak nie potrafi zmotywować do nauki języka obcego jak zagraniczne podróże. Siłą rzeczy na takich wojażach potrzebne są nam chociaż podstawowe słówka, żeby dowiedzieć się jak dotrzeć na stację metra lub do poszukiwanego zabytku, wynająć pokój lub zjeść dobry posiłek w restauracji. Satysfakcja z takich sprawdzianów jest ogromna a potrzeba wyrażania myśli jeszcze bardziej motywuje nas do pracy. Podobnie jak znajomi poznani za granicą, z którymi pragniemy się porozumieć, wyrazić nasze myśli i opinie. Jedyny sposób to nauka języka obcego.

Najważniejsze to uwierzyć w swoje możliwości.

Może Ci się również spodoba