Wyróżnij się! Poznaj oryginalne wzory CV i zdobądź wymarzoną pracę

Wyróżnij się! Poznaj oryginalne wzory CV i zdobądź wymarzoną pracę
Wyróżnij się! Poznaj oryginalne wzory CV i zdobądź wymarzoną pracę

Kiedy zaczynasz rozglądać się za nową pracą, zazwyczaj pierwszą czynnością, którą wykonujesz, jest napisanie Curriculum vitae. W dokumencie tym zamieszcza się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia, oraz posiadanych umiejętności. Jak stworzyć oryginalne CV, które wyróżni się na tle innych dokumentów złożonych przez setki kandydatów? Na biurko osoby zajmującej się rekrutacją trafia bardzo wiele dokumentów związanych z aplikacją. Co zrobić, aby zwrócić uwagę na swój życiorys?

Wzorcowe CV czyli jakie? Poznaj wzory i przykłady

Okazuje się, że przeciętny czas, na jaki dokument CV trafia w początkowej fazie analizy w ręce osoby zajmującej się rekrutacją, to 20 sekund (więcej na http://biznes.onet.pl/wiadomosci/tajemnice-cv). Czy to dużo, czy mało? Na pewno jest to wystarczający czas na to, aby dostrzec takie błędy jak: literówki, błędy ortograficzne, brak podpisu, brak tytułu wiadomości w e-mailu, zły format pliku. Tego typu błędy świadczą o tym, że w przygotowanie aplikacji nie zostało włożone dostatecznie dużo wysiłku. Może to być dowodem na brak zaangażowania i motywacji. W rezultacie, w takiej sytuacji Twoje CV najczęściej trafia na „stos innych CV”, gdzie znajdują się dokumenty niespełniające wymagań.

Prawidłowo napisany dokument CV (przykłady i wzory CV: https://interviewme.pl/blog/wzory-cv) w swojej treści zawiera istotne informacje dotyczące okresów nauki i zatrudnienia. CV powinno być napisane czcionką, która jest czytelna. Grafika dokumentu powinna być dobrana do całości dokumentu i swoim charakterem pasować do rodzaju stanowiska, na które aplikujesz.

Najczęściej wybierane wzory CV

Jednym z najczęściej wybieranych wzorów jest CV chronologiczne. Ten wzór CV idealnie sprawdza się w sytuacji, kiedy ścieżka kariery trwa nieprzerwanie. Jak wygląda takie CV? Na samej górze, pod danymi osobowymi, powinna znaleźć się informacja o obecnej pracy lub pracy, w której ostatnio pracowałeś. Poniżej zamieszcza się informacje o kolejnych etapach pracy zawodowej, a w dalszej części dodaje się zestawienie dotyczące poziomu uzyskanego wykształcenia. W każdej pozycji umieszcza się lata, w których praca miała miejsce, nazwę pracodawcy, stanowisko jakie się zajmowało, osiągnięcia związane z wykonywaną pracą, zadania jakie obowiązywały na podanym wcześniej stanowisku.

Wyróżnij się! Poznaj oryginalne wzory CV i zdobądź wymarzoną pracę

Ten wzór CV doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy zatrudnienie przebiegało bez przerw, a kolejne stanowiska były wynikiem awansu. CV chronologiczne będzie dobrym wzorem w przypadku, kiedy ostatnio pracowałeś dla firmy znanej, cieszącej się renomą na rynku. Wzór życiorysu nie jest polecany w przypadku, kiedy często zmieniałeś pracę, lub w karierze zawodowej występowały dłuższe okresy przerw.

Plusy CV chronologicznego to:

– zaakcentowanie bogatego doświadczenia zawodowego

– prostota, czytelność i przejrzystość

Minusy CV chronologicznego to:

– wyeksponowanie braków w doświadczeniu

– duża widoczność okresów bez zatrudnienia

Prawidłowo napisane Curriculum vitae chronologiczne składa się z takich elementów jak: dane osobowe, doświadczenie, miejsca pracy, wykształcenie, szkolenia, dodatkowe informacje (np. o znajomości języków obcych), zainteresowania, referencje, zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Kolejny wzór to CV funkcjonalne – jest ono bardziej skomplikowane od chronologicznego. Od tego ostatniego różni się również swoją strukturą. Jaka jest różnica pomiędzy CV chronologicznym a CV funkcjonalnym? Tak na dobrą sprawę różnica jest tylko jedna i dotyczy ona przedstawienia swoich kwalifikacji. W CV funkcjonalnym podaje się tylko informacje o najważniejszych umiejętnościach, które w perspektywie mogą mieć związek z obowiązkami na stanowisku, o jakie się ubiegasz. CV funkcjonalne w swojej głównej sekcji nie ma dat i przedziałów czasowych. Tego typu wzór życiorysu jest szczególnie polecany dla osób, które mają duże doświadczenie w danej dziedzinie.

Plusy CV funkcjonalnego to:

– zaakcentowanie doświadczenie w danej branży

– zaakcentowanie zdolności i umiejętności

Minusy CV funkcjonalnego to:

– nie jest pokazana cała historia zatrudnienia

Następny ze wzorów to CV kreatywne. Dla kogo jest ono przeznaczone? Czy CV kreatywne to zawsze dobry sposób na to, aby się wyróżnić?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy kreatywne CV pasuje do przyszłego miejsca pracy. CV z pomysłem i interesującą grafiką na pewno zaciekawi osoby, które zajmują się rekrutacją na takie stanowiska jak: grafik komputerowy, specjalista od marketingu, copywriter. Dokumenty wysyłane na tego rodzaju stanowiska powinny wyróżniać się niestandardowymi efektami. Sytuacja, kiedy w ogłoszeniu o pracę jest wyraźnie zaznaczone, że firma szuka osób kreatywnych, również jest powodem do tego, aby wybrać kreatywny wzór CV.

Wyróżnij się! Poznaj oryginalne wzory CV i zdobądź wymarzoną pracę

Zdarzają się okoliczności, w których samodzielne stworzenie kreatywnego życiorysu nie jest najlepszym pomysłem. Z pewnością kreatywnego CV nie stworzy osoba nieposiadająca poczucia estetyki i niemająca nic wspólnego z tworzeniem grafiki. Najlepiej jeśli będziesz mierzył siły na zamiary. Takie działanie pozwoli uniknąć sytuacji odwrotnej od zamierzonej.

Plusy kreatywnego CV to:

– możliwość zastosowania niekonwencjonalnych form przekazu

– możliwość zaprezentowania własnej kreatywności

Minusy kreatywnego CV to:

– tylko w wybranych zawodach i sytuacjach, nie dla każdego

Oprócz wyżej wymienionych wzorów CV można również wyróżnić CV mieszane albo CV łączone. Jak sama nazwa sugeruje, ten rodzaj życiorysu jest skonstruowany z innych wzorów. Łączenie cech wzoru chronologicznego i wzoru funkcjonalnego ma za zadanie wydobyć wszystko, co najdoskonalsze z obydwu. Ten rodzaj życiorysu jest odpowiedni w sytuacji, kiedy chcesz zupełnie zmienić swoją dotychczasową branżę, w której pracujesz. Ten wzór pozwoli także bardziej zaakcentować zdobyte umiejętności na różnego typu szkoleniach.

Plusy łączonego CV to:

– możliwość pokazania dodatkowych umiejętności zdobytych na przykład w wolontariacie

– zaakcentowanie swoich mocnych stron

Minusy łączonego CV to:

– forma takiego CV może być nie do zaakceptowania przez konserwatywnych pracodawców

– widoczność przerw w okresach zatrudnienia

Sposób na wyróżnienie się – przyciągnij uwagę!

Najważniejszym zadaniem nowo utworzonego CV jest to, aby przyciągnęło ono uwagę przyszłego pracodawcy.

Jak to zrobić, jak zatrzymać jego uwagę na swoim dokumencie? Podstawową rzeczą w każdym Curriculum vitae jest czytelność. Poniżej kilka drobnych sposobów na to, aby wyróżnić się spośród setek innych kandydatów.

  • Pod swoimi danymi osobowymi umieść informacje, o jakie stanowisko się ubiegasz. Tego typu drobna wzmianka da przekonanie, że CV jest stworzone tylko pod tę konkretną ofertę pracy.
  • O swoich umiejętnościach napisz w miejscach najbardziej widocznych w dokumencie. Najbardziej istotne informacje powinny znaleźć się po lewej stronie dokumentu oraz w jego górnej części.
  • Dokument powinien być odpowiednio rozplanowany kolorystycznie. Nie można pozwolić na to, aby kolory i elementy graficzne odwracały uwagę czytającego od treści.
  • Zainteresowanie czytającego wzbudzą również takie elementy jak pogrubienia, podkreślenia, odstępy, czyli wszystkie te elementy, które są stosowane po to, aby czytający mógł bardziej skupić swoją uwagę.
  • Dodaj sekcję “Podsumowanie zawodowe” pod tytułem. Większość osób nie umieszcza jej w swoich życiorysach. Ten dodatkowy element może okazać się strzałem w dziesiątkę. To najlepsza okazja, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Może Ci się również spodoba