Czy warto wziąć udział w kursie angielskiego dla firm?

Czy warto wziąć udział w kursie angielskiego dla firm?
Czy warto wziąć udział w kursie angielskiego dla firm?

Jeżeli pracujesz w korporacji lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, z pewnością wiesz, że wiąże się to z kontraktami międzynarodowymi. Jeżeli chcesz aby firma była doceniana przez specjalistów w Twojej dziedzinie oraz wywierała pozytywny wpływ na potencjalnych klientów, warto rozważyć udział w kursie języka angielskiego dla firm. Język w biznesie znacząco różni się od tego używanego w życiu codziennym. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto rozważyć udział w kursie języka angielskiego dla firm.

Czym jest kurs dla firm?

To przede wszystkim zajęcia przeznaczone dla właścicieli działalności gospodarczych oraz pracowników w zakresie branży specjalistycznych jak IT, prawo, oferty budowlane itp. Zespół uczy się wówczas wspólnie, lub indywidualnie określonego słownictwa i terminologii oraz technik komunikacji. Uczestnicy mają możliwość poszerzyć swoje kompetencje językowe, takie jak słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie, aby skuteczniej komunikować się w języku angielskim. Kurs biznesowy dotyczy również omawiania takich dziedzin jak zarządzanie, finanse, sprzedaż i marketing, zasoby ludzkie i wszystko co wiąże się z prowadzeniem i pracą w firmie.

Angielski dla firm – czy warto?

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest niezwykle ważna, zwłaszcza na rynku pracy. Nierzadko, coraz więcej anglojęzycznych klientów zgłasza się do Polskich firm w celu nawiązania współpracy lub otwarcia tu filii. Dużym ułatwieniem w zdobyciu pracy w takiej firmie, w wygraniu przetargu lub pozyskaniu klienta, będzie z pewnością znajomość języka angielskiego. Rozwój osobisty idzie w parze z rozwojem firmy oraz tym, jak jest postrzegana na arenie międzynarodowej.

Co zyskujesz uczestnicząc w kursie

Znajomość języka angielskiego ułatwia wyjazdy służbowe za granicę, a powszechnie wiadomo, że praca w dużej firmie prędzej czy później będzie się z tym wiązała. Przeszkoleni pracownicy sprawią, że firma będzie lepiej prezentować się wśród zagranicznych klientów. Świadczyć to będzie o profesjonalizmie i zaangażowaniu oraz o charyzmie zatrudnionych ludzi. Będzie to miało bezpośredni wpływ na chęć skorzystania z usług danej firmy. Znajomość języka znacznie ułatwia komunikację z klientem czy kontrahentem, dzięki czemu można lepiej przedstawić ofertę, sprawniej negocjować i zachować profesjonalizm.

Znając angielski dla firm masz możliwość:

  • argumentować i prezentować dane oraz wykresy podczas negocjacji, używając specjalistycznego słownictwa,
  • czynnie uczestniczyć w spotkaniach biznesowych w języku angielskim, przedstawiać swoje pomysły i komentować inne wypowiedzi,
  • zainteresować słuchaczy tym, co masz do powiedzenia,
  • umiejętnie i sprawnie prowadzić korespondencję mailową z zagranicznymi kontrahentami,
  • w każdej chwili odebrać telefon od klienta i porozmawiać bez konieczności obecności tłumacza.

źródło zdjęcia: freepik.com

Może Ci się również spodoba