Sprzęt dla ucznia: komputer stacjonarny, tablet czy laptop?

Sprzęt dla ucznia: komputer stacjonarny, tablet czy laptop?
Sprzęt dla ucznia: komputer stacjonarny, tablet czy laptop?

Niektóre szkoły pozwalają już młodzieży notować na laptopach i tabletach. W innych wciąż króluje zeszyt i ołówek, ale do przygotowywania prac domowych przydaje się domowy sprzęt. Laptop czy komputer – co będzie lepsze?

Jeśli dziecko chodzi do jednej z tych szkół, w których możliwe jest notowanie na laptopie, to taki sprzęt z pewnością warto dla niego wybrać. Dotyczy to głównie starszych nastolatków i studentów, bo na wcześniejszych etapach edukacji wciąż tego typu rozwiązania są rzadkością. Laptop świetnie sprawdza się też w małych domach, w których nie da się zaaranżować osobnej przestrzeni do pracy przy komputerze dla dziecka. Tak jest np. w pokojach dzielonych przez rodzeństwo, z którego jedno jest jeszcze za małe, by korzystać z komputera. Wygodniej jest, gdy starsze może po skończonej pracy czy zabawie schować laptop, zwalniając miejsce na biurku młodszemu.

Co wybrać – laptop czy PC

Z drugiej strony możliwość dowolnego przenoszenia laptopa czy tabletu w przypadku dzieci może też być największą wadą takich urządzeń. Okazjonalne leżenie z tabletem na kanapie nie powinno zaszkodzić, ale już odrabianie w ten sposób lekcji czy codzienne granie wyrabia niezdrowe nawyki. Zamiast wykonać postawione przed nim zadanie, dziecko może długo leżeć z laptopem na podłodze czy kanapie, surfując po sieci czy grając.
Co wybrać: laptop czy PC?
Podczas siedzenia z tabletem przed oczami mocno wygina się też kręgosłup i opada szyja. Nawet po kilku dniach takiej rozrywki można skarżyć się na ból kręgosłupa, a pracowanie tak w dłuższej perspektywie może być już naprawdę niezdrowe dla ciała. To też trzeba wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, czy kupić laptop czy PC.

Sprzęt nie tylko komputerowy

Zdecydowanie wygodniej niż na kanapie siedzi się na odpowiednim fotelu komputerowym przy biurku odpowiedniej wysokości. Dziecko może wtedy odrabiać lekcje lub grać w pozycji neutralnej dla kręgosłupa, a przez to chętniej zabierać się za szkolne obowiązku na komputerze, który nie kojarzy się z bólem pleców.
Monitor w pewnym stopniu chroni też oczy, bo zwykle umieszczony jest o wiele dalej od nich niż ekran laptopa, nie mówiąc o tablecie. W przypadku tego ostatniego dzieci często siedzą z twarzą oddaloną zaledwie o kilka centymetrów od ekranu. Kilka godzin takiej zabawy dziennie z pewnością nie będzie obojętne dla wzroku. Dlatego bardziej może sprawdzić się komputer stacjonarny, choć wymaga dokupienia wielu akcesoriów jak biurko czy podkładka pod mysz.
Wybierz najlepszy laptop

Laptop czy PC – co będzie lepsze?

Pozostaje jeszcze kwestia parametrów. Tanie laptopy i tablety zwykle mają o wiele mniejszą moc obliczeniową niż tradycyjne komputery, choć nie zawsze jest to reguła. Jeśli interesuje Cię, który rodzaj sprzętu lepiej sprawdzi się pod względem parametrów technicznych, zobacz poradnik: Laptop czy PC – co się bardziej opłaca? Niezależnie od tego, jaki komputer wybierzesz, warto zaopatrzyć go w filtr rodzicielski, który uniemożliwi dziecku dotarcie do szkodliwych dla niego treści.
Można też zainstalować ochronę wzroku, która działa, zmieniając temperaturę barwy monitora z białej na żółtą, łagodniejszą dla oczu. Dzięki temu wzrok będzie się mniej męczył, a wieczorem dziecko łatwiej zaśnie, bo ciepłe światło bardziej przypomina lampkę nocną, niż jarzeniowy blask.

Może Ci się również spodoba