Dobierz kurs językowy do swoich potrzeb!

Dobierz kurs językowy do swoich potrzeb!
Dobierz kurs językowy do swoich potrzeb!

Wakacje połączone z nauką języka obcego to hit wśród corocznych propozycji wyjazdowych dla dzieci i młodzieży. W szkołach językowych oferowane są różne rodzaje kursów. Który z nich wybrać dla siebie? Sprawdźmy, co warto mieć na uwadze, wybierając kurs językowy za granicą.

Wyjazdy językowe to najbardziej efektywna, przyjemna i szybka droga do poprawienia znajomości języka obcego. Wakacje to idealny moment, aby z dala od codziennych obowiązków zanurzyć się w obcojęzyczne środowisko, a korzystając ze zmiany otoczenia – również odpocząć. Kursy językowe odbywają się w różnych miejscach, w dużych i małych miastach. W grę wchodzą wyjazdy do najbardziej znanych europejskich miast, kurortów, jak również małych i cichych miasteczek. Wybór szkół jest tak duży, że każdy znajdzie miejsce, które jest najbliższe jego oczekiwaniom.

Kurs standardowy czy intensywny?

Decydując się na wyjazd połączony z urlopem, czy przerwą od nauki, najczęściej zamierzamy przeznaczyć czas poza zajęciami na wypoczynek. Taki mariaż przyjemnego z pożytecznym umożliwia wybór standardowego kursu, który obejmuje 20 godzin lekcyjnych w ciągu tygodnia. Popołudnia i wieczory można przeznaczyć na dowolną, własną aktywność i wypoczynek. Warto skorzystać z propozycji objętych programem wyjazdu. Większość szkół językowych ma w ofercie ciekawe propozycje spędzania czasu wolnego: zwiedzanie okolicy, wspólne wypady do kina teatru, konkurencje sportowe itp.

Jeśli jednak z założenia kurs ma służyć szybkiemu poprawieniu znajomości języka w krótkim czasie, można zdecydować się na kurs intensywny z większą liczbą godzin, 25-30 godzin tygodniowo. Jest też opcja, która pozwala np. na połączenie zajęć grupowych przed południem i indywidualnych popołudniu. By maksymalnie dostosować kurs do swojego tempa przyswajania wiedzy można wybrać zajęcia indywidualne 1:1.

Im więcej zajęć, tym większa intensywność kursu i lepsze efekty, ale oznacza to ograniczenie czasu wolnego na typowo wakacyjne atrakcje. Jeśli mimo to zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu czasu na miejscu na zwiedzanie, plażę itp., to istotna jest również lokalizacja szkoły i wybór zakwaterowania.

W większych miastach przy zakwaterowaniu przy rodzinie standardem są dojazdy komunikacją miejską, co może zajmować do pół godziny w jedną stronę. Kampusy lub akademiki są zazwyczaj położone przy szkole, co skraca czas dotarcia na zajęcia do minimum.

Język ogólny czy specjalistyczny?

Kursy językowe za granicą nastawione są na konwersację i język ogólny. Bariera przed mówieniem należy do najczęściej występujących problemów w nauczaniu języka obcego. Zajęcia w gronie rówieśników, z obcojęzycznym nauczycielem i ciekawie dobrane temat pozwalają szybko „rozgadać się”. Możliwe jest jednak dobranie kursu pod kątem konkretnych potrzeb np.: przygotowujących do egzaminów językowych m.in: FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEIC, ZD, ZMP, DELF, zajęć z języka prawniczego, medycznego, marketingowego, zarządzania, administracji, hotelarstwa i turystyki.

Ciekawym pomysłem jest np.: wybór języka ogólnego w podstawowej ofercie i uzupełnienie zajęć np.: kursem gotowania w danym języku, czy uczestniczeniem z wieczorach filmowych, literackich, muzycznych, które pozwalają wzbogacić słownictwo z konkretnej, interesującej nas dziedziny.

Jaki wybrać poziom kurs językowego?

Specjaliści zalecają, by wybierać kurs dostosowany do swojego poziomu wiedzy. Zgodnie z wytycznymi British Council, szkoły powinny oferować kursy na 6 poziomach zaawansowania. Większość placówek przeprowadza własne testy sprawdzające, na podstawie których uczestnicy kursu kwalifikowani są do odpowiednich grup. Taki test odbywa się zaraz po przybyciu na kurs.

Na co jeszcze  warto zwrócić uwagę?

Oprócz rodzaju kursu i liczby godzin lekcyjnych przed podpisaniem umowy warto dopytać o:

– czas trwania jednej jednostki lekcyjnej (godzina zajęć standardowo to 45 minut, a nie godzina zegarowa),

– maksymalną liczbę uczniów w grupie,

– rodzaj oferowanych zajęć przez daną szkołę (nie wszystkie mają kursy dla zaczynających naukę od zera),

– kwalifikacje nauczycieli (sam fakt bycia cudzoziemcem i mówienia w danym języku  nie oznacza umiejętności nauczania).

Renomowane placówki oferujące kursy językowe za granicą np. Agencja Turystyczna ATAS zawsze doradzają w wyborze kursu, tak by najlepiej spełniał pokładane w nim oczekiwania. Kurs można wykupić online, bez konieczności fatygowania się do biura, jednak jeśli są jakieś wątpliwości lepiej jest wyjaśnić je przed wyjazdem.

Bez względu na rodzaj i liczbę zajęć priorytetem powinno być przekonanie, że każdy uczy się dla siebie i powinien się dobrze czuć w nowym miejscu i szkole. Język zakłada aktywną komunikację, więc już nosząc się z myślą o wyjeździe trzeba nastawić się na jak największą aktywność towarzyską, kulturalną i krajoznawczą. Kontakt z innymi, obcojęzycznymi uczestnikami to nie tylko przyjemne spędzanie czasu, ale również aktywna i intensywna konwersacja, którą warto traktować na równi ze szkolnymi zajęciami.

Może Ci się również spodoba