Czego mi potrzeba, żeby zacząć naukę rosyjskiego?

Czego mi potrzeba, żeby zacząć naukę rosyjskiego?
Czego mi potrzeba, żeby zacząć naukę rosyjskiego?

Nauka języka obcego przedstawiana jest w mediach na dwa sposoby – albo jako proces lekki, łatwy i przyjemny, albo jako niezwykle ciężka praca wymagająca od uczącego się i zaopatrzenia się w liczne pomoce naukowo-dydaktyczne. A jaka jest prawda? Zobaczmy jak to wygląda okiem specjalisty.

Co jest potrzebne, by opanować język rosyjski?

Po pierwsze słownik. Jeśli planujesz dłuższą znajomość z językiem, to z pewnością polecam słownik multimedialny. Na rynku w zasadzie są dostępne dwa sensowne wydania – Wiedzy Powszechnej i PWN. Posiadam ten drugi, ponieważ wcześniej pojawił się na rynku w formie multimedialnej, ale z uwagi na jego braki polecam pierwszy. Praca ze słownikiem w wersji multimedialnej z pewnością jest szybsza, łatwiejsza i przyjemniejsza. To nie tylko moja opinia. Taką opcję chwalą sobie studenci, gdyż ta sama licencja pozwala na zainstalowanie słownika na min. dwóch urządzeniach, co ułatwia pracę, np. na komputerze stacjonarnym i na laptopie.
A co w przypadku, gdy chcecie poznać język wyłącznie w jego najniezbędniejszym minimum? Cóż tutaj mogę tylko polecić spacer do księgarni językowej i zdać się na pozycję polecaną przez księgarza. Jeśli księgarz nic nie poleci, to sądzę, że można nabyć dowolną pozycję wydawnictwa REA.

Nauka rosyjskiego przez Internet

Osoby, które preferują naukę samodzielną powinny skorzystać ze wsparcia, jakie dają nauka rosyjskiego przez Internet. Metodyczne przygotowanie pomoże nauczyć się każdego zagadnienia w bezpieczny i gwarantujący zapamiętanie materiału na długo sposób. Jaki kurs języka rosyjskiego wybrać? Sądzę, że przeżytkiem są kursy sprzedawane na płytach CD. Obecnie w Internecie można nabyć kurs rosyjskiego online pozwalający, np. na kontakt ze specjalistą, kontakt z innymi uczącymi się, interaktywne testy wspomagające naukę języka i sprawdzające wiedzę natychmiastowo. Najlepiej wybrać taki kurs języka rosyjskiego, w którym połączone jest trenowanie gramatyki, leksyki, fonetyki, czytania i umiejętności interakcji w dialogu.

Podręcznik do nauki języka rosyjskiego

Osoby zaczynające od podstaw muszą zdecydować, czy chcą uczyć się tematów na poziomie gimnazjalnym – tu, ze współczesnych wydań mogę polecić podręczniki Ступени, Вот и мы lub Как дела. Podręczniki dla dorosłych to na polskim rynku jeszcze temat czekający opracowania. Jest jeden podręcznik przeznaczony dla tej grupy odbiorców – От А до Я. W kwestii gramatyki godny plecenia jest podręcznik wydawnictwa REA oraz PWN. Język rosyjski w oparciu o materiał kulturowy można trenować z podręcznikiem Влюбиться в Россию. Na początek wystarczy wybrać jeden podręcznik i konsekwentnie z nim pracować. Wiemy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, zatem wraz z zagłębianiem się w język przyjdzie czas na kolejne książki.

Korepetytorzy, udzielający lekcji języka rosyjskiego

I owszem. To jak najbardziej zalecana forma pracy – w przypadku, gdy masz na nią odłożone fundusze. Jeśli namówisz koleżankę lub kolegę władających językiem rosyjskim na podobnym poziomie zaawansowania, możecie poszukać opcji lekcji grupowych. Jeśli zaś uczysz się samodzielnie w oparciu o kursy języka rosyjskiego online, możesz skorzystać z opcji lekcji dorywczych, w celu wyjaśnienia lub skorygowania jakiegoś konkretnego zagadnienia językowego.

Czas potrzebny do opanowania języka rosyjskiego

Czy trzeba uczyć się spędzając długie godziny nad książkami? Chyba ucieszy Cię wiadomość, że nie jest to konieczne. Wystarczy, że codziennie popracujesz kilka minut, np. powtarzając zagadnienia z poprzedniej lekcji, a pozwoli Ci to trwale zapamiętać materiał. Oczywiście, jeśli dysponujesz czasem, masz wenę i zapał – możesz ćwiczyć ile chcesz. Ważne tylko, by nie przesadzić, bo wtedy łatwo o przesyt i znudzenie językiem rosyjskim.

Przyjemność uczenia się dawkowana w małych porcjach a systematycznie przyniesie długotrwały rezultat!

Może Ci się również spodoba