Alternatywa dla budowy zespołu IT – Outsourcing programisty

Alternatywa dla budowy zespołu IT - Outsourcing programisty
Alternatywa dla budowy zespołu IT - Outsourcing programisty

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że budowa zespołu IT to bardzo trudne zadanie. Rynek pracy w branży IT zdominowany jest przez stronę popytową, czyli firmy poszukujące pracowników. Natomiast po stronie podażowej istnieje ogromna dziura.

Według informacji, jakie można znaleźć w portalach zajmujących się tematyką rynku pracy, w Polsce brakuje około 50 tysięcy specjalistów. Tak ogromny deficyt pracowników powoduje, że konkurencja w obszarze rekrutacji jest olbrzymia. Firmy prześcigają się w pomysłach mających na celu ściągnięcie jak najlepszych pracowników. Jednak często, nawet najlepsze pomysły nie wystarczają.

Dodatkowo należy zauważyć, że rekrutacja jest procesem pracochłonnym i czasochłonnym. Niejednokrotnie powoduje, że realizacja innych zadań jest po prostu niemożliwa. Dlatego szefowie małych firm i start-upów, muszą dokonać trudnego wyboru pomiędzy dynamicznym budowaniem produktów, tworzeniem modelu biznesowego i poszukiwaniem klientów, a koncentracją na rekrutacji. Zazwyczaj brak możliwości rezygnacji z prowadzenia firmy powoduje, że niezbędne jest zatrudnienie pracownika, dla którego budowa zespołu IT będzie jedynym zadaniem. A to oznacza oczywiście dodatkowe koszty.

Problemy przy budowie i utrzymaniu zespołu

Pierwsze problemy pojawiają się już na etapie wyszukiwania kandydatów. Opublikowanie ogłoszenia rekrutacyjnego w popularnych portalach, nie gwarantuje sukcesu. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że jest to rozwiązanie niewystarczające. Firmy zatrudniające programistów starają się im zapewnić jak najlepsze warunki pracy, co wydatnie zmniejsza skłonność do aktywnego poszukiwania nowych zajęć i wysyłania aplikacji. Dlatego konieczna jest rekrutacja aktywna polegająca na znajdowaniu coraz to nowych form docierania do kandydatów i inicjowaniu kontaktu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie mediów społecznościowych oraz współpraca z serwisami skupiającymi specjalistów IT. Jednak należy pamiętać, że nie są to rozwiązania darmowe.

Sukces na pierwszym etapie, czyli znalezienie odpowiednich kandydatów, wcale nie oznacza końca problemów. Przekonanie kandydatów, że zmiana miejsca pracy będzie dobrym ruchem, jest często jeszcze trudniejsze. I nie chodzi tu tylko o spełnienie wysokich wymagań płacowych. Specjaliści IT coraz częściej zwracają uwagę na korzyści pozafinansowe. Zainteresowani są możliwościami dalszego rozwoju posiadanych kompetencji i zdobywaniem nowych. Chcą pracować przy ambitnych, innowacyjnych projektach i nie lubią monotonii. Dlatego, poza zapewnieniem odpowiedniego budżetu, niezbędne jest zbudowanie takich warunków pracy, które będą zachęcać kandydatów do podjęcia zatrudnienia.

Kolejnym problemem może być utrzymanie zespołu. Rynek jest niezwykle chłonny, więc zrekrutowani pracownicy będą celem dla rekruterów zatrudnianych przez firmy konkurencyjne. Oznacza to, że absolutnie niezbędne jest dotrzymanie słowa, danego na etapie rekrutacji, czyli faktyczne zapewnienie najlepszych warunków pracy. Jednak to nie wszystko. Aby zwiększyć szanse na utrzymanie zespołu, konieczne jest również szybkie reagowanie na nowe potrzeby zgłaszane przez pracowników.

Outsourcing zespołu IT

Alternatywnym rozwiązaniem jest outsourcing zespołu IT. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, coraz więcej firm informatycznych oferuje usługę umożliwiającą wynajęcie zespołu pracowników niezbędnego do wykonania prac utrzymaniowych lub rozwojowych.

Dla wielu przedsiębiorców usługa ta ma szereg zalet i przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z pozyskaniem i utrzymaniem odpowiednich specjalistów. Co równie ważne, „wynajęcie” programistów jest tańsze niż budowa własnego zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o koszty rekrutacji i koszty obsługi kadrowej.

Dobrze przygotowany kontrakt outsourcingowy gwarantuje, że firma korzystająca z „wynajętych” zasobów, zapłaci wyłącznie za czas faktycznie poświęcony pracom objętym umową. Nie będzie płacić za urlopy lub zwolnienia lekarskie. Nie będzie również płacić za czas, w którym dalsze prace z rozmaitych powodów nie będą mogły być wykonywane. Równie ważny jest fakt, że w przypadku outsourcingu nie istnieje ryzyko niedopasowania liczebności zespołu do ilości pracy. Innymi słowy, przedsiębiorca nie musi się martwić, że zatrudnił zbyt mało lub zbyt dużo pracowników. I w związku z tym, nie musi ponosić kosztów dodatkowej rekrutacji lub płacić wynagrodzenia pracownikom, których tak naprawdę nie potrzebuje.

Oczywiście pozyskanie dobrego zespołu w ramach outsourcingu również nie jest zadaniem łatwym i wymaga zaangażowania. Jednak praktyka pokazuje, że dla wielu firm jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej optymalne, niż budowa własnego zespołu IT. I w większości przypadków okazuje się, że redukcja kosztów kadrowych jest tylko dodatkiem.

Dlatego warto jest zastanowić się nad korzyściami, jakie niesie ta usługa i zbadać rynek. Może okazać się, że to idealny sposób na radzenie sobie z problemami związanymi z rekrutacją i utrzymaniem zespołu.

Może Ci się również spodoba