10 darmowych narzędzi do tworzenia screencastów

screencastScreencast to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na to, aby nie tylko stworzyć szkolenie, film instruktażowy czy prezentację, ale jest to też doskonałe narzędzie przydatne w promowaniu produktów i usług.

W poniższym artykule znajdziecie 10 darmowych narzędzi umożliwiających przechwytywanie ekranu:

1. Aviscreen

AviScreen to niewielka aplikacji na platformę windows, która pozwala na przechwytywanie pulpitu oraz zapisanie całości w formacie AVI bądź w postaci pojedynczych bitmap. Posiada ciekawą funkcję podążania za kursorem, dzięki czemu możemy w naszym nagraniu pokazać właściwy wskazywany przez kursor obszar, podczas gdy wymiary naszego wideo mogą być niewielkie. W dowolnym momencie można zatrzymać lub zpauzować nagrywanie. Jest to wersja dedykowana na platformy Windows i niestety nie ma opcji nagrywania dźwięku.

2. Camstudio

Jedno z lepszych darmowych narzędzi za pomocą którego można przechwycić zarówno obraz i jak i dźwięk. Gotowy materiał można zapisać w formacie AVI bądź wyeksportować do pliku SWF. Z ciekawszych funkcji tego programu można wyróżnić możliwość doklejania notatek tekstowych, zaznaczania obszaru nagrywania, czy też zmiana wyglądu kursora.

3. Freeseer

Freeseer to dość ciekawe narzędzie na platformę Windows i Linux, które pozwala na przechwytywanie obrazu i dźwięku z różnych źródeł: pulpitu, kamerki internetowej, firewire itp. Co ciekawe – istnieje możliwość zgrywania streamingu live no i naturalnie jest to narzędzie open source.

4. I show you

Nagrania generowane programem ISU mają postać sekwencji ekranów wideo, przy czym na uwagę zasługuje środowisko edycyjne programu. Można dodawać komentarze, notatki oraz określić czas wyświetlania danego ekranu. ISU Editor jest płatny, pozostałe moduły tego oprogramowania, czyli Recorder, Player, Sender pozostają darmowe. Prezentacje w ISU mają niewielki rozmiar, podobnie jak nagrania Flash, a całość materiału możemy eksportować do pliku *.wmv.

5. Jing

Bardzo prosty w obsłudze program na platformę Mac i Windows. Z jego pomocą użytkownik może tworzyć, krótkie 5-cio minutowe nagrania audio/wideo, rejestrować pozycję myszki, kliknięcia na stronach lub w aplikacjach. Jing należy do rodziny produktów Techsmith, którzy są też autorami dużego, komercyjnego projektu o nazwie Camtasia Studio.

6. Krut

Krut to narzędzie napisane w programie Java umożliwiające tworzenie instrukcji wideo. Za pomocą programu stworzymy nagrania wideo z dźwiękiem w formacie *.mov, wybierzemy obszar nagrywania ekranu oraz zarejestrujemy ruchy myszki. Jeżeli istnieje taka konieczność to można też nagrać osobno ścieżkę wideo (*.mov) oraz ścieżkę audio (*.wav).

7. Screen castle

Screen castle to kolejna aplikacja online, która w bardzo prosty sposób pozwoli nam na przygotowanie nagrania oraz na wygenerowanie linków i kodów umożliwiających dzielenie się stworzonym materiałem ze znajomymi.

8. Screencast-o-Matic

W darmowej edycji oprogramowania Screencast-o-Matic możemy tworzyć 15-o minutowe nagrania ekranu, dźwięku oraz obrazu z kamerki jednocześnie. Gotowy materiał zapisujemy w formacie MP4, AVI lub FLV, wysyłamy do serwisu YouTube lub zapisujemy w chmurze Screencast-o-Matic. Dodatkowe narzędzie jakim jest generator notatek, pozwala na bezpośrednie połączenie z dowolnym fragmentem wideo. Co więcej – możemy nagrywać online, nie ma potrzeby instalacji oprogramowania we własnym systemie, choć taka opcja też jest dostępna. Nagrania utworzone przy pomocy tego narzędzia posiadają znak wodny, który nie występuje w płatnej wersji programu.

9. Screenr

Screenr to najszybszy sposób na stworzenie krótkiego 5-cio minutowego nagrania. Nie musimy instalować żadnej aplikacji, cały proces przechwytywania ekranu jest realizowany w przeglądarce z wykorzystaniem silnika Java. Wystarczy nacisnąć przycisk Record, zaznaczyć obszar nagrywania, zadecydować o rejestracji dźwięku, a po zakończeniu nagrywania otrzymujemy link do nagrania, którym możemy się podzielić ze znajomymi.

10. Webinaria

Screencasty tworzone programem Webinaria można zapisać do pliku .flv, dodać narrację oraz całość nagrania poddać edycji w późniejszym czasie. Jest to program wyłącznie na platformę Windows.

Jeśli znasz inne darmowe narzędzia warte uwagi – napisz w komentarzu!

Może Ci się również spodoba