Jak nauczyć się programowania?

Jak nauczyć się programowania?

Programowanie obecnie cieszy się ogromną popularnością. Przede wszystkim popyt na te usługi jest ogromny, a wizja wysokich zarobków i łatwej, zdawałoby się, pracy jest bardzo zachęcająca dla młodych ludzi, którym technologia IT nie jest obca. Czy więc programowania warto się uczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy iść na studia, czy na kurs? I jak długo zajmie nauka? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Programowanie – co to jest?

Programowanie to dział Inżynierii Oprogramowania i jedna z głównych dziedzin informatyki, a zajmuje się wytwarzaniem i utrzymaniem programów – aplikacji. Zaprogramowane musi zostać każde z urządzeń elektrycznych posiadających interfejs wchodzący w interakcję z jego użytkownikiem. A więc nie tylko strony www, ale także urządzenia domowego użytku takie jak pralka, lodówka, ekspres do kawy, smartfon czy komputer w samochodzie – musiały zostać zaprogramowane. Urządzenia te przetwarzają informacje podawane przez użytkownika za pomocą panelu sterowania.

A ponieważ obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez bankomatu czy elektrycznie otwieranej bramy do garażu – także odpowiednio wykwalifikowani programiści stają się niezbędni. A kim jest programista? To człowiek, który posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do napisania programu służącego do rozwiązania konkretnego problemu. Posługuje się przy tym odpowiednim językiem programowania, który służy mu jako narzędzie porozumiewania się z komputerem.

Od czego zacząć naukę?

Po pierwsze powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie którym z etapów wytwarzania aplikacji chcesz się zajmować. Programowanie obejmuje bowiem dwa nurty: front- end oraz back – end. Back – end to logika programu, logika przetwarzania informacji. Natomiast front – end to przede wszystkim interfejs aplikacji, wyświetlanie oraz pobieranie danych.

Obecnie podział na front – endowców i back – endowców jest bardzo silny, a osób, które zajmowałyby się obydwiema tymi dziedzinami – bardzo niewiele. Dlatego też pierwszym Twoim krokiem powinno być podjęcie decyzji, którą z tych dwóch warstw chcesz się zajmować.

Jaki język programowania wybrać?

W tym momencie robi się nieco “pod górkę”, gdyż na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Warto wybrać taki język, który jest użyteczny. A więc osławionego Pascala możesz sobie odpuścić, choć i z niego wiele przydatnych rzeczy możesz się nauczyć. Bardzo dobrym wyborem będzie natomiast C++. Choć zaliczyć go należy do języków niższego poziomu, to jednak daje szerokie możliwości i jest najczęściej wykorzystywanym językiem w rozwiązaniach elektronicznych i komunikacyjnych. C++ uczy podstawowych zasad programowania i pozwala na wyrobienie sobie dobrych nawyków.

Na uwagę zasługuje także Java – to język programowania, który daje możliwość szybkiego wytwarzania aplikacji, obudowany ogromną ilością gotowych rozwiązań i mechanizmów.

Nauka programowania

Nauka programowania

Jak rozpocząć naukę?

To tylko dwa przykłady języków programowania. Ale jak się ich nauczyć? Możliwości są dwie. Pierwszą z nich jest samodzielna nauka, drugą – kurs programowania prowadzony przez profesjonalistów.

Zdecydowanie godnym polecenia jest drugi ze sposobów. Przede wszystkim pozwoli Ci odnaleźć odpowiednią motywację – natomiast do samodzielnej nauki bardzo trudno jest się zmotywować, zawsze znajdziesz wymówkę by odłożyć naukę “na później”. Po drugie prowadzący zajęcia programiści to najlepsi eksperci w swoich dziedzinach. To daje Ci gwarancję, że przekazywane Ci informacje i umiejętności są zawsze rzetelne i aktualne. Wreszcie – przyswajasz wiedzę praktyczną, bez spędzania dziesiątek godzin nad książkami, z których nic nie wynika. Więcej informacji na temat kursu programowania znajdziecie tutaj.

Jak długo zajmuje nauka programowania?

Wszystko zależy od tego, którą z metod wybrałeś, który język programowania, i jak wiele czasu możesz poświęcić na naukę między zajęciami. Opanowanie podstaw zajmie Ci od kilku dni do kilku tygodni – pamiętaj jednak, że programowanie to dziedzina tak złożona, że możesz uczyć się go całe życie.

Kursy natomiast trwają od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy – w zależności od programu.

Programowanie to fascynująca dziedzina informatyki, ale także trudna i wymagająca. A ponieważ ciągle się rozwija, zapotrzebowanie na dobrych programistów rośnie. Dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie daje ukończenie kursu w dobrej szkole programowania.

Może Ci się również spodoba