Studia przez Internet alternatywą dla tradycyjnej edukacji

Studia przez InternetStudia przez Internet to coraz bardziej popularny sposób na zdobycie wyższego wykształcenia. Nauka on-line jest alternatywą dla tradycyjnej edukacji. Ze studiów na odległość korzystają zwłaszcza ludzie mieszkający poza granicami kraju, osoby niepełnosprawne, matki wychowujące dzieci, a także wszyscy ci, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w zajęciach w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym.

Nauka na studiach internetowych odbywa się na platformie zdalnego nauczania. Tam znajdują się wszystkie potrzebne materiały, studenci rozwiązują różne zadania, piszą prace, eseje, uczestniczą w forach, czatach, prowadzą dyskusje. Wszystko to odbywa się pod okiem dydaktyka, który prowadzi zajęcia, sprawdza zadania, wystawia oceny, inicjuje wątki dyskusyjne i odpowiada na pytania studentów.

Zaletą studiów przez Internet jest to, że możesz uczestniczyć w zajęciach i oddawać prace w godzinach czy dniach, które tobie pasują. Platforma jest dostępna 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni w tygodniu. Musisz się jednak wyrabiać w czasie, gdyż wszystkie zadania mają swoje terminy. Są to więc studia dla osób wytrwałych, systematycznych i zorganizowanych. W ciągu semestru w siedzibie uczelni organizowane są zjazdy konsultacyjne dla studentów (około 2-3 zjazdy), podczas których uczestniczy się w wykładach. Zazwyczaj jednak nie są one obowiązkowe. Natomiast konieczne jest przybycie na egzaminy.

Oferta studiów on-line stale się powiększa. Najbardziej znane studia tego typu to PUW (Polski Uniwersytet Wirtualny). Można tam realizować studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, a także rozmaite kursy. Kierunki, jakie oferuje uczelnia to m.in.: pedagogika, administracja, politologia, socjologia, kulturoznawstwo, dziennikarstwo. Może więc warto pomyśleć nad edukacją przez Internet. I chociaż takie studia nie są dla każdego, gdyż wymagają wiele samozaparcia i dużo poświęconego czasu, to dla pewnej grupy osób na pewno będą dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że studenci ‘internetowi’ mają takie same prawa, jak studenci ‘normalni’: dostają legitymację studencką, mogą ubiegać się o stypendia itp. Poza tym, na dyplomie ukończenia takich studiów nie ma żadnej wzmianki o tym, że były one prowadzone w systemie on-line.

Może Ci się również spodoba