Kto uczy Polaków po szkole?

Kto uczy Polaków po szkole?
Kto uczy Polaków po szkole?

Już 14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie podziękują swoim ulubionym wychowawcom za trud nauczania. Jak wiele z tych słów uznania trafi do korepetytorów? Zapewne niedużo. Chociaż to oni po ostatnim szkolnym dzwonku biorą na siebie ciężar kształcenia Polaków. Kim są i jak wygląda ich praca?

Z zestawienia przygotowanego przez serwis e-korepetycje.net na podstawie danych własnych portalu wynika, że statystyczny korepetytor jest młodą kobietą (aż 73% wszystkich nauczających po godzinach stanowią kobiety), w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat.

Korepetytorzy są elastyczni, dostosowują się do planów swoich uczniów, dlatego poza ofertą zajęć w dni robocze, umożliwiają również spotkania w soboty i niedziele. Ponad połowa ofert korepetycji (57%) dotyczy nie tylko lekcji prowadzonych od poniedziałku do piątku, ale także w weekendy.
Najwięcej ofert zajęć przedstawiają korepetytorzy z województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Przy czym uczniowie z województwa mazowieckiego mogą wybierać spośród największej liczby zajęć – z tego regionu pochodzi aż 24,21% wszystkich ogłoszeń korepetycji.

Prawie 19% ogłoszeń korepetytorów dotyczy zarówno możliwości udzielania lekcji przez Internet, jak i prowadzenia zajęć stacjonarnych w domu ucznia bądź u korepetytora. „Internet umożliwia przełamywanie barier odległości w nauczaniu oraz otwiera rynek edukacji na korepetytorów i uczniów pochodzących z małych miejscowości” – stwierdza Marcin Gryszko, właściciel serwisu e-korepetycje.net.

Jakich przedmiotów uczą korepetytorzy? Najczęściej oferują lekcje z: języka angielskiego, matematyki, chemii, języka niemieckiego, języka polskiego. Warto zwrócić uwagę, że w przedstawionym TOP 5 znajdują się przedmioty obowiązkowe na egzaminie dojrzałości (matematyka i język polski) oraz dwa języki obce również najczęściej wybierane przez polskich maturzystów.

„Korepetytorzy w dużej mierze oferują naukę popularnych przedmiotów szkolnych, ale są skłonni przeprowadzać także niszowe zajęcia. Na e-korepetycje.net można znaleźć nauczyciela, który objaśni nam tajniki tworzenia witraży, specyfikę języka paszto czy zasady ergonomii” – zauważa Marcin Gryszko.

Opinie wystawiane korepetytorom przez uczniów są w dużej mierze pozytywne. Średnia ocen przyznawana prowadzącym zajęcia wynosi 4,5 w pięciostopniowej skali, co wskazuje, że osoby decydujący się na udzielanie korepetycji są do tego bardzo dobrze przygotowane i cieszą się sympatią uczniów oraz ich rodziców.

Infografika Kto uczy Polaków po szkole?

Infografika Kto uczy Polaków po szkole?

O nas

E-korepetycje.net to jedna z największych polskich witryn internetowych, przeznaczona dla ludzi pragnących się rozwijać i uczyć. Platforma łączy korepetytorów i nauczycieli oraz uczniów. W bazie serwisu znajduje się ponad 130 000, stale aktualizowanych ogłoszeń korepetycji, wystawianych bezpłatnie przez prowadzących zajęcia. Serwis umożliwia również darmowe zamieszczanie ofert pracy dla korepetytorów i nauczycieli oraz nieodpłatne dodawanie przez uczniów informacji na temat pożądanych lekcji, wystawianie opinii o zajęciach, korzystanie z bazy wiedzy. Witryna działa nieprzerwanie od 2006 roku.

źródło: informacja prasowa

Może Ci się również spodoba