Ile czasu zajmuje przygotowanie szkolenia?

Przygotowanie szkoleniaNie pierwszy i nie ostatni raz wałkowany jest temat oszacowania czasu potrzebnego na przygotowanie szkolenia. Artykuł ten jest po części inspirowany doświadczeniami Kevina Siegela – człowieka, który od przeszło 25 lat działa w branży szkoleniowej. To, ile czasu zajmuje przygotowanie szkolenia – dobrego materiału e-learningowego – zależy tutaj od różnych czynników.

Czas spędzony na przygotowanie szkolenia zależy m.in. od tego z jakich narzędzi będziesz korzystać. Kevin rozpatruje trzy warianty oprogramowania do tworzenia szkoleń online:  Adobe Captivate, TechSmith’s Camtasia Studio oraz Articulate Storyline. Nie będę tutaj rozstrzygać, które z nich jest najlepszym narzędziem do produkcji szkoleń internetowych – jest to temat na osobny artykuł. Na początek należy zadać sobie pytanie: jak długie ma być nasze szkolenie? Czy będzie to szkolenie 30-minutowe, 60-, a może dłuższe?

Według Kevina, przygotowanie 1 minuty szkolenia w programie Adobe Captivate zabiera ok. 2 godzin czasu, dla Camtasia czas skraca się do ok. 1,5 godziny. Czyli przygotowanie przykładowo 10 minutowego materiału szkoleniowego zabiera odpowiednio 20 godzin w przypadku Adobe Captivate i 15 godzin jeśli tworzymy razem z Camtasia. W przypadku Articulate Storyline wyniki pokrywają się mniej więcej z wynikami dla Adobe Captivate – czyli ok. 2 godziny czasu potrzebujemy dla przygotowania 1 minuty szkolenia.

Osobna kwestia to czas poświęcony wykonanie dodatkowych elementów szkolenia typu:

  • Tworzenie skryptów e-learningowych. Średnio należy przeznaczyć ok. 40-80 godzin dla materiału szkoleniowego o długości ok. 60 minut.
  • Testowanie skryptu. Skoro mamy już gotowy skrypt, to należy przystąpić do testów i sprawdzić czy wszystko działa jak powinno.
  • Tworzenie skryptu audio. Jeśli zamierzamy korzystać z narracji głosowej należy stworzyć skrypty audio. Może to zająć 40 godzin bądź więcej.
  • Zgrywanie ekranu. Skoro mamy już skonstruowany skrypt to możemy przystąpić do zrobienia screencastu.
  • Tworzenie elementów e-learningowych z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi. Czas poświęcony na produkcję szkolenia można skrócić dzięki tworzeniu możliwie jak największej liczby jego elementów za pomocą zewnętrznych narzędzi. Można przykładowo stworzyć prezentację w PowerPoint – co jest stosunkowo proste – a następnie zaimportować ją do programu w którym przygotowujemy całe szkolenie. Niezależnie od tego z jakich narzędzi będziemy korzystać musimy się liczyć z tym, że jest to wciąż czasochłonny proces. Czas poświęcony na przygotowanie dobrej prezentacji w PowerPoint jest porównywalny z czasem nagrania w Camtasia, czyli ok. 1,5 godziny dla 1 minuty nagrania.

Przygotowanie szkolenie pochłania sporo czasu, można próbować go trochę skrócić dzięki stosowaniu następujących praktyk:

  • Nagrywaj dokładnie to czego potrzebujesz. Jeśli przygotowujemy demonstracje oprogramowania w Captivate, Camtasia lub Storyline nie traćmy dodatkowo czasu na uzupełnianie tekstu bądź czekanie na np. ściągnięcie pliku – nagrywajmy konkretną akcję. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na wycinaniu niepotrzebnych fragmentów wideo z nagrania.
  • Wykorzystuj Microsoft PowerPoint. Nie dotyczy to naturalnie wszystkich szkoleń, ale wszędzie tam gdzie się da korzystaj z Microsoft PowerPoint. Materiały w PowerPoint tworzy się bardzo szybko, a zarówno Captivate, Camtasia jaki i Storyline potrafią importować pliki PowerPoint i tworzyć z nich obiekty elearningowe.
  • Opracuj szablon dla swojego szkolenia. Raz stworzony szablon będzie spójny dla wszystkich kolejnych projektów.
  • W zależności od tego z jakiego narzędzia korzystasz, twórz demonstracje lub symulacje. Camtasia jest niezastąpiona dla przeprowadzania demonstracji, z kolei Captivate i Storyline lepiej radzi sobie z symulacjami.

A na deser jeszcze ciekawa infografika:

The True Cost of 1 Hour of Learning - Infographic
Leanforward – eLearning Solutions

A ile Tobie zajmuje czasu przygotowanie szkolenia?

Może Ci się również spodoba