Optymalizacja grafiki w prezentacjach w Prezi

Optymalizacja grafiki w prezentacjach PREZI“Zrobiłem prezentację w Prezi, która strasznie wolno się wczytuje. Dużo czasu pochłonęło mi stworzenie jej od podstaw, a przecież dodałem do niej zaledwie kilka zdjęć i link do filmu z YouTuba. Gdzie tkwi błąd?” – oto list jednego z internautów wykorzystującego  w swej pracy prezentacje prezi. Ano właśnie – te parę zdjęć, z których każde było w mega-rozmiarze – i to już wystarczy.

Prezi świetnie nadaje się do tworzenia multimedialnych prezentacji, ale jak wiadomo multimedia trochę „ważą”.  Nie dotyczy to wyłącznie prezentacji Prezi, ale generalnie wszelkich projektów, w których wykorzystujemy pliki graficzne, wideo bądź audio. Co możemy zrobić, aby trochę zoptymalizować nasze multimedia?

W Internecie jest szereg narzędzi, zarówno tych płatnych jak i bezpłatnych, za pomocą których można szybko zmniejszyć rozmiar pliku.

Przy sporej liczbie plików operacje zmniejszania rozmiaru można realizować grupowo, co oszczędzi nam trochę czasu niż gdybyśmy mieli pojedynczo przetwarzać każdy plik.

Optymalizacja grafiki bez utraty jakości

Jak wiadomo, im lepsza jakość zdjęcia tym większy jest jego rozmiar, a co za tym idzie – dłuższy czas wczytywania prezentacji. Można jednak zmniejszyć rozmiar plików bez utraty jakości z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w Internecie. Jednym z takich narzędzi może być RIOT (Radical Image Optimization Tool) – darmowy program do optymalizacji plików graficznych zapisanych w popularnych formatach typu: GIF, JPEG oraz PNG. Poprzez odpowiedni dobór parametrów kompresji możemy zmniejszyć wielkość naszego obrazka do wskazanego rozmiaru.

Optymalizacja grafiki z Radical Image Optimization Tool

Jeśli jednak nie chcemy instalować żadnego oprogramowania możemy skorzystać z narzędzi online typu Yahoo Smush.it. Z pomocą serwisu można znacząco zmniejszyć rozmiar pliku bez widocznej utraty jakości. Narzędzie to jest przydatne w przypadku większej liczby zdjęć, gdyż na stronie można wczytać grupę plików. Trzeba pamiętać jednak o tym, że jest to optymalizacja online, więc wgrywanie na serwer „wielomegowych” plików może się po prostu nie udać. Narzędzie Smush tool najlepiej sprawdza się w pracy z plikami PNG i może zredukować rozmiar pliku do nawet 30 – 35%. Taka redukcja jest już odczuwalna przy odtwarzaniu prezentacji prezi. Jeżeli dodatkowo prowadzisz bloga na WordPress to z wtyczką WP Smush.it zoptymalizujesz wszystkie swoje grafiki znajdujące się w bibliotece mediów.

Optymalizacja grafiki z wykorzystaniem Smushit

Jeśli mamy trochę więcej czasu to możemy pobawić się programem DiffImg. Jest to trochę inny rodzaj oprogramowania, gdyż tutaj wgrywamy oryginalny plik i wersję już po kompresji. W programie można zdefiniować metodę porównywania, a także próg czułości. Statystki programu pokażą nam wykryte różnice pomiędzy dwoma plikami. Ciekawe narzędzie – oczywiście jeżeli potrzebujemy tak dokładnej analizy obrazu.

Optymalizacja grafiki i analiza obrazu z programem diffimg

Czasami potrzebujemy wgrać do prezentacji grafikę, która będzie stanowić tło naszej prezentacji. Dobrym rozwiązaniem, polecanym przez twórców prezibase.com, jest tutaj podzielenie tła na kilka mniejszych części. Można to zrealizować w większości programów graficznych jednak najprościej jest pociąć obrazek z wykorzystaniem serwisu Picslice.com. Na stronie nie tylko podzielimy plik na części, ale możemy też go przyciąć lub zmienić jego wymiary.

Dzielenie obrazu

Tak pocięte tło możemy już wstawić do szablonu prezentacji prezi, obraz nie będzie wczytywany w całości, tylko poszczególne jego fragmenty.

Może Ci się również spodoba