Konwersja prezentacji Power Point na format wideo DVD

PPTtoDVDOstatnio na blogu padło pytanie odnośnie programu, który umożliwi konwersję prezentacji wykonanej w Power Point do takiego formatu, aby możliwe było jej odtworzenie w wysokiej jakości w stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

Jeżeli chodzi o płatne programy to można to zrealizować zdecydowanie szybko – prezentację łącznie ze wszystkimi animacjami, efektami i narracją można przerobić np. w programie PowerDVDPoint Pro. W przypadku gdy chcemy jednak dokonać bezpłatnej konwersji w większości wypadków trzeba zaangażować w ten proces więcej narzędzi. Jeżeli jednak nie mamy potrzeby umieszczania w materiale wideo narracji audio/wideo w zupełności z konwersją poradzi sobie bezpłatna wersja PowerDVDPoint Lite.

Różnica między wersją Lite a Pro dotyczy liczby jednocześnie przetwarzanych prezentacji (w wersji Lite możemy przetworzyć jedną prezentację, w wersji Pro aż 15 prezentacji jednocześnie) oraz liczby wspieranych formatów wideo (w Lite: WMV, MOV, ASF, M4V; w Pro: AVI, ASF, MOV, WMV, MKV, MP4, FLV, SWF, DV, MPG, VOB, MPEG-2, MPEG-4, IPOD, IPHONE, APPLE TV, 3GP, NOKIA (3GP, MP4, FLV, WMV…)). Dodatkowo w wersji Pro mamy wsparcie dla narracji audio i wideo, bezpłatny upgrade oraz dodatkowe szablony do tworzenia menu płyty.

A oto jak wygląda proces konwersji:

1. Uruchamiamy program PowerDVDPoint Lite. Program po instalacji powinien się znajdować w katalogu Program Files \ DigitalOfficePro\ PowerDVDPoint Lite.

2. Na planszy tytułowej, która pojawi się po uruchomieniu programu będą do wyboru 2 opcje: Create Standard dvd oraz Convert to Video Files. Wybieramy naturalnie pierwszy wariant.

Create Standard dvd

3. Przyciskiem Add presentation uruchomimy okno menedżera plików, w którym znajdziemy i wybierzemy prezentację do konwersji (w wersji Lite możemy wybrać tylko jedną).

Dodaj prezentację

4. Wybrana prezentacja pojawi się w oknie, w którym znajduje się lista prezentacji do konwersji. Klikamy Next.

Lista prezentacji

5. Jeżeli chcemy zmienić domyślną ścieżkę zapisu dla plików DVD wybieramy Browse i wskazujemy właściwy katalog do zapisu. Klikamy Next.

Zmiana katalogu zapisu plików projektu

6. Na tym etapie możemy zmienić domyślne ustawienia konwersji dla wideo, audio czy też TV, np. w polu Picture Standard zamiast NTSC wybieramy PAL. Możemy też zmienić domyślny rozmiar obrazu i rozciągnąć go na całą szerokość ekranu. Na tym etapie ustalamy również czas trwania pojedynczego slajdu. Jeżeli wszystkie ustawienia są poprawne, możemy przejść dalej klikając OK, a następnie Next.

Konfiguracja ustawień konwersji

7. Teraz pozostaje nam  już tylko konfiguracja wyglądu menu płyty DVD. W oknie konfiguracji mamy do wyboru następujące parametry:

Background Properties: może to być jednolity kolor bądź plik graficzny.
Sound: tło muzyczne, które pojawia się w trakcie odtwarzania menu płyty (na chwilę obecną wspierane są pliki mp3)
Template: gotowy szablon stanowiący tło dla menu (w wersji Lite mamy do dyspozycji tylko jeden szablon)
Title: tytuł płyty z możliwością zmiany czcionki i położenia tekstu
Thumbnail properties: opcja pozwala nam wybrać miniaturę prezentacji i nadać jej osobny tytuł

Po wprowadzeniu wszystkich zmian klikamy Create i zatwierdzamy przyciskiem OK.

Menu DVD

8. Pozostaje już tylko rozpocząć proces konwersji: Start conversion. Wszystkie slajdy są na bieżąco odtwarzane, więc od razu można prześledzić proces konwersji wszystkich efektów i animacji występujących w prezentacji. W dowolnym momencie można zatrzymać konwersję klikając Stop conversion.

Start konwersji

9. Jeśli otrzymamy komunikat Conversion completed successfully oznacza to, że pliki projektu płyty DVD zostały zapisane na dysku. Klikając na Open target folder przejdziemy bezpośrednio do katalogu z utworzonym projektem.

Przejście do plików projektu

10. W folderze powinny się znajdować 2 katalogi: AUDIO_TS i VIDEO_TS. Jeżeli mamy w systemie oprogramowanie do odtwarzania płyt DVD możemy od razu sprawdzić jakość wideo.

Pliki płyty DVD

11. Gotowy projekt zapisujemy na płycie DVD przy pomocy dowolnego kreatora płyt DVD Video, np. Nero.

Może Ci się również spodoba