Camtasia Studio 8.0.1 – co nowego?

Camtasia Studio 8.0.1Od paru dni jest już dostępna w sprzedaży najnowsza wersja oprogramowania do tworzenia screencastów – Camtasia Studio w wersji 8.0.1. Zgodnie z zapowiedziami program ma całkiem odmieniony interfejs, poprawiono sporo błędów, dodano więcej funkcjonalności.

Camtasia przeszła wyraźną metamorfozę, a jej twórcy wzięli sobie do serca uwagi i sugestie wiernych użytkowników tego programu.

Jednym z najważniejszych usprawnień dokonanych w programie to naturalnie jakość nagrań. Zgrywany obraz jest bardziej płynny a rozmiar utworzonego pliku wideo jest nawet o 75% mniejszy w porównaniu z wcześniejszymi wersjami. Program doskonale nada się do zarówno do tworzenia screencastów jaki i nagrywania webinarów czy tworzenia animowanych prezentacji.

Camtasia Studio 8.0.1

Wiele ścieżek audio/wideoNa nowej osi czasu mamy teraz do dyspozycji wiele ścieżek audio i wideo, a każdy element dodany na osi czasu, np. plik graficzny bądź obiekt służący do wskazania określonej sytuacji w filmie wideo (tzw. callout),  jest teraz umieszczony na osobnej ścieżce.

Nie bez znaczenia jest tutaj także nowa biblioteka multimediów, która zawiera więcej ciekawych schematów dźwiękowych oraz motywów zawierających animowane teksty, banery, bloki i przyciski. Naturalnie każdy z tych elementów może być umieszczony na osobnej ścieżce.

Biblioteka multimediów
Motywy mogą stanowić m.in. animowane tło graficzne z podkładem muzycznym dla plansz tytułowych bądź slajdów z klipami wideo.

Wszystkie elementy są w katalogu odpowiednio zorganizowane  i poukładane. Warto również zapoznać się z biblioteką multimediów dostępną na stronie producenta oprogramowania.
Animacje
Bardzo ciekawą rzeczą jest możliwość tworzenia animacji praktycznie dla dowolnego obiektu. Animujemy tekst, grafikę, klipy wideo, obiekty callout.

Wystarczy wybrać opcję Visual Properties, przy pomocy której możemy dowolnie skalować rozmiarem obiektu, stopniem przezroczystości czy też zmienić pierwotne położenie obiektu.

Do każdego elementu dołączymy cień, ramkę bądź też zmienimy jego pierwotny kolor.

Z nowym playerem TechSmith możemy odtwarzać nagrania również na urządzeniach iPhone. TechSmith Smart Player pozwoli odtwarzać wszystkie pliki multimedialne, które zostały wcześniej przygotowane w programie Camtasia. Jeśli dany materiał wideo zawiera elementy interaktywne, automatycznie będzie odtwarzany w playerze TechSmith Smart Player.

W skrócie – są to najważniejsze zmiany, rzucające się w oczy przy pierwszym uruchomieniu programu. Aby zapoznać się z pełną listą zmian zapraszam na stronę TechSmith.

Może Ci się również spodoba