O czym należy pamiętać tworząc prezentacje Prezi?

O czym należy pamiętać tworząc prezentacje Prezi?Prezentacje – szczególnie te oparte na slajdach – służyły kiedyś i służą generalnie do dnia dzisiejszego głównie celom biznesowym i marketingowym. Ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnego modelu tworzenia prezentacji (czyli slajd poprzedni <-> slajd następny), przeskoczenie do modelu nieliniowego w [intlink id=”1309″ type=”post”]Prezi[/intlink] może okazać się pewnym wyzwaniem. Jednak Prezi pozwoli nam w atrakcyjny sposób odwzorować zamierzony pomysł bądź ideę i sprawić, że nasza prezentacja nie będzie tylko zbiorem suchych informacji, ale będzie żywa i dynamiczna.

Najlepiej sprawdzają się takie prezentacje, które można opisać głównie ilustracjami, animacjami i multimediami – rzadziej zwykłym tekstem. Z pomocą Prezi można nie tylko wyeksponować najważniejsze hasła, ale też stworzyć pewnego rodzaju historię, która ma swój koniec i początek. Poprzez animacje możemy w taki sposób zaangażować publiczność w jaki nie bylibyśmy nigdy w stanie osiągnąć przy pomocy tradycyjnych slajdów.

Więc co tak naprawdę jest potrzebne, aby przygotować dobrą prezentację Prezi?

Presentation tips

Przede wszystkim stworzenie konstrukcji prezentacji, plan – co mamy zamiar powiedzieć i w jaki sposób będziemy budować całą historię. Musimy zdecydować czy będzie to pewnego rodzaju schemat blokowy, czy też będziemy poruszać się wzdłuż określonej ścieżki, a następnie kawałek po kawałku odkrywać poszczególne części naszej wirtualnej mapy. Powinniśmy też ustalić odpowiednie tempo przejść oraz odstępy pomiędzy poszczególnymi ekranami. W Prezi możemy wykraczać poza granice slajdu i korzystać z przestrzeni. Poprzez kolejne przemieszczanie się do różnych obszarów można stworzyć ciekawą narrację, zrobić łatwy przeskok do kolejnych treści lub całkowicie zmienić perspektywę.

Plan prezentacji

Przed przystąpieniem do budowy prezentacji Prezi, musisz poświęcić trochę czasu na jej zaplanowanie. Przyszłą prezentację można po prostu naszkicować na kartce papieru, wykorzystać oprogramowanie do map myśli lub zastosować dowolną, najbardziej wygodną dla Ciebie metodę planowania prezentacji.

Hasła mniej istotne powinny być prezentowane w sposób mniej rzucający się w oczy, natomiast przy przechodzeniu przez kolejne etapy powinniśmy dotrzeć do miejsca, które powinno być naszym punktem kulminacyjnym.  Ciężko jest tak od razu wyobrazić sobie wszystkie połączenia i całą hierarchię, dlatego należy najpierw naszkicować swój pomysł na papierze, a następnie przystąpić do budowy Prezi. Najpierw organizujemy informacje, a konkretne już dane będziemy mogli uzupełniać w późniejszym czasie.

Najlepiej jest znaleźć taki szablon, które będzie odzwierciedleniem naszej struktury. Zawsze można dostosować własny szablon, ale generalnie łatwiej zacząć jest od istniejącego, zwłaszcza gdy jesteś nowym użytkownikiem Prezi . Jeśli masz pomysł na strukturę Prezi, która wymaga skomplikowanej [intlink id=”2188″ type=”post”]grafiki[/intlink], można rozważyć wykonanie własnego tła w programach graficznych typu Adobe Illustrator lub innych programach do tworzenia grafiki wektorowej, takich jak Inkscape lub Google SketchUp 3D.

Płynne przejścia

Dobra prezentacja Prezi nie powinna przypominać jazdy na karuzeli. Szybkie przesuwanie się z jednej strony ekranu na jego drugi koniec lub przybliżanie i oddalanie w krótkim odstępie czasu może męczyć oko widza. Zamiast tego starajmy się łagodnie przechodzić z jednego elementu do drugiego i zostawić sobie trochę czasu między przejściami. Jeśli masz zamiar korzystać z obracania obiektów staraj się nie stosować gwałtownych obrotów – czyli takich powyżej 90 stopni, gdyż zaburzy to orientację widza. Łagodne, delikatne obroty obiektów położonych blisko siebie nadają prezentacji lekkość i nie są męczące w odbiorze.

Spójny szablon

Przy projektowaniu prezentacji staraj się wykorzystywać spójne kolory i czcionki. Twórcy Prezi zadbali o to, żebyśmy mieli do dyspozycji [intlink id=”2204″ type=”post”]bogaty zestaw czcionek i szablonów[/intlink] do wykorzystania. Korzystając z tzw. gotowca można mieć pewność, że używamy spójnego schematu kolorów i czcionek w całym Prezi. Jeśli projektujesz własne szablony możesz dostosować motyw i paletę kolorów według własnego uznania.

Narracja

Dobrze przygotowana prezentacja Prezi powinna posiadać solidną narrację, która pozwoli odbiorcom zrozumieć temat i będzie takim dodatkowym czynnikiem urozmaicającym całą prezentację. Dobre prezentacje Prezi to prezentacje, które nie tylko przykuwają uwagę widza od pierwszego do ostatniego ekranu, ale też utrzymują się na odpowiednim poziomie komunikacji z odbiorcą.

Może Ci się również spodoba