Agile dla zielonych

Agile dla zielonych
Agile dla zielonych

Chyba nie ma w Polsce programisty czy administratora, który nie miałby doświadczeń z kaskadową metodą tworzenia oprogramowania. W ostatnich latach jednak coraz więcej projektów prowadzonych jest w metodykach zwinnych – Agile, w których stawia się na otwartość komunikacji, zamiast zasypywać się papierologią. To nie może być przypadek, że metodyki zwinne stają się coraz bardziej popularne – muszą one działać. Dowiedz się, dlaczego warto być Agile!

Zwinne obejście kaskad

Cała idea zwinnego podejścia do tworzenia oprogramowania zrodziła się w głowach programistów przytłoczonych ilością dokumentacji i sztywnym trzymaniem się planu przy realizowaniu projektów. Brakowało im także interakcji między wszystkimi elementami projektu, czyli realnej współpracy, nieograniczonej formalnymi ustaleniami sprzed rozpoczęcia prac. Wyobrażając sobie programowanie metodami kaskadowymi, widzimy wielką, ociężałą lokomotywę, która jedzie ospale do celu po torach i nie ma żadnego miejsca na manewr.

Klient wie lepiej… czy na pewno?

Konia z rzędem temu, kto jest w stanie dziś powiedzieć, czego potrzebuje od projektu, a po kilku miesiącach z uśmiechem podziękować i nie mieć żadnych zastrzeżeń do wykonanej pracy. Może zdarzają się takie jednostki, jednak w ogromnej większości przypadków twój klient do końca nie wie, czego chce – ma tylko wizję, która może się zmieniać kilka razy dziennie. Tradycyjne, kaskadowe podejście do prowadzenia projektów nie jest w stanie zapewnić tej płynności i elastyczności, co metodyki zwinne. Nie odbieraj swojemu klientowi szans na zmianę zdania!

Nie warto tracić czasu

Wdrażanie metodyk zwinnych ma kilka przewag nad tradycyjnym programowaniem kaskadowym. Przede wszystkim, stawiając na komunikację między działami, masz jasny obraz tego, czego oczekuje klient, co gra lub nie gra w poszczególnych teamach – budujesz w ten sposób zaufanie między uczestnikami projektu. Ponadto zwinne podejście umożliwia efektywną pracę w iteracjach, dzięki czemu dostarczasz swojemu klientowi działające funkcjonalności np. co tydzień, szybciej przechodzisz do fazy testów i możesz wprowadzać na bieżąco wszelkie poprawki. Powyższe rzeczy mają wpływ na skrócenie time to market, co przekłada się na zwiększenie twoich zysków.

Bądź zwinny, wdrażaj Agile!

Jeśli chcesz wprowadzić w swojej firmie lub zespole kulturę płynnej komunikacji i efektywnej pracy – zostań Agile! Dzięki szeroko dostępnym szkoleniom (na terenie Warszawy warto zainteresować się ofertą Rethink) nauczysz się, jak działać zwinnie i nadać poczucie sensu swojej pracy, zmotywować swój zespół, zbudować zaufanie między biznesem, deweloperami i administratorami, a ponadto – zyskasz przewagę konkurencyjną. Dowiesz się, jak i dlaczego powstała filozofia Agile, co to jest Scrum i jak wpływa on na pracę przy projekcie oraz jakie przeszkody mogą czekać na adeptów tej formy pracy zespołowej. Poza wiedzą teoretyczną i praktycznymi umiejętnościami otrzymasz certyfikat ukończenia szkolenia oraz poznasz ludzi – i może kiedyś nawiążesz z nimi współpracę?

Możesz również polubić…