E-korepetycje na platformie Google+

E-korepetycje na platformie Google+W dzisiejszym artykule zostanie przybliżony temat platformy Google+, której funkcjonalność pozwala na organizowanie video rozmów (tzw. Hangoutów) z rodziną, znajomymi, ale również z uczniami lub kursantami. Tekst został napisany w oparciu o materiały dostępne w artykule “Zorganizuj e-korepetycje na Google+“.

Zacznijmy od ogólnego zaprezentowania platformy. Google+ można śmiało nazwać konkurencją dla znanego wszystkim Facebooka. Pozwala on na dodawanie do kręgów wybranych osób i stron, i dzielenia się z nimi różnymi informacjami. Mogą to być zarówno krótkie informacje, jak i zdjęcia, filmiki, linki, a także wydarzenia. Już w zeszłym roku przewidywano, że wśród Amerykanów Google+ może prześcignąć Twittera:

“Google+ w przeciągu roku może osiągnąć wynik 22 proc., tym samym, wśród dorosłych Amerykanów stanie się popularniejsza od Twitter’a i Linkedln Corp, ustępując miejsca tylko platformie Facebook.”

Źródło informacji: pb.pl


Jedną z ciekawych funkcji platformy są tzw. Hangouty, czyli video rozmowy, w których może brać udział do 10 osób. Osoby te muszą posiadać konto na Google+, które można założyć na stronie plus.google.com. Na etapie uzupełniania profilu możliwe jest określenie, które z danych mają być ogólnodostępne, a które widoczne tylko dla wybranych kręgów (np. dla rodziny).

Organizacja spotkania przebiega w kilku krokach:

  • Kliknięcie przycisku “Otwórz hangout” widocznego w prawym górnym rogu.
  • Zaproszenie uczestników spotkania przez wybranie ich z grona znajomych lub wybór całego kręgu (np. “uczniowie”).
  • Nadanie nazwy spotkania.
  • Potwierdzenie otwarcia hangouta.
Otwórz hangout

Poczekaj na uczestników hangouta...

Organizator spotkania będzie widoczny w głównej części ekranu, a pozostali jego uczestnicy pojawią się w sekcji „Osoby”. W trakcie zajęć każdy będzie mógł zabrać głos w rozmowie, możliwe jest jednak wyłączenie zarówno kamery, jak i mikrofonu. Dostępny jest także czat, na którym można zadawać dodatkowe pytania lub przesyłać odnośniki do dodatkowych materiałów.

Po wcześniejszym przygotowaniu materiałów na zajęcia, można je udostępnić uczestnikom zajęć poprzez Google Docs albo pokazać im filmiki na YouTube. Przydatną funkcją przy prowadzeniu korepetycji na Google+ jest udostępnianie ekranu, na zasadzie podobnej jak na Skype. Dzięki temu prowadzący zajęcia może pokazać np. rozwiązanie zadania matematycznego, wyjaśniając poszczególne kwestie i w odpowiednich momentach wskazując myszką na wybrane fragmenty zadania. Udostępnianie ekranu przyda się zatem w takich momentach, w których przy prowadzeniu lekcji na miejscu, nauczyciel zapraszałby uczniów do komputera w celu pokazania im, jak krok po kroku wykonać omawianą czynność.

Korzystanie z Google+ w celu prowadzenia zajęć, lub nagrania lekcji pokazowych, okazuje się być doskonałym sposobem na łatwą organizację pracy przy komputerze. Dotychczas Hangouty były wykorzystywane m.in. do rozmów z rodziną, ale także do promocji marki. Przykładowo, dzięki możliwości włączenia tzw. „Hangouts on Air”, czyli spotkań transmitowanych na żywo, można zorganizować różnego rodzaju kursy, pomoc techniczną, wywiady, a nawet transmisje koncertów. Przykłady wspomnianych zastosowań można zobaczyć na poniższych nagraniach:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ohlHn6Kt5YM#&feature=player_embedded

httpv://www.youtube.com/watch?v=FophcHUuNWM&feature=player_embedded

httpv://www.youtube.com/watch?v=cPtaqaD34P8&feature=player_embedded

Może Ci się również spodoba