Narzędzia do tworzenia kursów zgodnych ze standardem SCORM

Narzędzia do tworzenia kursów zgodnych ze SCORMSCORM (ang. Sharable Content Object Reference Model) to zbiór zasad konstruowania kursów i szkoleń przeznaczonych dla platform e-learningowych. Raz stworzony kurs zgodnie ze specyfikacją SCORM można przenosić pomiędzy innymi platformami, które są zgodne z tym standardem. Wiadomym jest, że różne platformy LMS są konstruowane na bazie różnych rozwiązań informatycznych.

Jeżeli stworzysz kurs pod jedną konkretną platformę nie dbając o SCORM nie będziesz w stanie go przenieść później na inną platformę. Nie chodzi o to żeby konstruować kursy za każdym pod nową platformę, ale stworzyć go raz zgodnie ze specyfikacją. Poniżej znajdziesz listę darmowego oprogramowania open source, za pomocą, którego możesz stworzyć swój pierwszy kurs zgodnie ze standardem SCORM.

Jeżeli przymierzasz się do tworzenia kursów na platformę Moodle, pamiętaj, że wymienione narzędzia nie są wspierane ze strony Moodle i wcale nie muszą być z nim kompatybilne.

Darmowe oprogramowanie Open Source

eXe

eXeeXe to ogólnie dostępne oprogramowanie open source umożliwiające tworzenie kursów i szkoleń zgodnie ze standardem SCORM bez potrzeby znajomości języków programowania HTML czy XML.  Tworzone treści można wyeksportować do formatu IMS Content Package, SCORM 1.2 lub IMS Common Cartridge lub zachować jako strony internetowe. Jeśli jesteś ciekaw w jaki sposób wykorzystywać dane narzędzie obejrzyj screencast’y.

Xerte

XerteXerte to w pełni funkcjonalne środowisko open source do tworzenia interaktywnych kursów e-learningowych. Oprogramowanie posiada przyjazne środowisko graficzne dzięki czemu nie musisz posiadać umiejętności programistycznych. Narzędzie umożliwia pełną integrację tekstu, grafiki, animacji, plików audio i wideo.   Xerte jest również doskonałym  narzędziem dla programistów, którzy mogą tworzyć zaawansowane treści o charakterze interaktywnym.

Możesz również polubić…