Czy już wiesz jaki LMS wybrać dla siebie?

Czy już wiesz jaki LMS wybrać dla siebie?Jeśli zastanawiasz się nad wyborem platformy e-learningowej musisz przeanalizować własną sytuację. Wybór platformy wiąże się z liczbą użytkowników, która będzie korzystała ze szkoleń. Czy chcesz szkolić własnych pracowników – jeśli tak to na jaką skalą. Może organizować szkolenia dla partnerów biznesowych lub klientów. Czy platforma ma obsłużyć kilkunastu, kilkudziesięciu, kilkaset, a może kilkadziesiąt tysięcy użytkowników?

LMS – Learning Management System – to platforma e-learningowa umożliwiająca przechowywanie e-szkoleń i monitorowanie postępów w nauce. W chwili obecnej jest dość sporo rozwiązań LMSs, w związyku z czym możesz mieć pewne kłopoty z właściwym wyborem rozwiązania, które będzie dla Ciebie.  Możesz zacząć od naprostszych darmowych rozwiązań dla mniejszej grupy użytkowników. Profesjonalne dedykowane platformy LMS to bardzo drogie rozwiązania, których wdrożenie może zająć kilka tygodni czy też lat.

Naturalnie nie znajdziesz uniwersalnego rozwiązania, które zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Zanim wybierzesz właściwy LMS odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. W jakim formacie będziesz udostępniać swoje kursy.  Sprawdź czy wybrana przez Ciebie platforma będzie obsługiwać format wideo Flash, prezentacje PowerPoint, PDF, HTML czy też arkusze kalkulacyjne.
  2. Zastanów się czy potrzebujesz tworzyć treści w standardzie zgodnym z AICC lub SCORM
  3. Jakie funkcjonalności powinna posiadać platforma? Czy zależy Ci na funkcjach społecznościowych?
  4. Poziom trudności obsługi platformy. Jeśli nie zatrudniasz administratorów do obsługi LMS warto rozważyć taki system, który będzie łatwy i przyjemny w obsłudze.
  5. Określ system generowania raportów.
  6. Kto będzie odbiorcą Twoich szkoleń? Pracownicy, klienci, partnerzy, studenci? Rozważ LMS z obsługą modułu sprzedaży i obsługi klienta.
  7. Jakie wsparcie oraz szkolenia oferuje potencjalny dostawca platformy LMS?
  8. Jaki jest Twój budżet – jaką kwotę możesz przeznaczyć na wdrożenie systemu?
  9. Jakim czasem dysponujesz? Zwróć się z pytaniem o termin realizacji zadania. Może się zdarzyć, że okres wdrożenia będzie trwał dłużej niż zakładałeś.
  10. Czy będziesz instalował na własnym serwerze. Może warto wybrać hosting i  nie martwić się o całe zaplecze IT, czy też tworzenie kopii zapasowych. Jeśli zdecydujesz się na zakup oprogramowania LMS, musisz je zainstalować, utrzymywać i tworzyć kopie zapasowe systemu na własnych serwerach. Do tego koszt z tytułu zatrudnienia administratora, który będzie się zajmował platformą.

Dobrym rozwiązaniem, i jednocześnie darmowym, jest wdrożenie platformy Moodle. Posiada szereg funkcji, które w zupełności wystarczą zarówno do obsługi niewielkiej jak i dużej liczby użytkowników. Zanim zdecydujesz się na określone – płatne – rozwiązanie upewnij się, że możesz otrzymać demo produktu. Może się okazać, że nie będzie spełniać Twoich wymagań i będziesz musiał znaleźć inne rozwiązanie.

Może Ci się również spodoba