“Podkręcamy” Moodle – kilka wskazówek na przyśpieszenie działania serwisu

"Podkręcamy" Moodle - kilka wskazówekKto pracuje z Moodle ten wie, że do demonów szybkości z pewnością nie należy – szczególnie jeśli content systematycznie rośnie. Warto przedtem sprawdzić czy w konfiguracji Moodle nie są włączone opcje, które spowalniają cały serwis. Poniżej kilka wskazówek, które warto sprawdzić.

[ Strona główna -> Administracja serwisu -> Wygląd -> Tematy -> Ustawienia kompozycji ]

Tryb projektowanie szaty graficznej – jeśli opcja jest zaznaczona odznacz ją. Wyraźnie przyśpieszy to działanie całego serwisu, gdyż pliki CSS są zapisywane do pamięci podręcznej przez co nie będą wczytywane za każdym odświeżeniem strony. Jeżeli sporadycznie nanosisz jakieś zmiany w szablonie korzystaj z opcji “Wyczyść pamięć podręczną tematów graficznych” w zakładce [ Strona główna -> Administracja serwisu -> Wygląd -> Tematy -> Wybór kompozycji ].

[ Strona główna -> Administracja serwisu -> Język -> Ustawienia językowe ]

Cache menu językowego oraz cache wszystkich fraz językowych – włączenie tych opcji pozwoli nam na przechowywanie w pamięci podręcznej listy dostępnych tłumaczeń językowych

[ Strona główna -> Administracja serwisu -> Serwer -> Uporządkuj ]

Wyłącz historię dziennika – zaznaczenie opcji wyłącza śledzenie historii zmian w tabelach dotyczących oceniania. To nieco przyśpieszy pracę serwera i zmniejszy bazę danych. Duże pliki dziennika (logi), mogą na dłuższą metę spowodować obniżenie wydajności. Jeśli zauważasz stopniowo postępujące opóźnienia w ładowaniu stron zaznacz opcję Zachowaj logi przez (np. 30dni)

[ Optymalizacja bazy danych MySQL ]

Jeśli masz dostęp do ustawień bazy danych MySQL (zakładam, że Twój Moodle działa z silnikiem bazy danych MySQL) możesz w pliku konfiguracyjnym MySQL (my.ini) włączyć cache i ustawić niektóre parametry:

1. query_cache_type = 1
2. query_cache_size = 36M
3. query_cache_min_res_unit = 2K
4. table_cache = 512

[PHP]

Wydajność PHP jest dużo większa jeżeli jest instalowane jako moduł Apache w systemie Linux (sprawdź wartość memory_limit w pliku php.ini – powinna być większa niż 40M). Jeśli masz taką możliwość korzystaj z akceleratorów PHP np. PHPA, Xcache lub eAccelerator.

Możesz również polubić…