Gdzie zainstalować Moodle?

Gdzie zainstalować Moodle?Zanim zdecydujesz się na wdrożenie własnej platformy szkoleniowej ważną rzeczą jest wybranie miejsca gdzie zainstalujesz system Moodle. Zależy w głównej mierze od tego do jakich celów będziesz wykorzystywał Moodle, ile użytkowników będzie z niego korzystać, jaką masz wiedzę w administrowaniu systemem, zasoby, sprzęt czy też zaplecze finansowe.

Niezależnie od tego jaką opcję wybierzesz dla siebie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie Twoja platforma szkoleniowa może “urosnąć” i będziesz musiał przenieść ją na inny serwer co wiąże się z dodatkowymi kosztami i większym nakładem czasu. Dlatego najlepiej jest wybrać takie rozwiązanie, czasami nawet droższe, ale mieć pewność że za pół roku nie będziesz musiał szukać nowej opcji.

Dom, firma, hosting?

Jeżeli zdecydujesz się na hosting u zewnętrznej firmy, przeanalizuj dokładnie jej ofertę. Ważne, aby Twój dostawca spełniał minimalne wymagania dla instalacji Moodle, czyli aktualna wersja bazy danych MySQL oraz PHP. Dodatkowym atutem będzie też obsługa PHP z niestandardowymi flagami, np. xmlrpc (dla community hub w Moodle 2.0).

Istnieją dostawcy wspierający pakiet Moodle oferując tzw. programy instalacyjne, które upraszczają proces instalacji całego oprogramowania, dając jednocześnie gwarancję jego działania. W takim przypadku nie musisz wgrywać paczki z Moodle na serwer, a jedynie skorzystać z “gotowca”. Polecam jednak samodzielną instalację – nie jest to proces skomplikowany, a masz całkowitą kontrolę nad całą instalacją.

Zaletą instalacji oprogramowania na serwerach firmy oferującej hosting jest możliwość oddelegowania takich działań jak: zabezpieczenie sieci, wykonywanie kopii zapasowej całego systemu, wykonywanie niezbędnych aktualizację systemu itp. Za kilkaset złotych rocznie możesz mieć całkiem stabilnie działającą platformę.
Jeśli masz możliwość – chcesz – założyć platformę szkoleniową na własnym serwerze domowym, sprawdź czy Twój ISP będzie Ci to umożliwiał. Jeżeli posiadasz firmę świadczącą usługi hostingu – z instalacją Moodle i spełnieniem wszystkich wymagań z pewnością nie będziesz mieć problemu 🙂

Jaka platforma: Windows/Linux/Mac?

Pierwsza opcja – wyłącznie do testów – w innym wypadku gratuluję odwagi. Zwróć uwagę na to, że dostęp do szkoleń generuje dość duży ruch,  z którym platforma Windowsa nie najlepiej umie sobie poradzić. Możesz ćwiczyć, testować na Windowsie, ale wersję publiczną postaw na platformie Linux bądź Mac. Jeśli widok Linuxa działa na Ciebie  odstraszająco i nie masz dużego doświadczenia w pracy na tej platformie skorzystaj z pakietu XAMPP.

XAMPP jest to aplikacja pod Linuxa, która łączy w sobie wszystkie elementy niezbędne do uruchomienia Moodle. Naturalnie zawsze możesz używać oprogramowania Apache czy MySQL jeśli XAMPP Ci nie odpowiada. Nie powinieneś jednak stosować obu rozwiązań jednocześnie. Osobiście preferuję konfigurację Apache’a – polecam bardziej doświadczonym administratorom.

Możesz również polubić…