Internet – największy sprzymierzeniec w nauce języków obcych? Oto 10 powodów

Internet - największy sprzymierzeniec w nauce języków obcych? Oto 10 powodów
Internet - największy sprzymierzeniec w nauce języków obcych? Oto 10 powodów

Jaki jest Twoim zdaniem najlepszy, pierwszy krok, jaki należy podjąć, po zdecydowaniu się na naukę języka obcego? Kupno podręcznika? A może znalezienie nauczyciela? Być może. Jednak jeśli choć przez moment do głowy nie przyszedł Ci Internet, najprawdopodobniej nie znasz jeszcze jego niezwykłego potencjału jako pomocnika w językowej edukacji. Zmień to z naszą listą 10 sposobów na wykorzystanie Internetu w nauce języków obcych.

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz naukę języka obcego, czy posiadasz już mniejsze lub większe doświadczenie, Internet oferuje Ci mnóstwo okazji na szlifowanie Twoich umiejętności. Część z nich jest zupełnie darmowych, inne płatne – wszystkie jednak pozwalają na czynienie postępów w sposób wygodny i efektywny.

1. Korzystaj z bogactwa materiałów audio-video

W Internecie odkryjesz mnóstwo w pełni legalnych materiałów audio i video w każdym niemal języku. Filmy znajdziesz w dobrze wszystkim znanym YouTubie, ale także na Vimeo, czy Daily Motion. To m.in. produkcje z napisami lub dubbingiem, piosenki z tekstem, czy vlogi mniej i bardziej popularnych internautów, w tym nauczycieli języków. Z kolei podcastsinenglish.com to przykład serwisu udostępniającego materiały dla uczących się języka angielskiego w formie podcastów.

2. Poznawaj darmowe i w pełni legalne materiały do nauki gramatyki

Podczas surfowania bez problemu znajdziesz także serwisy w pełni poświęcone gramatyce języka, którego się uczysz. Portale poświęcone językowi angielskiemu, niemieckiemu, czy hiszpańskiego nie są niczym zaskakującym. Za to już polskojęzyczny portal dla uczących się języka szwedzkiego pokazuje, że Internet ma także wiele do zaoferowania dla uczących się mniej popularnych języków.

3. Znajdź blogerów językowych

W sieci nie brakuje pasjonatów języków, którzy zdecydowali się na prowadzenie bloga na ten temat. Wielu wśród nich to nauczyciele. Ich blogi to kopalnie cennych porad i ciekawostek, które na pewno uzupełnią Twoją wiedzę oraz dostarczą Ci dużej dawki inspiracji do dalszej nauki. Można założyć, że nie ma języka, któremu nie poświęcono choćby jednego bloga. Skorzystaj z Google i przekonaj się sam!

4. Ucz się języka obcego… w języku obcym

Czy znasz już dobrze jakiś język obcy i obecnie uczysz się kolejnego? Jeśli tak, spróbuj wykorzystać Internet, by znaleźć materiały edukacyjne w języku obcym, który znasz. Jeśli ten język to angielski – masz szczęście. Otworzyły się przed Tobą niezliczone wręcz możliwości pogłębienia wiedzy. Zasoby Internetu w języku angielskim są wręcz niewyobrażalne i pozwalają na znalezienie wysokiej jakości materiałów na temat niemal każdego języka. Korzystając z nich, szlifujesz dwa języki jednocześnie.

5. Poznaj kogoś

Oczywistym sposobem na naukę języka przez Internet jest poznanie obcokrajowca. Za pomocą portali takich jak mylanguageexchange.com, możesz zaoferować pomoc w nauce języka polskiego, bądź jakiegokolwiek innego języka, który znasz, w zamian za lekcje innego. Wasze spotkania mogą odbywać się przez Skype’a, na czacie, bądź nawet na żywo.

6. Zapoznaj się ze stronami popularnymi wśród native speakerów

Jeśli dobrze już radzisz sobie z językiem obcym, zapoznaj się z materiałami, które na co dzień wykorzystują osoby posługujące się tym językiem od urodzenia. Doskonałym źródłem takich treści są popularne portale informacyjne. Przykładowo, uczący się języka hiszpańskiego mogą zajrzeć na elpais.com, by przekonać się, czy radzą sobie z tekstami napisanymi z myślą o native speakerach. A może uczynisz z lektury zagranicznych portali informacyjnych codzienny rytuał?

7. Otocz się językiem obcym

To może przydać się także w realizacji kolejnego zadania, polegającego na jak „najszczelniejszym” otaczaniu się językiem obcym, którego chcesz się nauczyć. Oznacza to, że powinien on towarzyszyć Ci w codziennym życiu. Przykładowo, możesz zmienić język w serwisach i programach, z których korzystasz na co dzień. Innym rozwiązaniem jest regularne oglądanie filmów w języku obcym, bądź choćby filmów z napisami.

8. Zagraj w… naukę języków obcych

Wiele portali internetowych specjalizuje się w oferowaniu językowych materiałów edukacyjnych w formie gier. Wykonując kolejne zadania, zdobywasz punkty i odznaki, a także odblokowujesz kolejne wyzwania. Taka forma nauki nazywana jest grywalizacją i często okazuje się atrakcyjna dla uczniów, zwłaszcza dzieci oraz tych, którzy szczególnie lubią gry komputerowe.

9. Zapoznaj się z ofertą kursów językowych

W Internecie można znaleźć też gotowe kursy internetowe. Te organizowane przez ESKK (eskk.pl) to wysokiej jakości materiały przygotowane przez dydaktycznych ekspertów, które pozwalają na komfortową naukę języka obcego z każdego miejsca, o ile tylko zapewniony jest dostęp do Internetu. Każdy uczeń korzysta z nich, kiedy tylko ma na to ochotę.

10. Połącz potęgę kursów internetowych i tradycyjnych

Jeśli chcesz skorzystać z wygody oferowanej przez kursy internetowe, ale równocześnie zależy Ci na pomocy nauczyciela, który pomoże w nauce, sprawdzi Twoje postępy oraz pozwoli utrzymać regularność, idealne okażą się rozwiązania, takie jak organizowane przez ESKK kursy angielskiego do samodzielnej nauki.

Oczywiście, decydując się na ostatnią metodę, wciąż warto korzystać w mniejszym lub większym stopniu z wszystkich opisanych w niniejszym artykule. Przekonasz się, że włączenie Internetu do arsenału Twoich edukacyjnych materiałów było strzałem w dziesiątkę!

Może Ci się również spodoba