Dlaczego warto się dokształcać?

Dlaczego warto się dokształcać?
Dlaczego warto się dokształcać?

Zdobywanie nowej wiedzy, nowych kompetencji, rozwijanie i doskonalenie swych umiejętności to istotny element naszej zawodowej drogi. Jest to bardzo ważne nie tylko na początku kariery, ale również po kilku, kilkunastu, a nawet po kilkudziesięciu latach pracy i doświadczenia zawodowego.

Dzięki rozwijaniu i doskonaleniu swych umiejętności poszerzamy horyzonty zawodowe, mamy większe możliwości awansu, większych zarobków, w przypadku utraty pracy mamy większe szanse na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia.

Wielu ludzi ma ukończone uczelnie wyższe. Wielu posiada dyplomy renomowanych uczelni. Jednak dyplom magistra czy tytuł licencjata to nie wszystko. Wiedza zdobyta w czasie studiów zazwyczaj jest bardzo teoretyczna. Zdobyciu konkretnych umiejętności potrzebnych do pracy służą wszelkie szkolenia.

Im więcej się uczymy, tym więcej połączeń nerwowych powstaje w naszym mózgu. A to z kolei sprawia, że rosną nasze umiejętności myślenia, kojarzenia faktów, analizowania, porównywania, wyciągania wniosków. Dzięki temu stajemy się bardziej kreatywni i szybciej podejmujemy decyzje. Poprawiamy swą pamięć i sprawność intelektualną. Mamy szansę zachować sprawny umysł do późnej starości.

Formy dokształcania

Form rozwoju i dokształcania jest bardzo wiele. To, na jaką formę się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od finansów, które możemy przeznaczyć na ten cel. Bardzo popularnymi formami dokształcania są studia podyplomowe, kursy, szkolenia, w tym również kursy i szkolenia online. Niektórzy decydują się też na studia doktoranckie. Wybierając kierunek kształcenia warto kierować się tym, aby wiedza, którą uzyskamy uzupełniała nasze doświadczenie.

Na kursach i szkoleniach można nawiązać nowe kontakty. Niektóre z nich mogą przyspieszyć naszą karierę. Nauka dodaje pewności siebie. Posiadanie szerokiej wiedzy dodaje nam odwagi w kontaktach osobistych i zawodowych, pozwala nam zaimponować innym, podnosi naszą samoocenę, poczucie własnej wartości, przekonanie, że poradzimy sobie w każdych okolicznościach.

Nauka języków obcych

Szczególnie warto uczyć się języków obcych i doskonalić swoje umiejętności językowe. Języków obcych można uczyć się na kursach językowych, na kursach online, a nawet samodzielnie. Pomocne będą tu rożnego rodzaju podręczniki, rozmówki, poradniki. Wielu pracodawców wymaga dobrej lub bardzo dobrej znajomości języka angielskiego lub innego języka nowożytnego. Znajomość języków obcych daje możliwość pracy za granicą.

Może Ci się również spodoba