7 cech wspólnych uczniów, którzy odnoszą sukcesy

7 cech wspólnych uczniów, którzy odnoszą sukcesy
7 cech wspólnych uczniów, którzy odnoszą sukcesy

Są tacy uczniowie, którzy szybko i z zadziwiającą łatwością osiągają swoje edukacyjne cele. Wiele ich różni – wiek, zainteresowania, charakter, ulubione przedmioty, metody. Ale pod pewnymi względami uczniowie odnoszący sukcesy często są do siebie bardzo podobni. Poznając te cechy wspólne, możemy popracować nad naszym podejściem na nauki i sprawić, że będzie ona jeszcze bardziej efektywna i satysfakcjonująca.

Czy wiesz, że kiedyś powszechnie uważano, że testy IQ dają przekonującą odpowiedź na pytanie, czy dana osoba może odnosić sukcesy w edukacji? Z biegiem czasu odkryto jednak, że testy inteligencji nie tylko nie są wyrocznią, ale także ich wynik nie jest wyłącznie kwestią wrodzonego talentu. Ta sama osoba, w zależności od tego, w jakich warunkach zostanie wychowana, i jakie podejście do uczenia się nowych umiejętności wykształci, może być znakomitym uczniem, bądź wręcz przeciwnie – mieć z nauką poważne problemy.

Wszystko to oznacza, że talent do nauki języków i każdej innej umiejętności, to coś, na co mamy wpływ – poprzez nasze podejście do nauki i nie tylko. Pracując nad poniższymi cechami, które charakteryzują wielu znakomitych uczniów, możemy nad owym talentem pracować.

1. Nastawienie na ciągłą pracę nad sobą

Właśnie to nowoczesne podejście do zagadnienia inteligencji i potencjału człowieka do zdobywania wiedzy to typowa cecha dobrych uczniów. Większość z nich niemal podświadomie rozumie, że w miarę ciągłego rozwoju, ich potencjał będzie wzrastać, a ich umiejętność nabywania coraz to nowych umiejętności – stawała się coraz bardziej dojrzała.

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że Twój talent to coś, na co nie masz wpływu, zmień swoje podejście – ćwicz swoje podstawowe umiejętności poprzez naukę, gry strategiczne, czy uczestnictwo w konkursach.

2. Trudna do zaspokojenia… ciekawość

Odnoszących sukcesy uczniów cechuje także ogromna ciekawość. To właśnie ona często decyduje, które języki i specjalizacje wybierają. W trakcie procesu nauczania potrafią samodzielnie się motywować, odkrywając i zgłębiając szczególnie ciekawe aspekty danego tematu.

Ty także możesz to robić. Na przykład, gdy uczysz się języka angielskiego, dobrym pomysłem może być poczytanie o historii krajów anglojęzycznych. Możliwe, że w lekturze tej znajdziesz coś, co sprawi, że Twoje zainteresowanie nauką angielskiego sięgnie zenitu.

3. Umiejętność krytycznego myślenia

Najlepsi uczniowie nie zawsze akceptują to, co przeczytają lub usłyszą od nauczyciela. Nie boją się mieć swojego własnego zdania na różnorakie tematy. Chętnie także o tym zdaniu dyskutują. Szukają swoich własnych, oryginalnych metod nauczania, które w ich przypadku sprawdzają się najlepiej.

4. Kreatywność i adaptacja

Nie lubisz uczyć się słówek? Możesz na przykład posegregować je alfabetycznie, a następnie uszeregować te zbiory, zaczynając od tego, który ma najmniej pozycji. Każdy zbiór to kolejny poziom, który należy osiągnąć. W zamian za jego osiągnięcie, możesz przyznać sobie prawo do przerwy lub nagrodę.

To tylko przykładowy sposób na umilenie sobie jednego z aspektów nauki języka. Twoja kreatywność może pomóc Ci znaleźć rozwiązanie każdego edukacyjnego problemu.

5. Empatia

Według wielu nauczycieli, empatia to atrybut, który w długim okresie potrafi zrobić naprawdę dużą różnicę. Dzieci, które potrafią zrozumieć i interesują się problemami innych, stają się po pewnym czasie zdolne do wykorzystania tych umiejętności w szerszym kontekście – angażując się w różnorakie akademickie i społeczne projekty. A to przeradza się w znajomości, które procentują w ich życiu prywatnym i zawodowym.

6. Umiejętność komunikowania (i identyfikowania) swoich potrzeb

Powyższa cecha jest też mocno związana z umiejętnością komunikacji. Wbrew stereotypom, najlepsi uczniowie, nawet ci, którzy uchodzą za indywidualistów, potrafią zazwyczaj doskonale określić i zakomunikować swoje potrzeby otoczeniu. Dzięki temu, w trakcie zajęć realizują swoje pasje, łączą nauką języka ze swoimi hobby, szlifują umiejętności, na których im najbardziej zależy. Potrafią też wyrazić niezadowolenie lub brak satysfakcji.

7. Świadome rozwijanie swojej kariery

Decyzje, jakie podejmujemy w szkolnej ławce, czy wybierając język, specjalizację lub następną umiejętność, której chcemy się nauczyć, to jedynie drobne elementy, które składają się na wspólną całość – ścieżkę kariery, którą podążamy od momentu, gdy zaczyna się nasza szkolna przygoda. Najbardziej dojrzali i świadomi tego uczniowie bardzo wcześnie zaczynają podejmować decyzje z myślą o przyszłości.

Ty także ucz się rozsądnie – maksymalnie wykorzystaj czas nauki, zdobywając umiejętności, które pomogą Ci realizować cele, na których naprawdę Ci zależy. Wówczas nauka będzie tylko formalnością!

Może Ci się również spodoba