Platforma do prowadzenia szkoleń z eTechnologie

etechnologie.pl Wspominałam ostatnio na łamach bloga o „edu-możliwościach” platformy WordPress. Popularność i konstrukcja tego popularnego CMSa sprawia, że projektanci systemów internetowych chętnie budują swoje systemy na bazie silnika WordPress.

Dlatego też dzisiaj postanowiłam prześledzić konstrukcję platformy szkoleniowej stworzonej przez grupę eTechnologie. System działa w oparciu o zasoby WordPressa i został przebudowany w sposób umożliwiający prowadzenie szkoleń i kursów online.

Jak więc wygląda platforma do prowadzenia szkoleń i kursów w wydaniu eTechnologie?

Platforma do prowadzenia szkoleń

Kto bloguje na platformie WordPress nie powinien mieć najmniejszego problemu z poruszaniem się po systemie. Nawigacja – w zasadzie intuicyjnie wiemy gdzie należy szukać standardowych przycisków typu dodaj, opublikuj czy wyloguj. Dodanie nowego kursu jest proste niczym dodanie nowego wpisu na blogu. Umiejętne dobranie użytecznych wtyczek bardzo pomaga w tworzeniu zawartości kursu, np. ciekawą rzeczą jest możliwość dodania z poziomu edytora elementów niestandardowych tzw. shortcode. Zamiast wklejać z zewnętrznych serwisów fragmenty kodu HTML (zawsze istnieje ryzyko, że coś po drodze popsujemy…) wystarczy wstawić odpowiednio wcześniej przygotowany element. W taki sposób dodamy film z YouTube, plik audio, tabelę bądź galerię zdjęć.

et-shortcodes

Generalnie jeśli jesteś bloggerem – będziesz wiedzieć co i jak.

Szablon wykorzystywany na platformie ma charakter responsywny – co jest już niejako standardem i czego w zasadzie oczekujemy od projektantów interfejsów użytkownika. Układ responsywny gwarantuje użytkownikowi swobodny dostęp do platformy z różnych urządzeń niezależnie od rozdzielczości ekranu i systemu operacyjnego.

Dołączanie multimediów

Skoro mówimy o szkoleniach online to naturalnie nie może zabraknąć w nich materiałów multimedialnych w różnej postaci. Pliki multimedialne można dodawać w postaci załączników do lekcji. Proces dołączania plików video/audio do naszego kursu można zrealizować na 2 sposoby:

a) klasycznie – wysyłamy na serwer dany plik, a następnie osadzamy go w domyślnym odtwarzaczu,

b) z wykorzystaniem shortcodes – wspomniana wcześniej metoda wklejania różnych elementów funkcjonalnych na stronie pozwoli nam również dołączyć multimedia z możliwością zmiany parametrów typu: szerokość/wysokość okna playera, automatyczne odtwarzanie, plansza tytułowa itp.

Akceptowana jest zdecydowana większość formatów wideo i audio. Z przetestowanymi przeze mnie plikami w formacie mp4, avi, flv, mp3 nie było problemu z poprawnym ich odtwarzaniem.

Lekcje

W ramach kursu tworzymy lekcje, których budowanie wygląda podobnie jak w przypadku kursu, z tą różnicą, że możemy załączyć dodatkowe materiały – mogą to być pliki wideo, audio bądź np. dokumenty w formacie PDF. Mamy też możliwość stworzenia quizu/testu/ćwiczenia, który zostanie automatycznie sprawdzony zaraz po jego wypełnieniu. Moduł ten pozwoli przygotować test lub egzamin końcowy sprawdzający wiedzę nabytą w trakcie szkolenia.

Quiz - etechnologie

Płatne szkolenia

Teraz coś dla tych, którzy chcą zarabiać na szkoleniach – platforma wyposażona jest w automatyczny moduł prowadzenia i sprzedaży szkoleń przez internet z jednoczesną ewidencją zamówień. Każde zamówienie, które wpłynie do systemu zostanie zarejestrowane, a sprzedawca o tym fakcie zostanie poinformowany drogą mailową. Skoro mowa o sprzedaży szkoleń to należy przyjrzeć się kwestii zabezpieczenia plików multimedialnych przed ich nieautoryzowanym kopiowaniem – zgodnie z informacją uzyskaną od twórców platformy mechanizmy zabezpieczeń treści zostały zaimplementowane w systemie.

SEO friendly

Idąc dalej – jeśli zależy nam na tym, aby wyszukiwarki „polubiły” nasz kurs możemy zadbać o SEO i opisać nasz kurs dodatkowymi tagami, a wśród najważniejszych to: tytuł strony, który będzie się wyświetlał w wynikach wyszukiwania oraz opis strony z kursem. Interfejs wtyczki dodatkowo pomoże nam zachować odpowiednie długości meta opisów – automatycznie wyświetli liczbę znaków w polach tytułu i opisu strony. Zależy nam na osobnych opisach dla portali społecznościowych? Nie ma problemu – osobna konfiguracja dla facebooka czy Google+ również jest dostępna z poziomu panelu edycyjnego kursu. Jeśli dodamy do wszystkiego możliwość analizy tworzonej strony w czasie rzeczywistym pod kątem słowa kluczowego to mamy już tzw. SEO komplet.

Czasami zdarzyć się może że będziemy potrzebować dołączyć do naszego zestawu edukacyjnego ankietę bądź dowolny formularz interaktywny – to również jest dostępne w jednym miejscu.

Postępy w nauce

Postępy w nauce

Trener powinien mieć oczywiście możliwość śledzenia postępów w nauce poszczególnych uczestników kursu. W panelu administracyjnym platformy istnieje zestawienie wszystkich użytkowników z informacją o liczbie kursów na które zostali zapisani oraz liczbie kursów już ukończonych. Na podstawie przerobionych lekcji i quizów podawana jest również średnia ocena dla każdego użytkownika.

Gotowe zestawienie można wyeksportować do pliku *.csv, a następnie poddać analizie w zewnętrznych systemach.

Certyfikaty ukończenia szkolenia

Dodatkowo każdy uczestnik kursu po jego ukończeniu, otrzymuje specjalny imienny certyfikat. Oczywiście jest to realizowane w sposób automatyczny, wgrywamy odpowiedni szablon potwierdzający ukończenie kursu, reszta danych jest pobierana z bazy zarejestrowanych użytkowników. Certyfikat taki trafia automatycznie do użytkownika zaraz po ukończeniu kursu.

Co jeszcze?

Na stronie edycji kursu w Panelu Administracyjnym mogłaby się znaleźć lista lekcji, które zostały przypisane do określonego kursu. Dobrą sprawą byłaby również osobna zakładka z biblioteką mediów tak jak to jest klasycznie w WordPress. Co prawda można przeglądać zasoby biblioteki z poziomu dołączania multimediów, trzeba jednak najpierw wejść w edycję kursu/lekcji.

W wersji demonstracyjnej systemu nie udało mi się przetestować modułu sprzedaży szkoleń. Co prawda w opcjach jest możliwość ustawienia trybu bezpłatny, prywatny lub Premium – w praktyce jednak nie udało mi się sprawdzić w jaki sposób się to odbywa i jakie moduły płatności zostały zaimplementowane. Jednak z informacji uzyskanej od twórców platformy szkoleniowej istnieje możliwość integracji z popularnymi systemami płatności typu PayU, Przelewy24 czy DotPay.

Intuicyjny interfejs użytkownika oraz możliwość szybkiego uruchomienia kursów internetowych to zdecydowane atuty platformy.  Jest to niewątpliwie ciekawa propozycja dla każdego, kto chciałby szybko uruchomić własne kursy internetowe bez przechodzenia przez skomplikowany proces obsługi LMSa.

Możesz również polubić…