Kurs Moodle – polskojęzyczny kurs obsługi popularnej platformy e-learningowej

kurs moodleW sieci nie znajdziemy zbyt wiele kursów poświęconych platformom e-learningowym. O ile sporo znajdziemy materiałów w temacie programowania, tworzenia grafiki, czy po prostu obsługi popularnych programów biurowych, o tyle w dziedzinie e-learningu już tak prosto nie jest… Chyba, że wystarczy nam wersja anglojęzyczna – wtedy możemy wziąć pod uwagę np. kursy dostępne na platformie lynda.com.

Jeśli chodzi o polskojęzyczne kursy w temacie LMSów to na stronie StrefaKursow.pl dostępny jest Kurs Moodle.  Moodle jest popularnym w środowisku edukacyjnym systemem LMS, dlatego też dzisiaj postanowiłam prześledzić zawartość tego płatnego kursu oferowanego przez Wydawnictwo Strefa Kursów.

Konstrukcja kursu

Sama konstrukcja kursu jest dość przyzwoicie wykonana – mamy wybór rozdzielczości dla odtwarzanego materiału, więc możemy od razu dostosować odtwarzanie wideo do możliwości naszego sprzętu. Kurs jest pogrupowany w tematyczne lekcje, w dowolnym momencie możemy pominąć daną lekcję i przeskoczyć do następnej. Nawigacja jest prosta i intuicyjna – wystarczy wcisnąć przycisk odtwarzania i film zostanie błyskawicznie uruchomiony.  Po skończonej lekcji zostaniemy automatycznie przeniesieni do kolejnego rozdziału, więc wszystko odbywa się tutaj w sposób zautomatyzowany.

Kurs Moodle - zmiana rozdzielczosci

Zawartość kursu

Kurs Moodle krok po kroku przedstawia kolejne etapy tworzenia kursu na konkretnym przykładzie. Dodatkowo, uzupełnieniem całości kursu jest pakiet plików wchodzących w skład testowego szkolenia, który można wykorzystywać w trakcie kursu i ćwiczyć równolegle z narratorem.

W kursie Moodle zostaniemy przeprowadzeni przez proces instalacji platformy w systemie Windows (tutaj właściciele platform Mac i Linux mogą czuć lekki niedosyt..), poznamy podstawy konfiguracji platformy oraz przejdziemy przez cały proces tworzenia i edycji kursu. Spora część kursu jest również poświęcona zagadnieniom tworzenia testów, quizów oraz zadań co będzie z pewnością przydatne dla nauczycieli rozpoczynających swoją przygodę z Moodle. Dobrze są też wyjaśnione kwestie operacji na użytkownikach oraz definiowania aktywności, ważnych z punktu widzenia komunikacji z uczestnikami kursu.

Kurs Moodle - lekcja

Kurs Moodle daje konkretną dawkę wiedzy, ale głównie dla początkujących użytkowników, którzy nie planują wykorzystywać platformy Moodle na szeroką skalę. W kursie nie znajdziemy już bardziej zaawansowanych informacji typu: praca z pakietami SCORM, konfigurowanie repozytoriów dla obsługi serwerów CDN, obsługa płatności, dodawania nowych modułów itd. Niemniej jednak mamy do czynienia z wystarczającą ilością materiału, na podstawie której każdy początkujący e-trener może już zacząć tworzyć własne kursy online.

A oto fragment kursu:

http://www.youtube.com/watch?v=C-PsW_Y16ZY

Możesz również polubić…