Namaste! LMS – darmowy LMS na platformę WordPress

Namaste LMSKolejne LMSy wyrastają jak grzyby po deszczu – teraz mamy również LMS-a na platformę WordPress. Nie jest to z pewnością tak rozbudowany system jak Moodle, ale warto projektowi dać szansę. Stworzenie nowego kursu w Namaste! LMS jest równie proste jak dodanie nowego wpisu na blogu, korzystamy ze wszystkich funkcjonalności jakie daje nam wbudowany edytor WordPress’a począwszy od formatowania tekstu, a skończywszy na dołączaniu grafiki i plików multimedialnych.

Kurs przyporządkowujemy do określonej kategorii, natomiast w obrębie kursu możemy dodać nieograniczoną liczbę lekcji. Zalogowany użytkownik może samodzielnie zapisać się na kurs, jeżeli jednak chcemy mieć kontrolę nad zapisami możemy to odpowiednio zaznaczyć w ustawieniach kursu.Tak jak w innych LMSach, również w tym przypadku istnieje możliwość tworzenia zadań domowych oraz ćwiczeń, a po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek typu  Watu  – również quizów i testów.

namaste settings

 

Dostęp do kursu jest domyślnie przyznawany użytkownikowi z rolą studenta, możemy też określić poziomy administrowania systemem LMS. Domyślnie jedyną osobową uprawnioną do modyfikacji systemu jest administrator bloga, ale można też przywileje administracyjne nadać użytkownikowi posiadającemu uprawnienia autora, subskrybenta bądź redaktora.

 

namaste roles

 

W systemie Namaste istnieją dwa systemy oceny pracy studentów. Jest to klasyczny dziennik ocen bądź system punktowy (który jeszcze nie jest do końca zaimplementowany). Oba systemy można używać równolegle, przy czym system punktowy jest odpowiedni dla tworzenia rankingów czy wyłaniania zwycięzców.

 

namaste grades

 

W najnowszej wersji wtyczki możemy wprowadzić również kursy płatne, jednak jedyne opcje automatycznej płatności to Paypal oraz Stripe. Jeżeli żadna z opcji nam nie odpowiada możemy zaimplementować klasyczną formę z informacją o przelewie.

namaste payments

 

Ciekawą opcją w systemie LMS jest możliwość automatycznego generowania certyfikatu po ukończeniu kursu. Student, który ukończy cały kurs otrzymuje certyfikat z informacją o tym kiedy i jaki kurs został ukończony. Wersja premium oferuje dodatkowo wtyczkę Namaste! Reports, która pokazuje raporty ze szczegółowymi statystykami kursów darmowych i płatnych oraz wtyczkę Namaste! Connect,  która wprowadza system komunikacji oraz powiadamiania studentów. Dzięki raportom nauczyciel wie od razu, którzy studenci osiągają najlepsze wyniki w poszczególnych lekcjach i kursach oraz które lekcje cieszą się największym zainteresowaniem.

 

Sam system jak na darmowy LMS jest stosunkowo prosty i łatwy w obsłudze, jeśli jednak myślimy o bardziej zaawansowanym systemie e-learningowym (oraz darmowym..) to w dalszym ciągu niezwyciężony pozostaje Moodle.

Możesz również polubić…