LifterLMS – platforma sprzedaży kursów na WordPress

Platformy LMS stają się coraz prostsze w obsłudze i coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. Ze względu na stale rosnącą popularność systemu WordPress, powstaje coraz więcej ciekawych rozwiązań właśnie na tę platformę. Zarówno w repozytorium WordPressa jak i na stronach developerów można znaleźć coraz więcej modułów e-learningowych. Dzisiaj zaprezentowane zostanie rozwiązanie, które za niewielkie pieniądze pozwoli stworzyć funkcjonalną platformę sprzedaży szkoleń i kursów z CMS WordPress.

LifterLMS – platforma edukacyjna WordPress

LifterLMS to narzędzie, które pozwoli tworzyć nieograniczoną liczbę kursów i lekcji oraz organizować je w bardzo łatwy sposób z wykorzystaniem techniki drag&drop. Poszczególne lekcje mogą być udostępniane w odpowiednich slotach czasowych, a specjalne mechanizmy przypominania nie pozwolą studentowi przegapić żadnej lekcji. Wszelkie poczynania studentów są rejestrowane, nauczyciel może śledzić postępy swoich uczniów gdyż posiada wgląd w aktualne statystyki przerabianych kursów.

LifterLMS – platforma edukacyjna WordPress

LifterLMS – platforma edukacyjna WordPress

Do każdej lekcji można załączyć materiał w dowolnej postaci: może to być klip wideo, audio, tekst, HTML i różne kombinacje formatów. Dowolne treści, które można publikować na stronie nadają się też do umieszczenia w kursie (pliki do pobrania można również udostępniać w różnej postaci) . Studenci mają dostęp do forum dyskusyjnego gdzie mogą wymieniać własne doświadczenia związane z przerabianym kursem, mogą też korzystać z prywatnej strefy, w której istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.  W tym celu zintegrowane zostało narzędzie Google Hangouts, które pozwala również na przeprowadzanie indywidualnych zajęć.

Ponieważ LifterLMS został zaprojektowany przez osoby związane z edukacją nie musimy szukać dodatkowych wtyczek czy modułów, aby uzyskać funkcjonalności typowe dla standardowej platformy LMS. Na platformie przeprowadzimy serię testów i quizów z automatycznym systemem oceniania, natomiast studenci mają możliwość zdobywania kolejnych odznaczeń i zaliczania następnych poziomów. Nauczyciel może śledzić postępy w nauce swoich uczniów, a ukończenie kursu jest potwierdzone automatycznym wygenerowaniem certyfikatu.

LifterLMS posiada dodatkowo wsparcie dla WooCommerce oraz Buddypress. Jeżeli nie chcemy korzystać z wbudowanego systemu płatności możemy uruchomić sprzedaż poprzez WooCommerce, który obsłuży polskie bramki płatności, np.Trasnferuj.pl czy Przelewy24.pl

Łatwość dostosowania wyglądu

Panel boczny kursu w LifterLMS

Panel boczny kursu w LifterLMS

LifterLMS to całkiem rozbudowana wtyczka, która oferuje sporą ilość funkcjonalności i możliwości dostosowania wyglądu strony do własnych potrzeb. Zarówno strona z kursem jak i pojedynczą lekcją może mieć własny panel boczny. Dzięki temu możemy umieszczać różne widżety w zależności od tego z jaką stroną mamy do czynienia. W bibliotece wtyczki znajdziemy też sporo tzw. shortcode, które pozwalają dodawać niestandardowe elementy/bloki w dowolne miejsce na swojej stronie. Jeśli np. chcielibyśmy umieścić formularz rejestracyjny na stronie wystarczy że wpiszemy shortcode [lifterlms_registration] i dokładnie w tym miejscu będzie generowany nasz formularz.

Poziomy dostępu

W systemie utworzysz różne grupy członkostwa oraz nieograniczoną liczbę poziomów dostępu do materiałów edukacyjnych – nie potrzebujesz w tym celu instalować żadnych dodatkowych wtyczek.  Zdefiniujesz różne grupy użytkowników np. nauczyciele, asystenci, studenci, którym przypiszesz różne poziomy dostępu do kursów. Funkcjonalność tworzenia dowolnych poziomów członkostwa pozwoli Ci sprzedawać różne kombinacje pakietów kursów.

Profile studenta

Na platformie LifterLMS można budować różne formularze rejestracyjne – od najprostszych gdzie wystarczy podanie adresu e-mail po rozbudowane gdzie wymagane jest podanie szczegółowych danych. Można też z poziomu administracyjnego zablokować rejestrację użytkowników. Na swoim koncie użytkownik może zarządzać ustawieniami swojego profilu, przeglądać historię kursów, zdobyte odznaki i certyfikaty oraz swoje postępy w nauce.

Mechanizmy śledzące sprzedaż kursów

Narzędzie analizy sprzedaży pokaże statystyki sprzedaży kursów – filtrowanie wg dat oraz kategorii kursów pokaże, które kursy sprzedają się najlepiej i w jakim okresie. Co więcej, mechanizm analizy kursu, pokaże dokładniejsze statystyki m.in. statystyki zapisu na kurs, procent jego ukończenia czy też wygenerowanie certyfikatu. Na każdym etapie istnieje możliwość śledzenia aktywności studentów, sprawdzania na jakie kursy są zapisani czy też do jakich grup przynależą.

Wtyczkę instaluje się w podobny sposób jak pozostałe pluginy dedykowane na platformę CMS WordPress. Jeśli więc posiadasz stronę w oparciu o CMS WordPress, lifterLMS pozwoli Ci uruchomić sprzedaż kursów i szkoleń online. Plugin współpracuje z większością motywów dostępnych w repozytorium WordPressa (testowane na motywach domyślnie dostarczanych z WordPressem: twentyfifteen, twentyfourteen itp.), powinien też współpracować z każdym motywem, który został zbudowany według reguł tworzenia szablonów WordPress.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, LifterLMS jest narzędziem płatnym, na dzień dzisiejszy koszt licencji użytkowania oprogramowania na jednej domenie wynosi $149.

Może Ci się również spodoba