ThinkFree.com czyli Office online

thinkfree.com czyli office onlinethinkfree.com udostępnia za darmo pakiet aplikacji biurowych online za pomocą których można stworzyć dokument, arkusz kalkulacyjny bądź prezentację. Coś na wzór Google Docs choć wyglądem bardziej przypomina produkty Microsoft Office, a poszczególne aplikacje są bardziej rozbudowane. Do uruchomienia poszczególnych modułów wymagane jest posiadanie na własnym komputerze oprogramowania Java.

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla mobilnych, bardziej wymagających użytkowników, którzy poszukują aplikacji bardziej rozbudowanych niż Google Docs, a z pewnych względów nie mają bądź nie chcą mieć aplikacji desktopowych na własnym komputerze. Na stronie znajdziemy zarówno przeglądarkę plików office, która pozwala nam podejrzeć posiadany na dysku (bądź w sieci) plik Office’a bez uruchamiania aplikacji, konwerter do formatu *.pdf, *.txt oraz *.png oraz edytor poszczególnych dokumentów biurowych.

thinkfree - Viewer oraz Editor

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji należy uzbroić się w cierpliwość ponieważ instalowane są na dysku pliki niezbędne do uruchomiania pakietu biurowego online. Jest to operacja jednorazowa – każde kolejne uruchamianie programu odbywa się już sprawnie.

Viewer

Przeglądarka plików biurowych pozwala szybko podejrzeć dany dokument bez potrzeby uruchamiania aplikacji Office. Jest to przydatne w momencie gdy chcemy sprawdzić zawartość pliku na komputerze nie posiadającym pakietów biurowych, a nie ma potrzeby edycji danego dokumentu. Wystarczy wybrać dany plik z dysku, bądź wskazać jego lokalizację w Internecie:

thinkfree - viewer

Domyślny widok dokumentu w przeglądarce jest mało czytelny, dlatego należy wybrać opcję Fullscreen, aby skorzystać z dodatkowych narzędzi jak: drukowanie, zoom czy też zaznaczanie tekstu.

thinkfree - viewer

Jeśli istnieje taka potrzeba dokument można zapisać do pliku PDF, TXT lub PNG, a następnie zapisać go na swoim dysku bądź na koncie użytkownika jeżeli chcemy mieć w każdej chwili dostęp do niego.
thinkfree - converter

Edytor plików *.doc

thinkfree - edytor dokumentów

Edytor plików *.xls

thinkfree - edytor arkuszy kalkulacyjnych

Edytor plików *.ppt

thinkfree - edytor prezentacji

Plusem jest również polska wersja językowa programu. Minusem będzie zapewne czas przetwarzania pewnych operacji, np. wklejanie dużej ilości tekstu, bądź tekstów w formacie HTML czy też import grafiki. Natomiast jakie zabezpieczenie przed utratą danych? Otóż twórcy aplikacji wpadli na pomysł, aby w momencie przerwania działania aplikacji automatycznie zapisać dany plik na dysk naszego komputera do katalogu tymczasowego: C:\Documents and Settings\[moje_konto]\.tfo3\temp – i faktycznie tak się dzieje.

Pewne działania wykonywane w programie (np. konwersja pliku do formatu pdf) wymagają założenia konta w serwisie, co oczywiście jest bezpłatne. ThinkFree udostępnia za darmo 1GB przestrzeni dyskowej dla użytkowników serwisu.

thinkfree - MyOffice

Założenie konta daje nam możliwość dostępu do dokumentów w każdej chwili, ich edycji online, a także szybkiej publikacji w Internecie.

Omawiane aplikacje są przydatne w przypadku budowania ładnych, kilkustronicowych dokumentów ze względu na różnorodność narzędzi, nie wyobrażam sobie przetwarzania online dużych plików – co może z czasem zostanie bardziej usprawnione.

Możesz również polubić…