Prezentacje, szkolenia i symulacje z ActivePresenter

W codziennej pracy często muszę sięgać po narzędzia do tworzenia prezentacji lub nagrywania wideo. Wśród rozwiązań przeznaczonych do tworzenia materiałów edukacyjnych mogę polecić program ActivePresenter.  Jest to narzędzie umożliwiające tworzenie różnego rodzaju tutoriali wideo, nagrywania czynności wykonywanym na pulpicie naszego komputera lub automatycznego wykonywania zrzutów ekranu. Dużą zaletą tego oprogramowania jest interfejs w języku polskim, co jest dość rzadkim przypadkiem wśród tego typu rozwiązań oferowanych na rynku.

Program występuje w różnych wersjach – również w wersji darmowej – więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby dobrze się z nim zapoznać i poznać wszystkie jego zalety. Oczywiście wersja bezpłatna jest delikatnie okrojona, więc jeśli nie potrzebujemy importować prezentacji PowerPoint, ani eksportować materiału do PDF’a, Word’a czy Excel’a to powinien nam w zupełności wystarczyć. Myślę, że przy tak dużej ilości ciekawych opcji jakie posiada ActivePresenter w wersji bezpłatnej, może śmiało konkurować z programami typu Adobe Captivate czy Camtasia Studio.

Jeżeli chodzi o opcje przechwytywania ekranu mamy do dyspozycji 2 tryby:

  • Nagrywanie pełnego ruchu – nagrywanie ekranu jak z wykorzystaniem zwykłej kamery wideo. W efekcie otrzymujemy film wideo z demonstracją czynności wykonywanych na pulpicie naszego komputera.
  • Inteligentne przechwytywanie – program wykonuje zrzut ekranu za każdym razem gdy klikniemy myszką lub naciśniemy klawisz. W rezultacie otrzymujemy serię slajdów objaśniających różne czynności wykonywane w nagrywanej aplikacji. Przechwycony materiał może służyć zarówno do stworzenia interaktywnej prezentacji (symulacja oprogramowania) jak i standardowej demonstracji wideo.

 

Active pPresenter intelignetne przechwytywanie

Opcjonalnie można dodać w trakcie edycji elementy interaktywne, np. pytania lub quizy. Generalnie mamy wpływ na to w jaki sposób prezentacja będzie odtwarzana w zależności od odpowiedzi użytkownika. Jest to funkcjonalność dostępna w symulacjach AJAX/Flash.

Elementy interaktywne w Active Presenter

W programie ActivePresenter możemy nagrać cały ekran, okno wybranej aplikacji lub obszar wcześniej określony przez użytkownika, a gotowy materiał możemy zapisać w formacie WMV, AVI, MPEG4, WebM lub JPEG, PNG (dla wersji darmowej). Co więcej – mamy możliwość stworzenia pakietu SCORM, który można później umieścić na dowolnej platformie LMS (Learning Management System) obsługującej standard SCORM (Moodle, Dokeos itp.). W płatnej wersji mamy dodatkowe formaty eksportu: FLV, HTML, PDF, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, symulacja HTML i Flash.

Ciekawą funkcjonalnością znaną np. z programu Camtasia jest możliwość powiększenia danego obszaru. Musimy co prawda manualnie zdefiniować sobie obszary na osi czasowej, jednak i tak jak na wersję darmową jest to funkcja klasy premium. Oprócz wspomnianej funkcji powiększania obszaru (z możliwością kadrowania) mamy do dyspozycji jeszcze sporo innych narzędzi do opisania prezentacji wideo. Jeśli potrzebujesz stworzyć poradnik wideo w wersji z napisami – nic prostszego. Dodajesz napisy, które mogą pojawić się np. tylko w trybie Samouczka albo w trybie Testu, definiujesz wygląd napisów jeśli nie odpowiada Ci domyślny styl, określasz czas pokazywania napisów na ekranie.

Napisy w Active Presenter

W każdym porządnym edytorze wideo mamy możliwość dodania osobnej ścieżki dźwiękowej. W ActivePresenter możemy również podłożyć tło muzyczne, dzięki czemu zmienimy trochę charakter naszej prezentacji. Dodamy efekty przejścia pomiędzy poszczególnymi slajdami (podobnie jak w PowerPoint), podłożymy tło graficzne, wstawimy komentarze w odpowiednie miejsca na wideo i wiele więcej.

Program ma sporo funkcjonalności z którymi bez problemu powinniśmy stworzyć już dość zaawansowaną prezentację wideo. Trzeba tylko pamiętać, że wersji darmowej nie można wykorzystywać do tworzenia projektów komercyjnych. Samą aplikację można pobrać bezpośrednio ze strony: Atomisystems.com.

Porównanie wersji

FUNKCJONALNOŚĆ DARMOWA STANDARD PRO
Eksport do formatu PNG, JPEG  TAK  TAK  TAK
Eksport do formatu wideo AVI, MPEG4, WMV, WebM, MKV  TAK  TAK  TAK
Eksport do formatu Flash Video (FLV)  NIE  TAK  TAK
Eksport do prezentacji HTML  NIE  TAK  TAK
Eksport do formatu PDF  NIE  TAK  TAK
Eksport do formatu Microsoft Word  NIE  TAK  TAK
Eksport do formatu Microsoft Excel  NIE  TAK  TAK
Eksport do formatu Microsoft PowerPoint  NIE  TAK  TAK
Eksport do symulacji HTML5  NIE  NIE  TAK
Eksport do symulacji Flash  NIE  NIE  TAK
Eksport do formatu SCORM 1.2, SCORM 2004  TAK  TAK  TAK
Import z programu Microsoft PowerPoint  NIE  TAK  TAK

Może Ci się również spodoba