Darmowy program do obróbki dźwięku w kursach internetowych

Dźwięk to jeden z ważniejszych – o ile nie najważniejszych – elementów decydujących o jakości kursu internetowego.  Słaba ścieżka dźwiękowa psuje cały kurs, nawet jeśli niesie ze sobą wysoką wartość merytoryczną – po prostu całość traci na wartości. Męczymy się słuchając zaszumionego lub zniekształconego nagrania, przez co nie jesteśmy w stanie skupić się na treści. Co prawda programy do edycji wideo wyposażone są w funkcje obróbki ścieżki dźwiękowej (w pewnym zakresie…), ale nie jest to takie spektrum możliwości jakie znajdziemy w programach dedykowanych wyłącznie dla edycji dźwięku.

Czasami łatwiej jest ścieżkę wideo oraz audio nagrać osobno, a następnie połączyć je w odpowiednim programie do edycji wideo. Takie podejście pozwala manipulować ścieżką dźwiękową bez potrzeby zajmowania się ścieżką wideo. Najpopularniejsza i prawdopodobnie najlepsza w klasie darmowych programów do obróbki dźwięku jest aplikacja Audacity. Program posiada sporo funkcjonalności, obsługuje wiele formatów, a do tego jeszcze posiada interfejs w języku polskim.

Audacity

Bezpośrednio w programie możemy nagrać własny głos z pomocą zewnętrznego mikrofonu. Wystarczy wybrać na pasku urządzeń wejściowych właściwy mikrofon i wcisnąć przycisk Nagrywanie. Nowa ścieżka dźwiękowa automatycznie pojawi się na osi czasowej.

Nagrywanie dźwięku

W programie można np. zmienić barwę głosu. Nagrywamy nasz głos, a następnie zaznaczamy ścieżkę i przechodzimy do zakładki Efekty -> Korekcja graficzna. W zależności od potrzeb można sobie podbić/obniżyć basy bądź wysokie tony.

Korekcja graficzna w Audacity

Z programu możemy korzystać gdy chcecmy szybko wyciąć określony fragment audio ze ścieżki. Wystarczy zaznaczyć dany fragment ścieżki, który jest nam zbędny, a następnie usuwamy go klawiszem Delete. Jeżeli nie musimy tej operacji powtarzać wiele razy na jednej ścieżce, można po prostu zaznaczyć interesujący nas fragment i wybrać: Eksportuj zaznaczenie jako (wybrany format). Zaznaczony przez użytkownika materiał zostanie zapisany do pliku.

Zmiana prędkości

Efekt, który może nam się przydać w trakcie obróbki dźwięku to Zmiana prędkości – opcja dostępna w menu Efekty.  Zaznaczamy wybrany fragment ścieżki, a następnie w oknie zmiany prędkości wpisujemy w polu odpowiednią wartość dla zmiany tempa i tonu. Przesuwając suwak w lewą stronę zmniejszamy prędkość materiału, natomiast w prawo – przyśpieszamy.  O ile w przypadku ścieżek dźwiękowych bez narracji możemy bardziej ‘zaszaleć’,  o tyle w przypadku narracji musimy ostrożnie regulować tempo ścieżki żeby materiał nie wypadł zbyt groteskowo.

Zmiana prędkości Audacity

Wzmacnianie dźwięku

Czasami zdarza się, że nagranie wyjdzie bardzo ciche – wtedy może nam się przydać narzędzie umożliwiające zwiększenie głośności. Tak jak w poprzednim przypadku wystarczy wybrać ścieżkę lub zaznaczyć dany fragment ścieżki, a następnie wybrać opcję Wzmacniaj znajdującą się w menu Efekty. W oknie wzmacniania ustawiamy poziom wzmocnienia korzystając z suwaka lub wpisując odpowiednią wartość wzmocnienia w dB w okienku tekstowym, pamiętając o tym, żeby nie przyjmować wartości skrajnie wysokich. Zbyt duże wzmocnienie po prostu zniekształci nasz materiał. Po wprowadzeniu zmian możemy skorzystać z przycisku Podgląd, który pomoże nam odsłuchać początek wybranego fragmentu ścieżki.

Wzmacnianie dźwięku w audacity

Zmiana tonu

Jest to opcja przydatna gdy chcemy nieznacznie zmienić ton głosu i nadać mu trochę inny charakter. Opcję zmiany tonu znajdziemy w zakładce Efekty.  Przy zmianie prędkości ścieżki regulowaliśmy jednocześnie ton i tempo materiału audio. Tutaj mamy możliwość zmiany tonu bez zmiany tempa. Przesuwając suwakiem w lewo uzyskamy efekt, który często jest stosowany w reportażach,  w których ukrywa się prawdziwą barwę głosu osoby udzielającej wywiadu. Z kolei przesuwając suwak w prawą stronę możemy uzyskać głos rodem z kreskówek np. głos krasnoludka. Powyższe efekty uzyskujemy w przypadku stosowania wysokich wartości – dodatnich i ujemnych. W przypadku narracji kursu nie będziemy naturalnie stosować skrajnych wartości – już niewielkie zmiany procentowe pomogą nam uzyskać ‘lżejszy’ lub ‘mocniejszy’ ton głosu.

Zmiana tonu Audacity

A Ty w jakich programach najchętniej obrabiasz dźwięk?

Może Ci się również spodoba