Plakat w PowerPoint.. czemu nie?

plakat w powerpoint2010Jeśli mowa o plakatach to w zasadzie można je stworzyć w dowolnym programie z minimalnym zestawem narzędzi graficznych. Jedni korzystają z zaawansowanych kombajnów graficznych dla innych w zupełności wystarczy Microsoft Word.

Można jednak bardzo szybko zrobić ciekawy poster również w programie PowerPoint (najlepiej 2010), chociażby z tego względu, że ma większe możliwości graficzne niż wspomniany wcześniej Word.

W tym artykule postaram się pokazać jak można w ciągu kilkunastu minut (pod warunkiem, że koncepcję projektu mamy już w głowie) stworzyć prosty plakat w formacie kartki A4, z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w programie PowerPoint 2010.

Pierwsza i najważniejsza rzecz to ustawienie odpowiednich wymiarów naszego plakatu. Standardowe wymiary slajdów nie bardzo będą się do tego nadawać więc musimy je zmienić. Tak więc:
1. Projektowanie -> Ustawienia strony

Tutaj zmienimy rozmiar naszej strony – z listy Dopasuj rozmiar slajdów wybieramy standardowy format A4 oraz zmienimy orientację z poziomej na pionową

ustawienia strony

 

Domyślny układ nie jest taki jakbyśmy sobie tego życzyli więc w kolejnym kroku należy wybrać układ ‘Pusty’ dla naszego projektu

2. Narzędzia główne -> Układ -> [Pusty]

Jest to układ, który idealnie nadaje się na jednostronicowy projekt (inaczej niż w przypadku wieloslajdowych prezentacji gdzie układ powinien być spójny). Wystarczy na planszy ze slajdem wybrać pod prawym przyciskiem myszy menu Układ, a następnie Pusty.

Pusty układ slajdu

Teraz możemy wybrać jakieś ciekawe tło dla naszego plakatu.
3. Projektowanie -> Style tła

Jak widać na poniższym ekranie mamy do wyboru różne schematy tła, które można zastosować w projekcie. Dla mojego plakatu idealnie pasować będzie tło o nr. 10 – takie więc wybieram z listy.

Tło już mamy gotowe – kolory są takie jakie mi osobiście odpowiadają, jeżeli jednak chcemy je zmienić (bądź zmienić układ gradientu) należy wybrać Formatuj tło i w oknie dialogowym ustalić kolory dla danego schematu. Można naturalnie pozostać przy jednolitym kolorze tła.

 

4. Narzędzia główne -> [Kształty]

Skoro tło już jest gotowe – czas wstawić pozostałe elementy do projektu. W PowerPoint 2010 istnieje dosyć bogata biblioteka kształtów, z której można błyskawicznie skorzystać. Do mojego plakatu wybiorę wstęgę, której kształt lekko zmodyfikuję i wypełnię również gradientem.

Kształt: wstęga w górę

Po załadowaniu kształtu można skorzystać z opcji Edycja punktów (pod prawym przyciskiem myszy), dzięki której istnieje możliwość zmiany pierwotnego kształtu:

Edycja punktów

Plakat nabiera już pewnych kolorów taki więc śmiało dodajemy kolejne kształty, np. gwiazdę z wykrzyknikiem w środku. Kolor (kontur) kształtu można zmienić w opcjach Wypełnienie (kontury) kształtu. Warto też skorzystać w niektórych przypadkach z efektów i dodać np. cień albo poświatę.

gradient gwiazdy

W podobny sposób można dołączyć belki z napisami czy też strzałki – wszystkie elementy projektu dostępne są w bibliotece kształtów programu.

5. Wstawianie -> Obraz

Aby projekt wyglądał bardziej naturalnie można zaimportować do niego bitmapy, które również można lekko zmodyfikować, np. dodać ramkę  dookoła obrazu, przyciąć do określonego kształtu czy też zaaplikować wszelkie pozostałe efekty dostępne dla wcześniej wspominanych kształtów.

A oto efekt końcowy:

plakat w powerpoint

Może Ci się również spodoba