Nauka języka z filmów? Które filmy będą w tym pomocne?

Nauka języka z filmów? Które filmy będą w tym pomocne?
Nauka języka z filmów? Które filmy będą w tym pomocne?

Filmy są doskonałą rozrywką nie tylko dla domatorów. Dobre kino doskonale odpręża, uwrażliwia, warto przynajmniej od czasu do czasu rozsiąść się przed telewizorem i zobaczyć dobry film. Jedną z metod nauki języków jest otaczanie się językiem z każdej strony. W metodzie tej nie brakuje miejsca na obcojęzyczną rozrywkę w postaci filmów czy to oglądanych w sieci, kinie, czy w telewizji. Każdy materiał video jest pomocny bowiem zapewnia dostęp do języka mówionego wraz z obrazem, łącznie audio i video skutecznie przemawia do wyobraźni i zapada w pamięć. Nie rzadko to właśnie z filmów znamy powiedzenia, słówka, fragmenty dialogów, mimo iż ich nie uczyliśmy się na pamięć. Obejrzenie filmu w języku obcym może stanowić doskonałe wyzwanie jak i ćwiczenie rozumienia ze słuchu. Na rynku występuje szereg filmów edukacyjnych nastawionych właśnie na naukę języka, jak również standardowych produkcji filmowych, które można zobaczyć z napisami lub bez, z dubbingiem w danym języku. Nie rzadko nie wymaga to zbytniego zachodu. Warto jednak dopasować film nie tylko do swoich gustów względem gatunku, aktorów, reżyserów i tematyki filmu ale i stopnia trudności. Im fabuła jest bardziej skomplikowana, a film dłuższy tym trudniej jest zrozumieć ens, przesłanie filmu. Wybór filmu jest ważny, by się nie zniechęcić, zachować przyjemność z oglądania filmu.

  • Na poziomie podstawowym, początkującym najlepszą propozycją są filmy animowane, bajki dla dzieci i programy dla najmłodszych. Są one odpowiednie nie tylko z uwagi na ograniczony słownik, prostą fabułę ale również ze względu na tempo wypowiedzi, dykcję lektorów itd. towarzyszący filmom obraz pozwala dopowiedzieć sobie to, czego żeśmy nie zrozumieli z dialogów. Istotnym atutem filmów jest wielokrotna możliwość obejrzenia filmu, jak tez odtworzenie ponownie fragmentami, cofnięcie dialogu i odsłuchanie go ponownie.
  • Na poziomie komunikatywnym i średnio zaawansowanym sięgnąć można po seriale i filmy edukacyjne przyrodnicze, czy podróżnicze. Operują one rozszerzonym, aczkolwiek wciąż niespecjalistycznym słownictwem. Dodatkowo a wciągające, ciekawe.
  • W przypadku osób na poziomie zaawansowanym nie trzeba się ograniczać do wywiadów czy programów publicystycznych. Odpowiednimi filmami będą dramaty psychologiczne jak i filmy z akcją retrospektywną itp. Wówczas wybór jest ogromny. Na rynku i wśród osób uczących się języków wiele filmów uchodzi za kultowe. Są one polecane nawzajem jako świetny materiał do nauki poprzez rozrywkę przed ekranem telewizora. Nie ma filmów, które nic nie wnoszą do nauki, stad też nawet kiedy filmu nie rozumiemy warto go zobaczyć i postarać się zrozumieć jak najwięcej. To zawsze dobra okazja do poszperania w słowniku znaczeń słów jakie nie zostały zrozumiane.

Pomocnymi kanałami telewizyjnymi, z jakich warto skorzystać jest BBC. Stacja emituje zarówno filmy, programy edukacyjne do nauki języka angielskiego jak i zawiera szereg plików video do pobrania ucząc się innych popularnych języków jak niemiecki, hiszpański, czy francuski. Seriale dostępne w witrynie BBC posiadają napisy co ułatwia naukę. Jeśli zależy nam na filmach stricte edukacyjnych warto odwiedzić serwis www British Council. Liczne podcasty są krótkimi filmikami, jakie przedstawiają konkretne scenki dnia codziennego. Również w zasobach aplikacji mobilnych jest wiele plików video, które mogą wspomóc naukę, bogatą mediatekę ma FluentU, jak również aplikacja dedykowana Podcast Republic i EnglishPodcast for Learner. Jednym ze źródeł filmów jest Youtube, aczkolwiek nie tylko ten portal cieszy się popularnością wśród fanów kina. Ciekawymi pozycjami w YT są Daily English Dictation oraz Daily Dose of English – podaje Marcin z Preply.com oferującej naukę m.in taką jak –  hiszpański przez skype.

Pośród filmów łatwych do zrozumienia o wartości edukacyjnej powszechnie polecane są bajki takie jak Dalej Diego, Dora poznaje świat, czy Świnka Peppa. Z bardziej ambitnych produkcji filmowych warto wymienić Shreka oraz filmy animowane Kraina Lodu, Cars, Pingwiny z Madagaskaru. Są to filmy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednym z filmów edukacyjnych dla początkujących jest seria filmów Olive Green. Aż sześćdziesiąt odcinków serialu przybliża w przystępny sposób słownictwo sytuacyjne. Interaktywny charakter filmu przypomina bardziej grę online, za co szczególnie ceniony jest przez uczniów, którzy mogą sami wybierać kolejne sceny według proponowanych scenariuszy. Atrakcyjność filmu sprawiła, iż dostęp do niego jest płatny, niemniej warto skorzystać. Dość ciekawą pozycją filmową jest seria filmów o Harrym Potterze. To młodzieżowa ekranizacja powieści o przygodach młodego magika.

Nie brakuje tu humoru jak i słownictwa godnego zapamiętania. Jeśli mamy obawy przed niezrozumieniem, by się nie zniechęcić warto wcześniej zobaczyć ten sam film po polsku, dopiero później w języku obcym. Osobom bardziej zaawansowanym poleca się sesję odwrotną. Najpierw zobaczyć film w wersji obcojęzycznej a następnie polskiej porównując czy nasze rozumienie filmu nie różni się od faktycznego tłumaczenia lub skąd wynikają różnice. Polecane są także komedie. Lekkie filmy takie jak Dziennik Bridget Jones czy Legalna Blondynka. Jeżeli martwisz się o to ska wziąć wersję obcojęzyczną to zaleca się oglądać filmy na BlueRay oraz DVD. Na jednej płycie jest zwykle kilkanaście języków do wyboru. Podobnym rozwiązaniem jest portal TED do oglądania filmów online w wielu językach. Wyjątkiem są tutaj filmy na rynek niemiecki, które są dubbingowane z automatu. Ucząc się języka na przykład hiszpańskiego dodatkowym źródłem nauki mogą być telenowele jakich nie brakuje w języku hiszpańskim. Polecanym serialem edukacyjnym jest  Aquí no hay quien viva, dostępny online w YT – podaje Marcin z Preply.com oferującej naukę m.in taką jak –  hiszpański przez skype, zobacz stronę platformy Preply.

W zależności od języka, którego chcemy się uczyć poprzez filmy inne tytuły będą polecane. Prócz tłumaczeń i dubbingu niezawodne jest oglądanie w oryginalne. W przypadku nauki francuskiego jedną z kapitalnych produkcji jest Asteriks i Obeliks, jak również seriale Było sobie życie, czy  Les mysterieuses cite d’or itp. wśród lubianych serialu jest także Allo Allo. Z pełnometrażowych filmów godnych polecenia jest Amelia jak również komedia francuskie, belgijskie jak Faceci do kuchni, Nic do oclenia czy Jeszcze dalej niż północ. Ponadczasową komedią francuską jest seria z Louis des Fines Żandarm z Saint Tropez, czy Skrzydełko czy nóżka itp.

Jak widać na powyższych przykładach do nauki warto wybierać filmy łatwe, komedia, reportaże, seriale, bajki. Oczywiście w zależności od tego czy czujemy się na siłach czy nie możemy sięgnąć po ambitne kino, jednak znacznie łatwiej, szybciej, efektywniej uczymy się podczas oglądania filmów z doża humoru, przyjemnych, wywołujących pozytywne emocje. Różnorodność filmów i produkcji stwarza szeroki wybór. Warto wybierać filmy, które nas naprawdę interesują, które chcemy zobaczyć, nie zaś zasiadać do filmu tylko z nastawieniem na naukę języka, bowiem nauka języków obcych z filmów to z założenia nauka przy okazji. Ta forma nauki ma nam sprawiać przyjemność.

Preply.org Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in: hiszpański przez skype,angielski, niemiecki, włoski i inne. Zapraszamy do Preply!

Może Ci się również spodoba