Kilka ciekawostek o języku francuskim

Kilka ciekawostek o języku francuskim
Kilka ciekawostek o języku francuskim

Język francuski uchodzi za wyjątkowy, finezyjny i zmysłowy, jednocześnie jest językiem stosunkowo trudnym do nauki ze względu na szereg wyjątków, jak również brzmienie. Ilość rodzajników zlewających się w wymowie z brzmieniem wyrazów może sprawiać trudność w rozumieniu ze słuchu, jak i w zapisie. Warto jest poświęcić nieco uwagi językowi francuskiemu analizując ciekawostki dotyczące właśnie francuskiego. Język francuski popularny jest w kręgach mody, kultury, sztuki przez co również w polskim nie brakuje zapożyczeń właśnie z francuskiego.

Językiem francuskim porozumiemy się w 44 krajach świata

Językiem francuskim porozumiemy się w 44 krajach świata

Wśród interesujących wiadomości dotyczących francuskiego warto zwrócić uwagę na fakt, iż językiem francuskim porozumiemy się w 44 krajach świata, z czego w ponad połowie z nich jest on oficjalnym językiem urzędowym. Liczba ta wynika głównie z historycznych uwarunkowań, dawnych kolonii, co za tym idzie najwięcej krajów francuskojęzycznych znajdziemy w Afryce. Na kontynencie europejskim w języku francuskim skomunikujemy się poza Francją również w części Belgii, w Monako, Luksemburgu. Ciekawostką jest używanie języka francuskiego w Azji. Językiem francuskim jesteśmy w stanie porozumieć się w Laosie, Wietnamie i Kambodży. W 1984 roku powstała wspólnota techniczna i kulturowa krajów frankofońskich. Dodatkowo należy zauważyć, iż Francja posiada własne terytoria zamorskie. Dla mieszkańców terytoriów zamorskich jak Reunionu mieszkańcy Francji to metropolitains, a sama Francja Metropole. To jedna z ciekawostek językowych, z jakimi możemy mieć okazje spotkać się w mediach.

Biorąc pod uwagę statystyki językowe język francuski plasuje się na trzecim miejscu pod względem popularności studiowania w stali świata. W Polsce również zajmuje on trzecią pozycję wśród języków, których się uczymy, tuż za niemieckim i angielskim. Tradycyjnie francuski uważany jest za język salonów, dyplomacji, artystów i inteligencji. W rzeczywistości z używaniem francuskiego bywa różnie, co prawda wciąż przestrzega się tradycji dyplomatycznych, to wiele rozmów politycznych, spotkań biznesowych prowadzonych jest nie w języku francuskim a angielskim, który wyparł francuski na dalszy plan. Swoją popularność francuski wciąż utrzymuje w instytucjach unijnych, jednak wynika to głównie z usytuowania poszczególnych instytucji na terenach francuskojęzycznych jak Bruksela czy Strasbourg.

Język francuski plasuje się na trzecim miejscu pod względem popularności studiowania

Ciekawostką poniekąd związaną z Brukselą ale i całą Belgią jest fakt, iż Belgia jest dwujęzyczna. Część francuskojęzyczna posługuje się francuskim, zaś północna Belgia flamandzkim. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż mieszkańcy jednego kraju nie są w stanie się ze sobą porozumieć, bowiem niewielu Belgów francuskojęzycznych mówi po flamandzku i przeciwnie. Flamandowie niechętnie uczą się drugiego języka jakim jest francuski, głównie z uwagi na to że flamandzki jest urzędowym językiem, a problemy z barierą językową zaczynają się dopiero przy wyjeździe z obszaru oddziaływania języka flamandzkiego. Francuskojęzyczni Belgowie za to nie mają potrzeby znania flamandzkiego, bowiem francuski jest o wiele bardziej wartościowy, chociażby w komunikacji z Francuzami zza między. Dla obcokrajowców może być to interesujące zjawisko a jednocześnie szok.

Ciekawostką dotyczącą francuskiego jest też jego zróżnicowanie

tak w obszarach zamorskich, jak również w obrębie samej Francji kontynentalnej. Wśród regionalnych odmian francuskiego warto wymienić oksytański czyli prowansalski, jak i kataloński i baskijski występujący na terenach przygranicznych z Hiszpanią. Swoja specyfikę ma również bretoński, alzacki. Różnice w językach regionalnych bazują na akcencie jak i zapożyczeniach językowych i braku ewolucji językowej, unifikacji. Wbrew pozorom różnice są na tyle duże, iż mogą prowadzić do braku rozumienia się Francuzów nawzajem, jak i nieporozumień językowych.

Na efektywną nauka francuskiego Warszawa zapraszamy do Preply.

Ciekawostką dotyczącą francuskiego jest też jego zróżnicowanieJęzyk francuski często kojarzony jest ze światem mody. To właśnie w branży modowej można spotkać się z żargonem o dużym nasyceniu słówek pochodzących z języka francuskiego. Największymi postaciami świata mody, urody są właśnie Francuzi lub osoby pochodzenia francuskiego jak Channel, czy Yves Saint-Laurent, Jean-Paul Gaultier, Christian Lacroix. Przykładem żargonu modowego jest określenie kolekcji odzieży haute cuture, jak i pret-a-porter.

Ciekawostką francuską jest również zwyczaj całowania się na powitanie w policzki i to od 2 do 4 razy w zależności od regionu Francji. Zwyczajów francuskich które przyjęły się nie tylko we Francji jest wiele, do takich należy tradycja zakładania białej sukni do ślubu.

Ciekawostką rodem z Francji jest różnorodność kulinarna. Kuchnia francuska uchodzi za wyrafinowaną, oferuje ponad 400 gatunków sera, które są wytwarzane na terytorium Francji. Francja bije rekordy również w ilościach pałaców, których jest blisko 40 tysięcy. Pośród wielu zabytków znajduje się światowej sławy Wersal. Louvre, Katedra Notre Dame i wiele innych wpisanych na listę UNESCO.

Interesującą informacją są także ciekawostki stricte językowe. Mayday czyli określenie przyjęte na całym świecie jako sygnał na pomoc pochodzi od francuskiego m’aidez. Inną ciekawostką są skróty w języku francuskim, jakie powoli wchodzą do użycia nie tylko w sms’ach ale i w mediach społecznościowych. Do takich skrótów należy SLT czyli salut, CMT czyli comment, A+ oznaczające au plus tard, VMT – vraiment itd. dla osób uczących się francuskiego są to trudne rebusy. O ciekawostkach przeczytasz też w artykule na portalu Słówka.pl

Jak widać język francuski i sama Francja dostarcza wiele ciekawostek. Wymienione wyżej to tylko niektóre z faktów, które warto poznać podejmując naukę francuskiego, wybierając się do Francji.

Preply.org Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in: hiszpański przez skype, angielski, niemiecki, włoski i inne. Zapraszamy do Preply!

Może Ci się również spodoba