Własny szablon w Moodle 2.0

Własny szablon w Moodle 2.0Temat dotyczy bardziej webmasterki niż e-learningu, ale jest mi bliski, gdyż dotyczy projektowania szablonów – tym razem szablonów do Moodle w wersji 2.0. Jeśli masz własną platformę szkoleniową postawioną na tym systemie oraz interesujesz się tworzeniem szablonów prawdopodobnie wiesz już, że szkielet motywu dla Moodle 2.0 różni się od swoich poprzedników. Oznacza to, że szablon, który stworzyłeś dla wersji 1.x nie będzie pasował do wersji 2.0.

Za namową znajomych przymierzam się do opracowania obszerniejszego artykułu  – poradnika, w którym pokażę jak samodzielnie przygotować szablon, który będzie kompatybilny z wersją 2.0. To na początek … jak będzie większe zainteresowanie to może pomyślę o jakimś wideo (o ile czas pozwoli).

Tworzenie szablonów Moodle 2.0 W wielkim skrócie główne zmiany dla wersji 2.0 to:

  • czytelniejszy schemat klas oraz identyfikatorów w CSS
  • wprowadzenie dodatkowych plików definiujących layout dla różnych kategorii stron stosowanych w Moodle
  • wprowadzenie metod renderujących, które generują fragmenty kodu HTML
  • wprowadzenie standardowych metod dołączania skryptów Javascript do szablonu
  • łatwiejsze zarządzanie ikonami i plikami graficznymi
  • stary motyw „standard” został podzielony na 2 szablony: base oraz standard

Struktura szablonu nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, co oznacza, że w ciągu paru godzin można stworzyć całkiem przyzwoicie wyglądającą skórkę. Gorzej jest z dopieszczaniem szczegółów, ale każdy o tym dobrze wie, kto zajmuje się webdesignem. Nie będę się wiele rozpisywać na ten temat – jak już wcześniej wspomniałam – poświęcę mu osobny artykuł, a może nawet jakiś większy kurs.

Możesz również polubić…