Własny szablon w Moodle 2.0

Własny szablon w Moodle 2.0Temat dotyczy bardziej webmasterki niż e-learningu, ale jest mi bliski, gdyż dotyczy projektowania szablonów – tym razem szablonów do Moodle w wersji 2.0. Jeśli masz własną platformę szkoleniową postawioną na tym systemie oraz interesujesz się tworzeniem szablonów prawdopodobnie wiesz już, że szkielet motywu dla Moodle 2.0 różni się od swoich poprzedników. Oznacza to, że szablon, który stworzyłeś dla wersji 1.x nie będzie pasował do wersji 2.0.

Za namową znajomych przymierzam się do opracowania obszerniejszego artykułu  – poradnika, w którym pokażę jak samodzielnie przygotować szablon, który będzie kompatybilny z wersją 2.0. To na początek … jak będzie większe zainteresowanie to może pomyślę o jakimś wideo (o ile czas pozwoli).

Tworzenie szablonów Moodle 2.0 W wielkim skrócie główne zmiany dla wersji 2.0 to:

 • czytelniejszy schemat klas oraz identyfikatorów w CSS
 • wprowadzenie dodatkowych plików definiujących layout dla różnych kategorii stron stosowanych w Moodle
 • wprowadzenie metod renderujących, które generują fragmenty kodu HTML
 • wprowadzenie standardowych metod dołączania skryptów Javascript do szablonu
 • łatwiejsze zarządzanie ikonami i plikami graficznymi
 • stary motyw „standard” został podzielony na 2 szablony: base oraz standard

Struktura szablonu nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, co oznacza, że w ciągu paru godzin można stworzyć całkiem przyzwoicie wyglądającą skórkę. Gorzej jest z dopieszczaniem szczegółów, ale każdy o tym dobrze wie, kto zajmuje się webdesignem. Nie będę się wiele rozpisywać na ten temat – jak już wcześniej wspomniałam – poświęcę mu osobny artykuł, a może nawet jakiś większy kurs.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. maks pisze:

  czekam z nie cierpliowością;-)

 2. grzes pisze:

  Witam.
  Mam do zrobienia jakoczesc praktyczna swojej pracy dyplomowej witryne e-learningowa na temat dokumentow elektronicznych. mozecie mi podpowiedziec jak nalepiej to zrobic Niestety moj promotor wyjechal i mam z nim tylko kontakt wirtualny choc nie zawsze odpisuje na moje e-maile . Ostatnio zniszczyl moja koncepcje robienia pracy , chcialem zrobic to w htmlu jako interaktywna strone gdzie kazdy link bylby od innego tematu , musze jednak zrobic to inaczej postanowilem uzyc do tego xerte , podoba mi sie ten mam jednak pytanie czy mozliwe jest zrobienie samego testu sprawdzajacego wiedze np z wielokrotnymi opcjami wyboru jako oddzielny plik i czy jest mozliwosc sprawdzenia gdzies ocen fajnie by bylo gdyby byly na serwerze albo przychodzily na poczte do ucznia i wykladowcy(jesli nie to mam opcje uzycia hot potatoes). czym najlepiej tworzyc taki kurs.

  • Sebastian pisze:

   Można taki test zrobić w PHP. Oceny wystawiać i zapisywać do bazy lub do pliku. Taki plik można przesłać zarówno do studenta jak i nauczyciela. Trochę zabawy z tym jest ale zrobić się da.